Прочитај ми чланак

Лети греју, зими хладе, али зато увек касне: Колапс у београдском јавном превозу

0

Грађани Београда свакодневно се суочавају са неклиматизованим возилима, дуготрајним чекањима, аутобусима у којима прозори не могу да се отворе, а појавили су се и "кратки" аутобуси из "нафталина"

Свако ко је протеклих дана користио градски превоз у Београду суочио се низом проблема, најпре возила касне, прозоре је немогуће отворити, уместо климе ради грејање, а осим таквог очајног стања возног парка ситуацију додатно компликују прокопане улице.

Они који у престоници живе дуже од деценије, сигурно се сећају некадашњих дневних извештаја о броју возила градског саобраћаја који је изашао на улице. Сада је ту информацију готово немогуће добити, али зато су гужве у превозу и десетоминутна чекања трамваја, тролехбуса или аутобуса, чак и у шпицу, загарантована.  

Иако из Секретаријата за јавни превоз Града Београда за РТ Балкан саопштавају да су по плану од 1. септембра кренули са применом зимског реда вожње на градским улицама, те да је број возила која учествују у саобраћају повећан, грађани се суочавају са сасвим другачијим сценама – огромним гужвама, дуготрајним чекањем на станици, нефункционалним возилима и апликацијом о доласку аутобуса која не ради.

Из ГСП „Београд“ за РТ Балкан тврде да путнике свакодневно превозе према предвиђеном плану, технички исправним возилима у које убрајају и она које је донирала Влада Јапана пре 20 година, без прецизирања о којој бројки возила је реч.  

„Међу возилима је и мали број аутобуса из јапанске донације. Нека од „жутих“ аутобуса, иако давно произведена, захваљујући добром одржавању и данас су веома функционална“, одговорили су они поводом тога што Београђане превозе возилима из „нафталина“.

Додају да је ГСП „Београд“ набавком нових аутобуса обновио возни парк и да је већина, како зглобних тако и соло аутобуса, у одличном стању.

„Постоји мали број возила који су старије производње, али веома употребљиви те се још увек користе“, објаснили су из градског предузећа и додали да гужве у јавном превозу зависе од одвијања целокупног саобраћаја.

Најчешће су, како наглашавају, колапси условљени инфраструктурним радовима и реконструкцијама, временским условима и евентуалним удесима и незгодама. 

На констатацију да би и дефицит возача у ГСП-у могао да буде додатни разлог за приметне гужве у јавном градском саобраћају, подсећају да нису једини оператери у оквиру јавног превоза путника, као и да су возачи странци запослени код приватних превозника.  

С обзиром на то да јавни градски превоз путника у Београду обављају и компаније „Арива Литас“, „Авала бус 500“, СП „Ласта“, СП „Ластра“, АСП „Стрела-Уб“  и АСП „Стрела – Обреновац“, превозници на минибус експрес линијама и на ноћним линијама, као и такси превозници, контактирали смо Конзорцијум приватних превозника који нам до објаве текста нису одговорили на прослеђена питања.

Диспечер компаније „Арива Литас“ открива да имају довољан број возача и возила.

„У радни однос смо примили 50-ак страних возача, тако да смо задовољни. У резерви је у сваком тренутку 10 до 12 одсто аутобуса за линије које покривамо. Кварови се наравно дешавају, али се трудимо да  кад се десе, исте отклонимо до краја те недеље“, каже он.

Иначе, током летњег распуста и годишњих одмора на снази је био летњи режим вожње, а који подразумева од 20 до 25 одсто мање возила на улицама главног града.

Подсећамо да су тренутно актуелни радови у Главној улици у Земуну, у Улици Партизанске авијације, на делу од улазне рампе Аутопут за Загреб (смер ка Загребу) до излазне рампе Аутопут за Загреб (смер ка Нишу), у Булевару деспота Стефана, на делу од улице Џорџа Вашингтона до улице Цетињска, у Улици Крунска, у зони раскрснице са Улицом Десанке Максимовић, у Улицама Дринска и Сарајевска, на делу од Савске до Милоша Поцерца.