Прочитај ми чланак

ЛАНАЦ ТРГОВИНЕ: Само у Крушевцу 81 пријава због несталих беба

0

Велики број родитеља широм Србије сумња да су се њихова тек рођена деца нашла у ланцу трговине. У тужилаштву кажу да полиција још прикупља потребна обавештења, а даљи кораци нису познати

Чак 81 пријава поднета је Основном јавном тужилаштву у Крушевцу због сумње да су бебе нестале из породилишта – сазнају „Новости“. Како нам је потврђено у овој институцији, пријаве су подносили родитељи због сумње да су њихова тек рођена деца проглашавана мртвом, да би им се убрзо потом изгубио сваки траг.

Помало успавану причу о отмицама и трговином новорођенчади нагло је разбуктало недавно откриће Владине комисије за истину о бебама да је документација о усвојењима Центра за социјални рад у Алексинцу – нестала. Ова чињеница указује на сумњу да су тек рођена деца под велом усвојења и са фингираном документацијом просто отимана из породилишта. Центар ових нечасних работа, према многим индицијама, био је Крушевац. Родитељи који сумњају у званичне верзије смрти своје деце годинама траже истрагу, али истина до данас – измиче.

ПЛАЋАЛИ И ДО 20.000 МАРАКА

Око 6.000 родитеља у Србији сумња да су им бебе украдене из породилишта – процењивао је својевремено новинар „Новости“ Миша Ристовић, који је годинама истраживао трговину бебама. У књизи „Рођени да нестану“ из 2006. године записао је стотине сведочења из Крушевца, Ниша, Београда, Лесковца… Могуће карике ланца отмица, сматрао је Ристовић, требало је тражити међу особљем породилишта, патолозима, матичним службама и „наручиоцима“. А било их је и преко границе, где су се, како је сумњао, бебе плаћале и до 20.000 немачких марака.

– У свим овим предметима, по поднетим пријавама, затражено је од крушевачке полицијске управе да прикупи потребна обавештења – каже заменик јавног тужиоца Основног јавног тужилаштва Крушевац Саша Аврамовић. – До сада, полиција није прикупила додатне информације, а након достављања извештаја уследиће даље активности тужилаштва у погледу поднетих кривичних пријава.

Подношење пријава надлежном тужилаштву уследило је након обијања прагова архива, болница, матичних служби… Овим путем прошла је Душанка Мијајловић(81), патронажна сестра из Трстеника, која се нада истини о својој беби која је на свет дошла 7. априла 1977. године.

Према званичном објашњењу, њена беба је преминула у породилишту три дана по рођењу. Потврда из РФЗО о коришћењу породиљског боловања безмало је једини доказ њене трудноће.

– Истог дана се породило шест жена, а само мене није било у евиденцији, иако сам родила девојчицу, која је била у инкубатору. Трећег дана су ми саопштили да је умрла – сведочи Душанка.

Ни случај Славице Младеновић (54) из Великог Шиљеговца код Крушевца није добио епилог. Славица је сведочила, за „Новости“, да је пре него што је 2003. коначно добила резултате обдукције бебиног тела, где је као узрок смрти наведен хидроцефалус, за дете уредно добијала позиве за предшколско, вакцинацију, као и да је дете имало чак и матични број!

– Била сам у тешком стању, под ињекцијама, када ми је сестра донела папир и рекла да због хитног царског реза то потпишем. Ни данас не знам шта сам потписала – прича за „Новости“ Љиљана Миловановић, још једна из групе ојађених мајки. Због контрадикторне документације више служби, она тврдо верује да је њена девојчица рођена 3. марта 1975. године – отета из болнице.

Она располаже и статистиком из које се види да су 1975. године у крушевачком породилишту рођене 2.094 бебе, а да је умрло – 46, и то само из града Крушевца. Међу њима је било 30 дечака и 16 девојчица. Ниједна беба, међутим, није сахрањена на крушевачком гробљу.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!