Прочитај ми чланак

БЕОГРАД У СВЕТСКОМ ВРХУ по загађености, власт баш брига за здравље људи

0

Београд је протеклих дана у самом светском врху, али не по неким достигнућима или успесима, већ по загађености ваздуха.

Пре три дана главни град Србије је био чак најзагађенији град на свету, међутим, за актуелну власт то није приоритетан проблем.

Foto: Depositphotos/tupungato

Владимир Радојичић из иницијативе Не давимо Београд каже за Данас да доступни подаци о квалитету ваздуха указују на алармантно стање квалитета ваздуха у Београду и целој Србији, које од надлежних институција захтева конкретне акције.

– Иницијатива Не давимо Београд сматра да је потребно радикално побољшање јавног превоза, масовно озелењавање и пошумљавање града, промоција одрживе урбане мобилности и прелазак са фосилних горива на обновљиве изворе енергије, како би се ситуација са загађењем ваздуха побољшала. Заједно са програмером и активистом из Македоније Горјаном Јовановским, Иницијатива је омогућила српску верзију апликације АирЦаре уз помоћ које се сваки корисник мобилног телефона може уверити у квалитет ваздуха у Србији – истиче Радојичић. Он подсећа и да Србија још увек не поседује лабораторије за мерење концентрација канцерогених једињења, диоксида и фурана, који настају приликом спаљивања отпада, а да је упркос томе Београд потписао уговор о ЈПП за изградњу спалионице отпада у Винчи.

– Штавише, уместо да ради на побољшавању мониторинга квалитета ваздуха и смањењу загађења, Министарство заштите животне средине је дало сагласност на Студију о процену утицаја на животну средину за изградњу спалионице. Ми захтевамо да се ова студија поништи и да се одустане од пројекта који ће додатно угрозити очајан квалитет ваздуха у Београду – истиче Радојичић.

Никола Јовановић, шеф одборничке групе СЗС у Скупштини Београда каже да је загађеност ваздуха у Београду је неприхватљива, као и чињеница да грађани о томе немају редовне званичне податке, већ се информишу преко неких апликација.

Према његовим речима, узрока загађења је више, али одмах урадити обавезати пре свега Градски завод за јавно здравље да мери квалитет ваздуха на више места и да дневно извештава јавност о аерозагађењу.

– У граду треба да се уведе црвени аларм у вези са аерозагађањем. Зависно од степена опасности предузимати ванредне мере као што су обавезно ношење маски за децу, бесплатан јавни превоз како би се коришћење аутомобила смањило и слично. Такође, треба предузимати системске мере, међу којима је и постепена забрана грејања на угаљ, уз субвенције садашњим корисницима да пређу на централно грејање или биомасу – закључује Јовановић.

Стручњаци за квалитет ваздуха су навели да је један од разлога јаког загађења ваздуха интензитет саобраћаја у Београду, али и метеоролошке прилике, хладне ноћи и топли дани, као и то да су власници појединих објеката почели да греју своје куће.

Директор агенције за заштиту животне средине Филип Радовић рекао је за РТС да је упознат са подацима који је објавио страни сајт о томе да је Београд у једном тренутку био најзагађенији град на свету, али да грађани не треба да верује тим подацима, јер се они, како каже, разликују и од података које објављује Европска комисија за мерење квалитета ваздуха.

Стање горе него што показују подаци

– Иницијатива Не давимо Београд поново захтева од надлежних институција да саопште грађанима да ли је ваздух који удишемо штетан по наше здравље. Јавна је тајна да је систем мониторинга квалитета ваздуха у Србији на крајње незадовољавајућем нивоу и да је стање много горе него што показују званични подаци – истиче Владимир Радојичић.