Прочитај ми чланак

КАКВОГ ЈЕ ТАЧИЈА УХАПСИЛА СРБИЈА? Протеривао Србе и палио све што је српско

0

Нехат Тачи (40) из Урошевца, директор шиптарско-окупаторске полиције за регион Косовске Митровице, ухапшен је на административном прелазу Кончуљ.

Нехат Тачи

Нехат Тачи

Лисице на руке Тачију су стављене у среду око 20 сати приликом издавања потврде за улазак на територију централне Србије, на основу потернице расписане по наредби Вишег суда у Нишу због тероризма.

Полицјиа је саопштила да је осумњичени спроведен у притвор КПЗ у Нишу на основу решења Вишег суда у Нишу о одређивању притвора из 2010. године.

Директор шиптарско-окупаторске полиције саслушан је вечерас и остаће у притвору нишког Казнено поправног завода до 30 дана.

Како сазнаје „Блиц“, истрага против Нехата Тачија и његовог брата Aгима Тачија покренута је још 2009. године по захтеву Окружног јавног тужилаштва у Приштини због сумње да су извршили кривично дело тероризам.

Куртија помиловао Коштуница

Из нишког затвора 2001. године је пуштен и Aлбин Курти, тадашњи студентски лидер, сада лидер покрета „Самоопредељење“. Курти је у марту 2000. године био осуђен на 15 година затвора за угрожавање територијалне целовитости СРЈ и удруживање ради непријатељске делатности и тероризма. Њега је помиловао тадашњи председник Југославије Војислав Коштуница.

Истражни судија Вишег суда у Нишу је 17. септембра 2010. године донео решење којим је осумњиченима одређен притвор и издао је наредбу за расписивање потернице. Већ 3. децембра 2010. Виши суд у Нишу донео је решење о прекиду истражног поступка јер осумњичени нису доступни службама.

Како „Блиц“ незванично сазнаје, истрага против Нехата Тачија покренута је због сумње да је присилно исељавао српско и неалбанског становништво 1999. године. У току истраге саслушан је и један оштећени коме је прећено да мора да се исели, а чија је кућа потом и запаљена.

Како сазнаје „Блиц“, одмах по хапшењу Тачија предмет је хитно достављен Тужилаштву за организовани криминал у Београду.

Медији из Приштине су објавили да је Тачи ухапшен на путу за Ниш, где је требало да присуствује рочишту, док је портпарол окупаторско-шиптарске Даут Хоџа рекао да је Тачи путовао у „једну од западноевропских земаља, аутомобилом преко Србије“.

Браћа Тачи нису једини косметски Aлбанци који су били недоступни српским истражним органима.

Из „процедуралних разлога“, јер им је од 2002. године немогуће уручити судске позиве, на обнову поступка чека процес против браће Љуана и Бекима Мазрекуа, који се терете за учешће у отмици и стрељању српских цивила у селу Клечка. Браћа Мазреку су била осуђена на 20 година, али је пресуда укинута и суђење је требало да се понови, али су они још 2002. године пребачени из нишког затвора на Косово и Метохију.

kosovo-paljenje-srpskih-kuca-siptarska-policija

Недоступни су и чланови „Ђаковичке групе“, њих 143, који су осуђени 2000. године због тероризма на укупно 1.632 године затвора. Пуштени су у априлу 2001. године на слободу из нишког КПЗ-а после одлуке Врховног суда да се укине првостепена пресуда и предмет врати на поновно суђење. Они су се вратили на Космет.