Прочитај ми чланак

До краја године већина туристичких агенција неће постојати

0

За сада је само двадесетак од укупно 400 туристичких агенција добило зелено светло осигуравајућих кућа да уплати полису осигурања, без које агенције не могу да добију лиценцу за рад. Међутим, упозорава за Нова.рс председница Удружења туристичких агенција Србије (УТАС) Марија Матијевић, понуђена цена је толико велика да ће само ретки то моћи себи да приуште. Матијевић каже и да ће од новембра у овом сектору почети масовна отпуштања, а, уколико држава ништа не учини, занимање туристичког радника у Србији ће - нестати.

Матијевић каже за Нова.рс да су до сада три осигуравајуће куће – Глобос, Дунав и Триглав, понудиле одређеним туристичким агенцијама полисе осигурања. Понуду је, како каже, добило око 20 од укупно 400 туристичких агенција.

FOTO: pexels.com

Како каже, међу онима који су добили “зелено светло” има и већих и мањих агенција.

Бивши потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић претходно је рекао да су осигуравајуће куће у понедељак почеле да издају полисе осигурања туристичким агенцијама, чиме је одблокирана процедура за издавање лиценци.

“Осигуравајуће куће ће на основу биланса пословања и процене ризика за сваку појединачну агенцију, наставити овај процес, али је то сада ствар пословног односа између осигуравача и организатора путовања”, навео је Љајић.

Председница УТАС-а каже да су чланице удружења, на чијем је челу, већински биле осигуране код Дунава, Триглава, Миленијума и Саве, као и да би са повратком последња два осигуравајућа друштва ситуација могла да се поправи.

“Очекујемо да се Миленијум и Сава до краја недеље изјасне да ли ће радити, и на који начин – која ће бити цена полисе, и да ли ће их нудити на три месеца, годину дана, или неки трећи период”, каже она.

То међутим, многим туристичким агенцијама ништа неће значити, јер су полисе толико високе да неће моћи да се осигурају.

“Полиса за најмање агенције износи 8.000 евра годишње, а за највећу 18.000 евра, на шта се додатно плаћа порез”, каже Матијевић.

Поређења ради, за све мање агенције се до 2018. године цена полисе кретала од 500 до 700 евра, да би крајем 2018. тај износ скочио на 2.500 евра.

То је била цена полисе које су мале агенције платиле и почетком ове године, само што њено трајање није било годину дана, већ свега девет месеци.

“Мизеран је број оних који су у стању да плате тако високе полисе. За мале агенције су и намети од 2.500 евра били превелики, а намет од 8.000 евра би и под нормалним условима пословања био потпуно неприхватљив”, каже председница УТАС-а.

Од новембра почињу масовна отпуштања

Матијевић тврди да агенције сваког месеца плаћају дажбине, а приходе готово да и не остварују због чега ће, ако ускоро не добију озбиљнију помоћ државе, већина отићи “под кључ”.

“Очекују се јако велика отпуштања од 1. новембра, јер се стичу услови за то после прве помоћи државе. Ту помоћ су скоро сви у туризму узели, јер су се надали да ће се нешто променити и да ће од сезоне ипак нешто бити”, каже она и додаје:

“Ако се ништа не промени, мислим да ће се до краја године већина агенција затворити. Ако наша проблематика не буде постојала на вишој разини, нестаће цео сектор, нестаће занимање туристичког радника.”

Напомиње да би држава о томе требало да мисли јер и туристички радници представљају својеврсне амбасадоре земље, који између осталог доводе стране туристе у Србију.

Сматра да би од осигуравајућих куће било у реду да спусте цене полиса, као и да смање цену за наредну годину, али најважнију помоћ очекује од државе.

“Нама је у овом моменту дуго тражена секторска, бесповратна помоћ најпотребнија. Такође апелујемо да кредити који су нам одобрени код Фонда за развој буду реализовани барем у року од 30 дана. Имамо случајеве где су људи предавали и немају одговор већ три, четири, па чак и пет месеци”, поручује она.

Нада се, како каже, да ће “последњи вапај” туристичких радника неко и чути.