Прочитај ми чланак

Лекари одлазе из Србије – да ли ће имати ко да нас лечи?

0

За две године више од 1.500 лекара затражило је сертификат добре праксе, који издаје Лекарска комора Србије, а који је неопходан за рад у иностранству.

stetoskop-doktor-lekar_620x0Из године у годину, све је више лекара који одлазе из земље.

„Заиста на неки начин тешко доживљавам, пре свега одлазак младих о којима сам говорила у свом првом влогу, а то је отприлике да нам 30.000 младих са просеком старости од око 29 година, сваке године одлази из земље, зато што не могу да нађу посао, не могу да формирају породицу и зато сто овде једноставно не могу нормално да зиве“, навела је Дана Грујичић, неурохирург.

Уколико се ова тенденција настави, поставља се питање да ли ће у будућности имати ко да нас лечи.

Сваке године све је више младих лекара који зарад боље будућности посао траже у иностранству.

„Ради се о једносмерној улици, ти људи одлазе не да би се вратили, него да би остали тамо и тај проблем доноси нам многе друге проблеме. То су пре свега, стручни проблеми јер да бисте створили једног доброг лекара у просеку је потребно 10 до 14,5 година на едукацији, а ту су и они организациони проблеми. Губимо лекаре које је тешко заменити у систему рада. Ту су и они економски проблеми јер њихово школовање у овој сиромашној земљи је коштало стравично много а онда те богате земље, добијају најквалитетније лекаре“, каже Драган Делић, некадашњи директор Лекарске коморе.

Прошле године сертификате за рад у иностранству од Лекарске коморе тражило је више од 800 лекара, а највише је оних из Београда. Млади лекари, најчешће, одлазе зато што у Србији уопште не могу да пронађу посао.

„Посебан проблем је и вредновање рада тих лекара, личних доходака и плата тих лекара. Први пут прошле године, просечна плата лекара је била испод просека Србије, око 40.000 динара“, додаје он.

У Министарству здравља подсећају да су у протекле две године запослили близу 3.000 здравствених радника, од чега су готово половина лекари, као и да је одобрено око 4.000 специјализација. Подсећају и да овај проблем не датира од јуче и није специфичност Србије већ се исто дешава и у региону и Европи.

У министарству здравља позивају и све оне који су годинама били у највишим здравственим стручним телима да макар сад дају свој допринос у превазилажењу ове ситуације која није нова и која траје већ годинама.