Прочитај ми чланак

КРВАВИ РАТ ЦРНОГОРСКИХ КЛАНОВА: Списак мафијаша који су започели рат и у Београду

0

У рату црногорских кланова до децембра 2017. погинуле су 24 особе, а део мафијашких убистава изведен је у Београду. Крвави обрачуни дешавају се усред бела дана.

Рат два најјача црногорска клана не јењава. Настављају се крвави обрачуни, полиција има пуне руке посла, а међу обичним светом увукао се страх. Брутална убиства се дешавају усред бела дана, у кафићима, на улици. Људи сваког тренутка могу да постану колатерална штета у обрачунима два најмонструознија которска клана, шкаљарског и кавачког, који се проширио и на Београд.

У српској престоници од почетка године било је више мафијашких убистава, од којих се четири повезују са обрачунима криминалаца из Црне Горе. Српска полиција саставила је списак особа из Црне Горе којима је забрањен улазак у Србију, а међу њима су чланови црногорских кланова.

Последња жртва је Милош Шаковић, који је наводно био члан загоричког клана. У њега је Подгоричанин Марко Јовановић испалио више хитаца. Неколико минута раније у кафићу је у првом покушају убиства Шаковића случајно настрадао Радивоје Јовановић, док је седео за столом са супругом. Шаковић је према писању медија, био близак кавачком клану и у веома добрим односима са Игором Божовићем, једним од вођа кавачког клана. Милошев брат од стрица Милић Миња Шаковић је члан шкаљарског клана, а њих двојица нису били у добрим односима. Из полиције је незванично речено да је Шаковић жртва обрачуна которских кланова.

Два дана пре бруталног смакнућа Шаковића, погинуо је припадник барске криминалне групе Дражен Чађеновић (31), када је у блиндираном аутомобилу који је возио експлодирала бомба. Блиндирани БМВ, подгоричких таблица, у коме је био Чађеновић у потпуности је уништен изнутра, иако је имао седми степен заштите.

Чађеновић је био близак са браћом Владимиром и Душком Рогановић, који слове за чланове „кавачког клана“, а заједно су били оптужени за убиство навијача Црвене звезде Марка Веснића.

Бруталне ликвидације чланова кланова често су прелазиле границе Црне Горе, па су се атентати и убиства дешавали у Београду и Новом Саду. У Србији постоји списак криминалаца којима је забрањен улазак у нашу земљу, а он је недавно допуњен новим именима.

Имена су тајна, али се сумња да се на њему налазе чланови шкаљарског и кавачког клана. Последњи пут регистар је допуњен 2016. године, након ликвидације Александра Станковића, званог Сале Мутави. Тада је полиција Србије за овај злочин директно оптужила мафијашке кланове из Црне Горе и објавила рат против которских криминалаца. Од почетка године у Београду је било пет мафијашких убистава, од којих се четири повезују са обрачунима криминалаца из Црне Горе.

КО ЈЕ КО У ЦРНОГОРСКИМ КЛАНОВИМА?

Црна Гора је постала упориште организованог криминала, а као један од најуноснијих бизниса црногорских мафијаша јесте прекоокеански шверц кокаина.

Према подацима које преноси црногорска штампа, на територији од Бара до Пљеваља има 28 мафијашких група, а најактивније су оне из Котора и Бара. Међутим, медији су издвојили четири групе које доминирају подземљем, с тим што се један клан пре четири године поделио у две фракције.

То су никшићка кварташка екипа, барско-будванска, група Дарка Шарића и которско-шкаљарска екипа. У Котору доминирају два клана, шкаљарски и кавачки, који тренутно у земљи и ван ње воде прави рат. Ове криминалне групе добро су повезане и са криминалцима из региона и Европе, а полиција наводи да вође кланова у своје редове примају само одабране људе, углавном рођаке, кумове и пријатеље.

Због бруталних ликвидација и претњи у криминалном рату, многи чланови кланова у Бару, Будви, Котору и Подгорици набавили су блиндиране аутомобиле. Полиција верује да су за неке ликвидације ангажоване плаћене убице из региона.

КЛАНОВИ У КОТОРУ: ШКАЉАРСКИ И КАВАЧКИ

До 2014. године у Котору је постојао само један криминални клан, али је због нестанка 200 кг кокаина у Валенсији дошло до поделе. Сада на територији Котора доминирају шкаљарски и кавачки клан. Имена су добили по насељима Шкаљари и Кавачу из Котора из којих долазе.

Већ четири године траје сукоб између њих, а у бруталним обрачунима користе експлозив, бомбе и снајпере. До децембра 2017. године у крвавом рату два клана убијене су 24 особе, а сукоби ни данас не престају. Медији преносе да су оба криминална клана у трговини дрогом зарадили огромне суме новца којима финансирају рат.

ВОЂЕ ШКАЉАРСКОГ КЛАНА

Вођа шкаљарског клана је Јовица Јован Вукотић, који је, према писању медија, под заштитом Луке Бојовића и Филипа Кораћа. Вукотић је пореклом са Чева код Цетиња, а у Котор је дошао са богатством које се процењује на стотине милиона евра. Медији преносе да је богатство стекао ван Црне Горе препродајом дроге. Већина чланова шкаљарског клана су рођени Которани. Шкаљарски клан је наводно у сукобу са групом Дарка Шарића. За вођу клана спомиње се и Јованов брат, Игор Вукотић, као и Владан Радоман.

Као члан овог клана спомиње се Милић Миња Шаковић, брат од стрица брутално ликвидираног Милоша Шаповића, али и Игор Дедовић и Далибор Ђурић. Браћа Вукотић су у сукобу и са групом „Максимус“ коју воде сарадници покојног Драгана Дудића Фрица, као и са истакнутим поједнцима црногорског подземља: Иваном Делићем, групом убијеног Армина Муше Османагића, породицама Шарановић и Радоњић.

ВОЂЕ КАВАЧКОГ КЛАНА

Овај клан воде Слободан Кашћелан и Радоје Звицер. На Кашћелана и његовог телохранитеља Владана Вучковић из Херцег Новог, покушан је атентат у Новом Саду у мају 2016. Мушкарац на мотору испалио је рафал метака на ауди А6 у којем су се налазила њих двојица. Кашћелан је том приликом рањен у трбух, а након покушаја атентата обећао је да ће све шкаљарце „збрисати с лица Земље, до последњег“. Медији су пренели да су „кавачи“ много луђи од шкаљараца, али да поседују криминални кодекс.

Као члан кавачког клана спомиње се и Игор Божовић, са којим је наводно био близак Милош Шаповић, који је убијен 31. марта у центру Подгорице.

БАРСКО-БУДВАНСКА ГРУПА

Вођа овог клана био је Лука Ђуровић, који је 2013. године погинуо у саобраћајној несрећи. Наследили су га Милан Вујовић, Алан Кожар и Саша Борета. Као незваничне вође „барско – будванског клана“ спомињу се Лука Бојовић и Филип Кораћ. Настрадали Лука Ђуровић је био Бојовићев пријатељ.

Алан Кожар је пре пет година изашао из притвора, када му је истекла затворска казна у трајању од шест година и десет месеци. Кожар је био осуђен због подметања три експлозије на градилиште хотела Сплендид у Бечићима, као и за покушај изнуде од бизнисмена Жарка Радуловића, сувласника тог хотела.

Овој криминалној групи припада и Марко Јовановић, главни осумњичени за убиство Милоша Шаповића. Барско-будванска група у сукобу је са групом Дарка Шарића и породицама Шарановић и Радоњић.

Барско-будванска група је у блиским односима са шкаљарском групом, будући да су обе под директивом Бојовића.

НИКШИЋКО-КВАРТАШКИ КЛАН

За вође овог клана наводе се Радомир Бобан Баћовић и Ранко Радошевић звани Ранко Ескобар. Баве се шверцом кокаина и сканка. Баћовић је у Србији ухапшен једном 2013. године, а поседује и бројне некретнине, углавном у Београду и на Златибору.

foto:N.Skenderija

Ранко Ескобар криминалну „каријеру“ започео је као члан бежанијске криминалне екипе Горана Мијатовића. Један од главних Баћовићевих сарадника јесте Петар Радоњић Фратело, који се сматра мозгом екипе „Пинк Пантера“.

ГРУПА ДАРКА ШАРИЋА

Након предаје пљеваљског нарко-боса, Дарка Шарића 18. марта 2014. године, вођство је преузео његов кум Милован Миловац Цигла. Он је наводно и пре предаје Шарића био његова десна рука, а према писању медија крије се у Јужној Америци одакле усмерава рад клана и кокаин дистрибуира по Европи. Баве се прекоморским шверцом кокаина. Ову групу чине одбегли припадници клана који су избегли хапшења у акцији „Балкански ратник“.

Дарку Шарићу суди се у Србији за шверц најмање 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у Европу. Српско тужилаштво за криминал и БИА 2009. године су иницирали акцију „Балкански ратник“, али је Србија остала једина држава где припадници Шарићевог клана нису осуђени. У Италији и Уругвају припадници клана одавно су осуђени и служе дуге затворске казне, а недавно је изречена и пресуда словеначком огранку. Поступак у Србији није окончан иако је 10 оптужених још на почетку потписало споразум о признању кривице да су били део оргнизоване криминалне групе која је шверцовала кокаин.

КРВАВИ РАТ КЛАНОВА ОДНЕО 24 ЖИВОТА

До децембра 2017. године у рату кланова настрадало је 24 особа. Полиција проверава да ли су још неке ликвидације у Црној Гори, али и у Србији и Босни и Херцеговини последице сукоба две најјаче криминалне групе из Котора.

Према подацима полиције, прва жртва сукоба зараћених мафијашких група је Горан Радоман (37), из шкаљарског клана, који је 20. фебруара 2015. године изрешетан на Новом Београду. За Радомана се верује да је најодговорнији за крађу 200 килограма кокаина у Валенсији. Само 12 сати пре убиства Радомана, у Подгорици је у ваздух дигнут “ауди А8” који припада Милану Вујотићу (32), блиском Радомановом пријатељу, такође члану шкаљарског клана.

 

Према досадашњим истражним радњама, полиција је сигурна да су у рату кавчана и шкаљараца страдали: Горан Радоман, Саша Марковић, Горан и Радомир Ђуричковић, Иван Лопичић, Срђан Влаховић, Горан Дучић, Горан Бискуповић, Милош Бошњак, Далибор Ђурић, Ђорђе Борета, Драган Зечевић, Ђорђе Секуловић, Радован Матовић Ракела, Иван Недовић, Нико Рогановић, Бошко Божовић, Милан Пековић, Горан Ленац, Александар Станковић и Петар Дамјановић.