Прочитај ми чланак

„МИЛОСРДНИ АНЂЕО“ ЈЕ НАЈВЕЋА ПРЕВАРА: Ово је права истина о нападу НАТО 1999. године

0
BEOGRAD,3.04.99:Zlocinacke agresorske NATO snage bombardovale su nocas sam centar Beograda.Na slici:zgrada MUP-a Srbije u plamenu.  FOTO TANJUG snimio:V. Dimitrijevic

BEOGRAD,3.04.99:Zlocinacke agresorske NATO snage bombardovale su nocas sam centar Beograda.Na slici:zgrada MUP-a Srbije u plamenu. FOTO TANJUG snimio:V. Dimitrijevic

Ускоро се навршава пуних 17 година од бомбардовања, а још увек није јасно како је на крају дошло до тога да се за нападе НАТО једино у Србији користи назив “Милосрдни анђео”.

Ускоро се навршава пуних 17 година од бомбардовања, а још увек није јасно како је на крају дошло до тога да се за нападе НАТО једино у Србији користи назив “Милосрдни анђео”.

Операција, чији је званични назив “Аллиед Форце” односно “Уједињена сила” од тренутка уласка НАТО трупа на Косово и Метохију, јуна 1999. године, променила је назив у “Јоинт Гуардиан”, што у слободном преводу значи “Заједнички заштитник”. Никакав анђео, поготово не милосрдни, нигде се не помиње.

Једна верзија ове приче каже да је забуну унео тадашњи кинески председник Ђијанг Цемин.

Наиме, америчка компонента која је чинила “Савезничку снагу” звала се “Племенити наковањ” (Нобле Анвил).

Цемин је, наводно, током посете Италији марта 1999. направио грешку у изговору и тако је “нобле анвил” постао “нобле ангел”.

Но, “нобле” и даље није “близу” речи “мерцифул” што у преводу са енглеског значи “милосрдни”.

Друга верзија приче говори о томе да се порекло назива доводи у везу са именом британског хуманитарног конвоја, који је априла 1998. године посетио Косово.

Мисија је у медијима названа и “Операција анђео”, од британског оригинала “Оператион Ангел’с миссион оф мерцy” (Би-Би-Си).

Бојан Димитријевић са Института за савремену историју објашњава да је тадашња српска пропаганда или министарство информисања, искористило тај назив да га прошири за читаву операцију напада на СРЈ.

Интересантно је да се и у образлагању тужбе, из маја 1999. године, коју је СРЈ поднела Међународном суду правде против чланица НАТО које су учествовале у бомбардовању, користи израз “Племенити анђео” (Нобле ангел).

“Уједињена снага “Савезничка снага” је једини термин који познају званични документи НАТО-а, док је “Милосрдни анђео” за њих непознаница.

Различито именовање једног истог догађаја постало је само извор неспоразума у комуникацији.

– Ја сам учествовао у разговорима који су били стручни између наше и америчке војске око искустава рата 1999. године. Они се просто нису препознавали кад су наши представници користили тај назив за ту операцију или кад су користили још неке од термина које је тадашња пропаганда усадила људима у главу, чак и онима који су професионалци. Тако да сам ту видео да се говори о истој ствари, они то зову на један начин, ми на други и онда ту већ настаје неспоразум – присећа се Димитријевић.
У уџбенику историје за основце наводи се да је “после неуспелих преговора у Рамбујеу и Паризу уследила агресија НАТО-а” и да је “операција “Милосрдни анђео” трајала од 24. марта до 10. јуна 1999. године”.

Извор: Ртс