Прочитај ми чланак

Колико је још нерадних дана остало до краја године: Многи ће бити РАЗОЧАРАНИ

0

Нерадни дани у нашој земљи почели су од 1. маја, а завршавају седмог дана у овом месецу. Крајем априла почео је и пролећни распуст, па је већина Срба спојила ове нерадне дане спојила све до уторка. Оно што је за многе лоша вест јесте да до краја године није остало још много нерадних дана.

Након првомајских и васкршњих празника у овој години остао је још један нерадни дан, а то је 11. новембар, тада се обележава Дан примирја у Првом светском рату и празнује се нерадно.

Ове године 11. новембар пада у понедељак, што ће за многе значити продужени викенд.

Ко не ради за време државних празника

У дане државних и верских празника који се празнују у Србији „не раде државни и други органи, привредна друштва и други облици организовања за обављање делатности или услуга, осим на Дан победе који се празнује радно“, предвиђа закон.

Овај пропис, такође, предвиђа и за кога је обавезно да ради на нерадне дане.

– Државни и други органи, привредна друштва и други облици организовања за обављање делатности или услуга дужни су да, у складу са законом и прописима донесеним на основу закона, обезбеде непрекидно обављање делатности, односно услуга и у дане државних и верских празника који се празнују у Србији ако би због прекида обављања делатности, односно услуга настале штетне последице за грађане и државу – стоји у овом пропису.

На нерадне дане државних празника могу да раде и привредна друштва чија природа делатности, или технологија процеса рада захтева – непрекидан рад.