Прочитај ми чланак

ДАЧИЋ СЕ ИЗБОРИО: У Тачијевој полицији Срби могу само радити најгоре послове

0

kps

(Вести)

Србима који раде у косовској полицији, као и онима који треба да се из српског МУП-а интегришу у косовску полицију, по основу споразума постигнутог у Бриселу, ограничено је „напредовање“ у служби. Они, наиме, никада неће бити у прилици да обављају послове високог ранга и оне боље плаћене јер од Обавештајне агенције Косова нису добили позитивно мишљење током такозване „безбедносне провере“.

Око 90 одсто полицајаца Срба није „прошло“ ову проверу због тога, како се наводи у једној од одлука до које су „Вести“ дошле, што су примали плату из буџета Републике Србије.

У тој одлуци коју је потписао директор ОАК Башким Смакај, пише да је „током провере података из упитника за верификацију сигурности и након упоређивања података прикупљених од структура Департмана за верификацију у ОАК, прикривао податке, не давајући тачне податке у вези са финансијским приходима (додатни приходи у облику плате од Републике Србије)“.

– Горе наведене околности доводе у сумњу одговорност, поверење и способност чувања класификованих информација – пише у одлуци ОАК.

kps-odlukaАко коза лаже, рог не лаже: Одлука с потписом Башкима Смакаја


Иако су „Вести“ добиле на увид једну одлуку, наш саговорник тврди да су сви српски полицајци који су затражили разјашњење о радним местима „у слово“ добили исто образложење, а да осталима следује исти папир. Наводи из документа практично значе да ће Срби у косовској полицији углавном обављати послове „прашинара“, односно нижеразредних полицајаца.

– Као школовани полицајац, ја нећу моћи да радим у сектору највишег степена поверљивости информација. Због такве оцене Обавештајне агенције Косова, моћи ћу да радим само најпростије послове који су испод мог образовања. То значи да српски полицајци нити могу да напредују до руководећих функција, нити да имају пристојну плату – упозорава саговорник „Вести“.

Највећи број таквих полицајаца је на северу, односно реч је о око 280 припадника српске полиције, али их има и јужно од Ибра. „Вести“ су покушале да добију коментар заменика министра унутрашњих послова Косова Саше Рашића, али се он није јављао на телефон.