Прочитај ми чланак

Хрватска: Ћирилица у Вуковару неприхватљива па макар у њему живело 90 одсто Срба

0

Загреб – Штаб за одбрану хрватског Вуковара најавио је за 2. фебруар велики протест против увођења српског језика и ћирилице као службеног језика и писма у том граду.

По Уставном закону о правима националних мањина и Закону о употреби језика и писма, мањине имају право на свој језик у општинама и градовима у којима их је више од трећине у укупном становништву. Према резултатима пописа становништва из 2011, у Вуковару 35 одсто Срба.

Противници ћирилице као аргументе наводе да је број Срба у Вуковару „пренадуван“, да ћирилици нема места у граду због претрпљених патњи и разарања, и истичу да на увођење ћирилице треба увести мораторијум од 10 година, као што је био случај са служењем српских младића у војсци Хрватске. 

Председник Штаба Томислав Јосић тврди да је протест „легитимно средство којим желимо присилити владу да одустане од увођења двојезичних натписа у хрватском Вуковару, јер то није оно за што смо се борили и за шта су наши пријатељи гинули“. 

„Вуковар је подручје од посебног државног интереса па се према њему тако треба и понашати“, рекао је Јосић. 

На скуп заказан за 2. фебруар позвани су и ветерански активисти и припадници ратних јединица Хрватске војске, као и сви пензионисани генерали с Антом Готовином и Младеном Маркачем на челу. 

С обзиром на информације да ће ових дана на згради Државне управе у Вуковару бити откривена плоча с двојезичним натписом, Штаб је позвао Вуковарце да пажљиво прате догађаје и да кад се буде откривала, звиждањем изразе незадовољство. 

Чланови Штаба су, такође, најоштрије осудили протест Удружења ратника хрватског одбрамбеног рата (УРХОР) најављен у Вуковару за 19. јануара, јер га, како је речено, организују групе и појединци који немају легитимитет, само због личне промоције. 

У исто време, ХДЗ Вуковарско-сремске жупаније затражио је данас од институција државне власти одгађање примене Уставног закона о правима националних мањина на подручју Вуковара у делу у коме се прописује двојезичност, јер сматра да у граду још нема услова за то. 

Председник жупанијскога ХДЗ-а и вуковарско-сремски жупан Божо Галић изјавио је да је председника Иву Јосиповића замолио да својим ауторитетом утиче како би се зауставило увођење двојезичности у Вуковару, јер тај проблем оптерећује грађане.

Питање двојезичности служи да се скрене пажња с много већих проблема који оптерећују источну Славонију, од велике незапослености до посрнуле привреде и малих плата, рекао је жупан. 

Потпредседник вуковарског ХДЗ-а Иван Пенава је рекао да је Вуковар „душа и срце Хрватске“ и да је ћирилица у том граду неприхватљива, „па макар у њему живело и 90 одсто Срба“. 

Он тражи да се у Вуковару, као месту од посебног значења за хрватску прошлост и будућност, осим хрватског језика и латинице, не може користити ниједан други језик или писмо.

(Танјуг)