Прочитај ми чланак

КОСМЕТ: Српске судије морају да прихвате шиптарско држављанство и окупаторске законе

0

prodaja kosova1
Попут српских полицајаца, који су од прошле године интегрисани у МУП Републике Косово, у окупаторско-шиптарски правосудни систем, мораће да се, до 1. септембра ове године, интегришу и српске судије и српски правосудни чиновници на Косову и Метохији. Радни однос у Министарству правде Републике Србије свима ће престати 25. марта.

Српским судијама које су остале да живе на Косову и Метохији или се још воде да живе у јужној српској покрајини, из Београда је саопштено да, ако желе да раде у окупаторском правосуђу, треба да се јаве на конкурс који ће, по својим критеријумима, расписати шиптарско Министарство правде Републике Косово.

И држављанство Косова?!

Они који се буду пријавили за судије на Космету, кад-тад ће морати да се одрекну српског држављанства и прихвате окупаторско-шиптарско, тврди Драгана Бољевић, председник Друштва судија.
Не може нико бити натеран да се интегрише у неки други систем који није правосудни ситем Србије, сматра Никола Кабашић, в.д. председника Вишег суда у Косовској Митровици.

Судије које добију зелено светло, мораће да прођу ригорозну проверу Приштине и биће запослене у јединственим српско-албанским судовима и тужилаштвима у јужном и северном делу Косовске Митровице, чије формирање је договорено споразумом о судовима који су у фебруару у Бриселу потписали Александар Вучић и Иса Мустафа. Цела процедура мора бити завршена до 1. септембра.

Оне који одбију да се интегришу или не желе да суде по окупаторско-шиптарским законима чека пензионисање. Пензија ће износити 60 одсто плате коју су примали у 2014. години плус два одсто за сваку годину стажа.

На Космету, бар на папиру, тренутно живи око 100 судија и тужилаца српске националности и око 200 административних радника. Организационом шемом будућег јединственог српско-албанског Основног суда у Косовској Митровици, који ће имати одељења у јужном и северном делу града и судске јединице у Лепосавићу и Зубином Потоку, Апелационог суда, који ће бити смештен у северној Косовској Митровици и обједињеног тужилаштва, чије седиште ће највероватније бити у Бошњачкој махали у северном делу града, предвиђено је да се ангажује 50 судија и тужилаца српске националности.

Још у Бриселу, премијер Србије је изразио бојазан да ли ће Срби на Косову и Метохији моћи да обезбеде довољно судија.

Како ће се определити српске судије у овом тренутку нико не може да предвиди. Неке судије тврде да неће судити и радити по окупаторско-шиптарским законима, неке више не живе на Космету и немају намеру да се враћају, па ће радије прихватити пензију која може бити и већа од судијске плате на Косову и Метохији. Треба подсетити да су се и многи српски полицајци „клели“ да неће служити шиптарско-окупарској држави на Космету, а сада, пошто од Београда нису добили шта им је обећано, траже да их интегришу у шиптарски МУП Косова.

(vesti-online.com)