Прочитај ми чланак

Догодине у Европу само ако платите таксу: Водич за онлајн пријаву

0

Према ранијим тврдњама европских званичника Европски систем за путне информације и одобрења (ЕТИАС), односно систем "улазнице" (услова за путовање) за ЕУ, требало би да смањи безбедносне ризике по државе чланице ЕУ кроз сакупљање података о особама које путују у Унију. Овај систем односи се и на држављане Србије који ће - уколико имају од 18 до 70 година - морати да издвоје 7 евра за ову трогодишњу "улазницу" у ЕУ. Иако ће ситем бити оспособљен током 2022. године, најављује се да ће његова примена почети крајем наредне године.

ЕТИАС се односи на држављане 67 држава, међу којима је и наша земља, а овај систем ће, како се тврдило у Унији након његовог усвајања, детектовати особу која на било који начин представља претњу за земље Шенгена.

„Улазнице“ за ЕУ водиће ка томе да особи која представља претњу за чланице Уније буде одбијен улазак. И поред тога што нам овај систем делује као једна бирократска процедура која ће одужити већ често дуге преласке граница чланица Уније, из ЕУ тврде да ће овај систем наводно путовања у ЕУ бити мање мучна и сигурнија.

Како функционише сама пријава?

Пријава за трогодишњу „улазницу“ у ЕУ попуњаваће се онлајн и неће захтевати дуже од 10 минута.

У самој пријави грађани Србије ће морати да унесу биометријске податке као што су име, презиме, датум и место рођења, онда податке о држављанству, адресу, имејл, број телефона, образовање и радно искуство, као и прву земљу ЕУ у коју улази.

На пријави ће се наћи и питања која се односе на путовања у ратне зоне, места одакле је особа депотрована или одбијена, као и она да ли особа која се пријављује за ЕТИАС има криминални досије.

За малолетнике пријаву ће морати да ради старатељ или родитељ.

Уколико је нека особа која се пријављује за ЕТИАС члан породице држављанина ЕУ онда ће у пријави морати да докаже то.

Када заинтересована особа за путовање у ЕУ попуни пријаву, мораће да плати таксу од седам евра уколико има више од 18 година и мање од 70, а након тога ће моћи да потврди пријаву.

Након што пошаље пријаву, систем ће проверити све информације које су наведене, затим да ли особа може да путује у ЕУ и изврши процену фактора ризика.

Уколико су подаци тачни, онда на мејл треба да стиглне одобрење уласка у ЕУ, а уколико постоји нека грешка или неподударност у подацима, пријава може ручно да се обрађује највише две недеље.

Добијено одобрење важи три године или до истека рока важности пасоша, а грађани ће са одштампаним одобрењем кренути на пут, а гранична полиција државе чланице ЕУ ће проверити личне податке, валидност и извршити проверу.

Шта ако одбију пријаву?

Пријава за трогодишњу ЕУ „улазницу“ може бити одбијена, а они којима се она не одобри имаће право на жалбу и поновну проверу.

Случајеви када ће пријава бити одбијена су ако особа користи пасош који је пријављен као нестао или неважећи, ако има велики безбедносни ризик за грађане и путнике у ЕУ, уколико постоји велики ризик од илегалног имигрирања или високи епидемиолошки ризик.

Поред тога, пријава може бити одбијена уколико за особом постоји упозорење, али и уколико не одговори на време на захтев да достави додатне информације и докуметнацију.

Мали број пријављених ће вероватно имати и ситуацију да ће примити позив за интервју ако око њихове пријаве постоје недоумице око података или докумената.

Тај интервју се ради путем мејла у року од 72 сата од пријаве и ако се пријављени не појави у року онда ће његова пријава бити одбијена.

Коме не треба ЕТИАС?

Ова трогодишња потврда ЕТИАС-а може бити повучена ако услови из пријаве више нису испуњени или у случају губитка пасоша.

ЕТИАС неће бити потребан за особе које имају шенгенску визу.

Када пријављени добије ЕТИАС у наредне три године или док му не истекне пасош моћи ће да уђе у земље Европске уније колико год хоће пута, све док им је „улазница“ валидна и док не остаје дуже од 90 дана у року до 6 месеци.

Иначе, европски ЕТИАС рађен је по угледу на амерички ЕСТА електронски систем путних одобрења које су САД увеле за грађане ЕУ, односно од 2009. године путници којима није потребна виза за улазак у Америку морају да пошаљу онлајн захтев за одборење уласка у ту земљу и том приликом плате 14 долара.

И код ЕСТА и ЕТИАС аргументи за увођење су идентични, а то је безбедност и одбрана од наводних терористичких претњи.

Применом ЕТИАС-а на уласку и изласку из ЕУ биће укинуто печатирање пасоша, али ће се путницима узимати биометријски подаци – биће вршено скенирање прстију и провера лица.

Још увек није јасно да ли ће се особи, која је добила ЕТИАС приликом преласка границе ЕУ чланице, узимати отисак прстију и радити проверу лица сваки пут када прелази границу или само први пут када улази у чланицу Уније.

Иначе, ЕТИАС је усвојен 2017. године и његова примена је најављивана још за 2021. годину, али је била одлагана због развијања система.

Биши председник Европске комисије Жан Клод Јункер је 2016. године приликом обраћања рекао да је главни разлог увођења овог система безбедност.

„Морамо да знамо ко прелази наше границе. На овај начин знаћемо ко путује у Европу и пре него што стигне“, рекао је том приликом Јункер.