Прочитај ми чланак

Црна Гора и даље купује „Фајзер“ вакцине, спаљено 479.378 доза

0

Црна Гора и даље купује вакцине против вируса корона, и то произвођача „Фајзер“, иако се већ мјесецима на седмичном нивоу региструје мање од десет инфицираних, а уз то су и уништене огромне количине тих вакцина.

Из Министарства здравља за „Дан“ су потврдили да набављају ове вакцине на основу анекса уговора потписаног са „Фајзером“, чији су подаци, како су нам рекли, и даље тајни. Надлежни нијесу саопштили ни колико је укупно вакцина купљено, а колико добијено путем донација. Посљедња набавка „Фајзер“ вакцина била је у количини од 2.880 доза, док су, са друге стране, домовима здравља, у складу са потребама, од почетка године испоручене свега 104 вакцине.

Из Здравствене установе апотеке Црне Горе (ЗУАЦГ) Монтефарм у одговору на питања „Дана“ навели су да је од почетка имунизације против ковид-19 до данас уништено укупно 479.398 доза вакцина због истеклог рока трајања, од чега је само током 2022. године било 168.518 доза вакцина Comirnaty, чији је произвођач „Фајзер“. Последња предаја медицинског отпада, гдје је било и 7.226 доза „Фајзера“, на уништење обављена је 7. септембра прошле године.

Произвођачи осталих вакцина које су уништаване од почетка имунизације су „Синофарм“, „Синовак“, „Спутњик“, „Модерна и Астра Зенека“.

– Преузимање медицинског отпада, самим тим и вакцина истеклог рока, врши се од стране предузећа овлашћене фирме Хемосан – Бар, која их, заједно са осталим љековима/медицинским отпадом истеклог рока, шаље на уништење у Беч. Дакле, медицински отпад се уништава ван територије Црне Горе, у посебним пећима у Аустрији. Цијена уништења наплаћује се по килограму медицинског отпада и предмет је уговора Хемосана и Монтефарма – саопштено нам је јуче из Монтефарма.

Како додају, вакцине против ковид-19 којима тренутно располажу још су у року.

– Вакцине произвођача „Фајзер“ су током претходних година и дониране и куповане. Рокови, број доза, подврсте (нпр. против соја омикрон) стизали су током 2021, 2022. и 2023. године. У више наврата смо појаснили јавности да су за исте продужавани рокови, и то искључиво на основу обавјештења произвођача. У тим случајевима Институт за љекове и медицинска средства (ЦинМЕД) просљеђује Монтефарму и свим јавним здравственим установама одлуку о продужењу рока за Comirnaty вакцину „Фајзер“, о чему постоји уредна документација.

Вакцинацију препоручују само здравствено угроженим грађанима

На питање да ли, с обзиром на занемарљив број обољелих од ковид-19, грађанима и даље препоручују вакцинацију, из ИЈЗЦГ кажу да се препоручује вакцинација грађана који су у високом ризику од тешких форми болести и смртног исхода услед SARS-CoV-2 инфекције и сходно претходном вакциналном статусу, тј. у односу на то колико је времена прошло од када је примљена последња доза вакцине против ковида-19.

Они упозоравају да вирус SARS-CoV-2 није нестао, те да је даље потребно пратити ситуацију, а старије особе и особе које имају хронична обољења треба да буду опрезне и понашају се на начин да смање ризик излагања SARS-CoV-2, вирусу грипа и другим респираторним патогенима.

Из Министарства здравља, пак, кажу да с обзиром да је Европска агенција за љекове (ЕМА) одобрила употребу вакцине против ковид-19 са омикрон XBB.1.5 подваријантом, Национална савјетодавна комисија за имунизацију (НИТАГ) дала је препоруку министарству да покрене поступак набавке вакцина против ковид-19 XBB.1.5, које су произведене коришћењем mRNA технологије.

– Спровођење вакцинације против ковид-19 превасходно заснивамо на имунизацији особа које су са највећим ризиком од смрти и тешких облика болести и које су у актуелним препорукама НИТАГ-а означене као групе високог приоритета за вакцинацију. Премда је интересовање грађана за вакцинацију против ковид-19 вируса опадало, сходно епидемиолошкој ситуацији, наглашавамо да је Sars-CoV-2 и даље присутан, те да је држава у обавези да обезбиједи одређену количину вакцина и понуди је грађанима. Сагледавајући и интересовање грађана, али и потребе здравственог система, купљена је одређена количина вакцина, која се могла уговорити са произвођачем, тачније 2.880 доза. Начелно је договорено и да, зависно од потребе, брзо можемо покренути набавку додатних количина. С обзиром да је НИТАГ дао препоруку за куповину mRNA XBB 1.5, те да је „Фајзер“ био једини заинтересовани произвођач, министарство је, уз сагласност Владе, потписало анекс ранијег уговора са овим произвођачем. Детаљи уговора су и даље тајни подаци, по захтјеву произвођача вакцине – казали су нам из Министарства здравља.

Набавку вакцина врши Монтефарм.

ИЈЗ: По препоруци СЗО

Из Института за јавно здравље Црне Горе „Дану“ су казали да је интересовање грађана за вакцинацију против ковида-19 опало сходно епидемиолошкој ситуацији. Томе је допринијело и то што је последњих мјесеци била висока активност других респираторних инфекција попут грипа и пертусиса, па су превентивне мјере биле усмјерене ка тим обољелим групама.

– Током 2024. године (од 15. јануара, од када је вакцина са XBB сојем доступна) администриране су 104 дозе вакцина против ковида-19, док је током цијеле 2023. године администрирано 3.167 доза вакцина – кажу из ИЈЗЦГ.

На наше питање којим вакцинама против ковид-19 располажу домови здравља, они наводе да су то дозе произвођача „Фајзер“, да да су од средине јануара 2024. године доступне вакцине Comirnaty Omicron XBB 1.5, са XBB сојем, према препорукама СЗО.