Прочитај ми чланак

ХРВАТИ УЦЕЊУЈУ БИВШЕ СРПСКЕ ОФИЦИРЕ: Шпијунирајте за нас или пишемо оптужнице

0

Оперативци београдског центра БИA ухапсили су у Београду пензионисаног мајора Чеду Чоловића (57), осумњиченог да је у Србији шпијунирао за хрватску службу, сазнаје "Блиц".

Осумњичен да је шпијунирао за Хрватску: Пензионисани мајор Чедо Чоловић (57)  (Фото: Приватна архива)

Осумњичен да је шпијунирао за Хрватску: Пензионисани мајор Чедо Чоловић (57)
(Фото: Приватна архива)

Извор „Блица“ навео је да је ухапшени шпијун војно лице у пензији. Према незваничним информацијама, осумњичен је Чедо Чоловић (57), пензионисани мајор РСК рођен у Дрнишу који је у ратовима деведесетих био командант бригаде која је деловала у Хрватској.

– Осумњичени је прихватио понуду хрватске обавештајне службе да ако буде у Србији шпијунирао за њих, против њега у Хрватској неће бити подигнута оптужница за ратне злочине – каже извор „Блица“.

Засад се не зна прецизно од када је Србин са двојним држављанством – српским и хрватским – почео да отплаћује „свој дуг Хрватима“.

Чињеница је да га је БИA пратила извесно време јер је пријављен као сумњиво лице које се много распитује. Према сазнањима „Блица“, ухапшени је шпијунски посао, најједноставније речено, обављао крајње аматерски, због чега је и постао сумњив.

– Веома директан и наметљив питањима које је упућивао колегама војним лицима или људима из других државних структура – каже саговорник „Блица“.

Како за „Блиц“ каже извор из безбедносних структура, то није први откривени случај хрватског шпијуна који ради за тамошњу службу јер је уцењен.

Хапшење шпијуна се зове „понижење“

Хапшења шпијуна нису чест случај међу службама. У жаргону безбедносних и обавештајних служби, и не само српске службе, хапшење шпијуна се зове „понижење“. Шпијуни неке друге службе се хапсе само у случају да су нанели толику штету служби.

Више јавно тужилаштво потврдило је да је ухапшена особа осумњичена за шпијунажу, да је у Хрватској живео и радио до 1990, а да му је од тада пребивалиште у Србији. Осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати, а за дело за које се сумњичи запрећена је казна од три до 15 година затвора.

Јуче нико од упућених није могао ни да прецизира да ли ће хапшење додатно нарушити односе Србије и Хрватске. Два су могућа сценарија: да Хрвати узврате истом мером или потпуно игноришу догађај, чиме ће послати поруку да „ухапшени шпијун нема везе с њима“.

У хрватском Министарству спољних послова рекли су јуче да нису обавештени о хапшењу, али је хапшење била главна тема и у хрватским медијима. Aгенција Хина је пренела да је ухапшени у Србију дошао после „Олује“, а да је ухапшен након што се „спремао да побегне у Хрватску јер му је дојављено да је откривен“.

Загребачки „Вечерњи лист“ тврди да је ухапшени оптужен да је „годинама Загребу преносио податке из Београда и да су због њега најмање деветорица Срба оптужена за ратне злочине“. Портал „Индеx“ прво је објавио да је ухапшени радио за хрватску Војно сигурносно-обавештајну службу, али је то демантовано. Ухапшени се, наводно, бавио се официрима ЈНA против којих је Хрватска покренула или би могла покренути кривични поступак.

Хрватски дневник тврди да је ухапшени оптужен је да је „годинама Загребу преносио податке из Београда и да су због њега најмање деветорица Срба оптужена за ратне злочине“, као и да је „ухапшен док је бежао у Хрватску“.