Прочитај ми чланак

„МАМЕ СУ ЗАКОН” У РАТУ СА МИНИСТРОМ: Наш протест је страначки необојен

0

Иницијатива "Маме су закон" демантовала је тврдње министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зорана Ђорђевића, наводећи да протест који су организовали 25. септембра у Београду остао "страначки необојен" и поручили да не траже његову смену, већ да се заједно изборе за права трудница и породиља.

Ђорђевић је претходно рекао да је протест због дела одреби Закона о финансијској подршци породицама са децом, а којем је у Београду присуствовало више од 1.000 трудница и породиља „политички обојен“.

„Политика није резервисана само за представнике власти, већ и за грађане. Овај закон и примена истог јесте политика и директно се тиче једне од најосетљивијих друштвених група у Србији данас – трудница и породиља. Грађани се баве политиком, а гласни су онда када их политика коју изгласа владајућа већина толико погађа да немају другог избора“, наводи се у саопштењу инцијативе „Маме су закон“.

Закон о финансијској подршци породици са децом ступио је на снагу 1. јула, а као један од ефеката његове примене је да су породиље на месечном нивоу добијале 1.000, 2.000 или 3.000 динара.

„Маме су закон“ је оценила да ресорно министарство треба да предузме краткорочне и дугорочне мере, „како игнорисањем тих проблема не би обесмислили сет добрих пронаталитетних мера које се налазе у истом закону“.

Инцијатива је подсетила да су у скупштинску процедуру послали предлог измена закона којима се омогућава „гашење пожара“, а да као дугорочну меру предлажу да се о износу у висини минималца (који би припадао свим породиљама) размишља као о фиксном додатку намењеном свим женама, док би варијабилни део био рачунат на основу броја месеци које је породиља пре тога провела у радном односу.

„Верујемо да нам је решавање насталих проблема заједнички интерес и да нема потребе за ружним прозивкама путем средстава јавног информисања, посебно када на исте нисмо у прилици да одговоримо“, стоји у саопштењу инцијативе „Маме су закон“.

Ђорђевић: Протест трудница и породиља је политички протест

Почетак примене Закона о финансијској подршци породици изавао је бројна негодовања у јавности као и захтеве за оставкама надлежних. Тим поводом прошле недеље одржан је и протест трудница и породиља под називом „Маме су закон“ на коме је затражена измена Закона за који тврде да је дискриминаторски.

Министар за рад Зоран Ђорђевић оценио је данас да је протест трудница и породиља незадовољних Законом о подршци породица с децом „политички протест“. Он је навео да би примена таквих одредби представљала дискриминацију, те да је трудницама и породиљама доступно две врсте помоћи.

Како је Ђорђевић објаснио гостујући на ТВ Пинк, једна од помоћи је она која се исплаћује за свако рођено дете, а да су одредбе о накнадама за породиљско одсуство или за негу детета „погрешно протумачене“.

Поводом ове изјаве министра Ђорђевића огласила се иницијатива „Маме су закон“. Како се наводи у саопштењу, министар је „заборавио да нагласи да је протест остао страначки необојен и да ће све даље активности бити такве“.

„Политика није резервисана само за представнике власти, већ и за грађане. Овај закон и примена истог јесте политика и директно се тиче једне од најосетљивијих друштвених група у Србији данас – трудница и породиља. Грађани се баве политиком, а гласни су онда када их политика коју изгласа владајућа већина толико погађа да немају другог избора“, наводи Иницијатива у саопштењу.

Иницијатива напомиње да иако се измени постојећи Закон, Министарство за рад мора бити свесно да се око овог питања мора проширити расправа и наћи боља формула за израчунавање припадајућих надокнада, „која ниједну породиљу неће оставити без достојанствених примања са тек рођеном бебом или бебама“.

Иницијатива је у саопштењу поновила да не тражи смену министра, већ да „заједничким снагама желе да у најкраћем могућем року реше егзистенцијални проблем великог броја породица у Србији насталих услед примене лошег закона“.

Закон о финансијској подршци породицама са децом усвојен је крајем јула ове године.

Иако замишљен као мера подстицаја наталитета, критичари сматрају да су одредбама овог закона дискриминисане неке од група жена попут предузетница, док су некима због недовољног повезаног радног стажа значајно умањена средства помоћи за прву годину родитељства, које износе и неколико пута мање од минималне зараде у Србији.

Осим доспелим решењима о помоћи мајкама на мизерне суме, додатно незадовољство изазвале су и поруке службенице Министарства за рад Милене Антић Јанић током гостовања на РТС-у, као што су она да „ниједан послодавац неће запослити такву жену (која жели да затрудни)”, јер је њему “жена потребна да ради”.

Родитељски портал Бебац затражио је хитну и неопозиву оставку министра за рад запошљавање, борачка и социјална питања Зорана Ђорђевића због пропуста у Закону о финансијској подршци породици, али и изјава запослених у министарству којим управља.

Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити Србије (СЗЗСЗС) такође је апеловао да се закон хитно измени, а измене је затражила и Повереница за равноправност.

На протесту „Маме су закон“ окупило се око хиљаду људи, међу којима су најбројније биле маме и труднице.

Како су окупљени указали, новим прописом оштећене су мајке које су радиле мање од 18 месеци у континуитету пре него што су затруднеле, затим мајке предузетнице, мајке које имају децу са инвалидитетом, као и мајке које зарађују више од три републичке просечне плате. Додатни проблем је што законом није одређено која је минимална надокнада коју породиље добијају на месечном нивоу. У појединим случајевима она је износила само 1.000 динара.

Окупљени су нагласили и да протест под називом „Маме су закон“ није политички обојен, нити га је организовала нека политичка странка, већ да је организован преко друштвених мрежа.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!