Прочитај ми чланак

Младићев сведок: Муслимани нису протерани с Пала

0

sarajevo-grbavica_660x330

ХАГ – Тужиоци Трибунала доказивали су данас, на суђењу Ратку Младићу у Хагу, да су српске власти, с пролећа 1992, протерале Муслимане с Пала, а сведок одбране Здравко Чворо остао је при исказу да нису.

Чворо који је био председник општинске владе на Палама, јутрос је одговарао на питања тужилаца, а главни исказ у одбрану Младића дао је 30. маја.

Бившег команданта Војске Републике Српске, Младића (71), оптужница, између осталог, терети за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина имао размере геноцида.

Чворо је тврдио да су паљански Муслимани, 9. априла 1992, затражили од српских власти дозволу да оду у Сарајево, због страха од освете за страдање Срба на другим местима.

По исказу сведока, власти су их прво позвале да остану, али су 18. априла удовољиле њиховом захтеву и, потом, организовале одлазак муслиманског становништва, уз полицијску пратњу.

Заступник оптужбе, претходно је Чвору предочио да су Муслимани у захтеву навели да су на Палама изложени малтретирању и застрашивању.

Одговарајући на питања судија, Чворо је потврдио да су одлуку општинских власти Муслимани „схватили као да морају да иду“. Подвукао је да је он настојао да муслиманским мештанима објасни да не морају да оду.

Неке Србе који су одлуку власти схватили као дозволу да упадају у куће и станове Муслимана, полиција је, по сведоку, брзо ухапсила.

Чворо није оповргавао ни то да су српске власти у Сарајево спровеле и 400 Муслимана, који су на Пале, на његово изненађење, били доведени из Братунца.

„Сматрали смо се одговорним да их, на неки начин, заштитимо и обезбедимо“, рекао је Чворо који је био и председник општинског кризног штаба. Тврдио је да „ни до данас не зна зашто су доведени“, ни ко их је довео.

Чворо је изјавио да је кризни штаб због тога протестовао код председника РС Радована Караџића, који је одговорио да Муслиманима „не сме длака с главе фалити“ и да „у најкраћем року морају бити упућени где припадају – у Сарајево“.

Иако је одбијао да те људе назове „заробљеницима“, јер „нисмо их ми заробили“, сведок је, на питања судија, ипак потврдио да они „нису имали слободу, чим су дошли ту“ и додао: „Очито да нису у складу с законом били лишени слободе“.

Упитан зашто паљанске власти нису дозволиле тим Муслиманима да се слободно крећу, Чворо је узвратио: „То би, господине судија, било веома ризично“.

Младићеви адвокати сутра ће пред судије извести свог следећег сведока. Младић је оптужен и за геноцид у Сребреници; за терор над цивилима у Сарајеву дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце, 1992-95. године.