Прочитај ми чланак

Клопка: Руски систем заштите од астероида

0

Представник Државног ракетног центра Русије академик Макејев Сергеј Махањков, тврди да у његовој земљи већ постоје уређаји који ће разбијати астероиде на мање целине

У Русији је разрађен систем глобалне заштите назван „клопка“ који би требало да спречи пад на Земљу небеских тела као што су астероиди и мање комете, објављено је у Москви.

Почетком ове године астероид Апофиз је већ прошао поред наше планете, а према прорачунима међународних експерата, 2029. године поново ће кренути према Земљи.

Анализе Америчке агенције за аеронаутику и свемирска истраживања НАСА, указују да могућу опасност за становнике наше планете представља око 47 000 астериоида пречника од сто метара. Такви астероиди се сада налазе на растојању мањем од осам милиона километара у односу на Земљу.

У 21. веку теоријски је могуће 11 судара, од тога четири могу да се десе до 2050. године. Представник Државног ракетног центра Русије академик Макејев Сергеј Махањков тврди да је његовој земљи већ постоје уређаји који ће разбијати асетроиде на мање целине, или ће моћи да промене њихову питању, преноси Радио Глас Русије.

За пребацивање уређаја разарача на опасна космичка тела по становнике Земље могу да се користе интерконтиненталне балистичке ракете, сматра научни сарадник Академије Макејева Сабит Гараев. Најбоља варијанта за борбу против опасних астероида и других „незваних гостију“ из васионе је, према мишљењу Гараева, уништавање таквих тела.

Он је прецизирао да Русија може испоручити толико ударних објеката да се опасни астероиди расцепе у потпуности на безбедне комаде дужине до 40 метара, који би након тога сасвим сагорели у атмосфери. Предвиђено је да се такав систем заштите активира уколико се Земљи приближи небеско тело величне до километар и по у пречнику.

Руски научници упозоравају, међутим, да гигантске комете, које лете брзином од 70 километара у секунди, не може зауставити ни наведени систем заштите. Судар са таквим небеским телом је, ипак, мало вероватнан, јер се, теоријски, може догодити само једном у 30 милиона година.

(Курир)