Прочитај ми чланак

Банатски паори: Могућа нова сељачка буна

0

njiva traktor-1334908153-151974
Како  расту проблеми  у пољопривреди  тако расте и Банатска  Асоцијација Пољопривредника  БАНАТСКИ  ПАОРИ.

Наиме  ратари  увиђају  да без  удруживања не могу да парирају  држави  која се све очигледније  приближава велепоседницима, те се ратари плаше да ће се пољопривреда у Србији  свести на десетак спахија  који ће обрађивати комплетне оранице а малим и средњим газдинствима ће се омогућити да буду слуге на својој земљи, и да раде евентуално неке реслове неинтересантне за спахије. На састанку  Управног Одбора  Асоцијације у проширеном саставу који се одржао у Баваништу Асоцијацији се прикључило још четри Удружења Пољопривредника те сада Асоцијација броји тридесет  Удружења из Баната из 45 насељених места .

На позив Асоцијације састанку су присуствовали и предсавници  Министарства  пољопривреде госпођа Снежана  Ракита правник при управи за земљиште, господин  Милан Ћупрић шеф одсека за биљну производњу при  Министарству  и господин  Ненад Терзић задужен за сточарство  при  Министарству  Пољопривреде.

Представници Асоцијације  су искористили присуство  гостију из Министарства  да укажу  на нарасле проблеме  у пољопривреди како би покушали да се ставови  ратара и министарства приближе  и отклоне  евентуалне  несугластице.

Поента  је највише дата  на будући  Закон о управљању земљиштем у државној својини. Примедбе ратара су те да се држава декларативно залаже за развој пољопривред, а под тим појмом се у ствари залаже за интересе  велепоседнике а смим тим се мала исредња  газдинства  гуше. Преднацртом новог закона се предвиђа  да велепоседници који  поседују огромне површине ораница  на основу тога могу исто тако  узети у закуп  од државе велике  површине, а они ратари који  имају у свом поседу мале површине ораница због тога неће моћи да купују веће површине ораница.

Имамо пуно примедби  испред Асоцијације  али би апострофирали  оне које нас као заштитнике малих и средњих газдинстава  највише боле .

Sunsokretx416
Држава  је направила  систем такав да велепоседници такорећи по закону оштећују буџет без последица  или симболично бивају  санкционисани. Конкретно складиштари којима на залихи недостају  енормне  количине житарица по закону  могу бити кажњени са 15.000,00 динара и раскидом уговора за штету коју су нанели држави која се мери стотинама милиона  ЕУР-а , успут им се може рећи и „ срам Вас било “.

Објашњено нам је да је санкционисање у домену  Министарства Правде а нама је јасно да је у ствари  свако Министарство у систему Владе Србије и да сви заједно утичу на распад система  а у корист њихових спонзора- велепоседника који се већ јавно  фале да је буџет државе њихово власништво и да се закони њима прилагођавају.

Следећи проблем на који указујемо  је то што тражимо да се по сваку цену  уведе регулација земљишног максимума. Велепоседници су због субвенција  на своје име регистровали  и преко педесет фирми и на тај начин су већ остварили право на подстицаје,  а новим законом би  им се омогућила куповина и до двеста хектара државне земље у закуп.

Ми тражимо двокружни систем лицитације, да се у првом кругу државна земља понуди  искључиво породичним газдинствима максимално до 20 хектара и уколико неко купи 20 хектара у једној к .о . земљу да нигде више на територији Србије неможе учествовати до другог круга. Уколико остане ораница за други круг  у том кругу се могу повећати површине за закуп као и укључити привредна друштва.

Инсистирамо на изналажењу решења  да се по сваку цену па и по цену промене устава онемогући продаја ораница страним држављанима која ће бити могућа за четри године. Све  иоле озбиљне државе Европске Уније штите своје природне  ресурсе и то и ми очекујемо  од наше државе.

Захтевамо  од Министарства Паољопривреде да под хитно исплате подстицајна средства у висини од 6.000, 00 по хектару као и продужење рока за куповину  и предају захтева за регресирано гориво из разлога кашњења државе у исплати субвенција  као и смањење количине горива које је неко свесно тео да обмане пољопривреднике да сами себи дају  субвенције и успут буду срећни што су обманути .

Наиме Министарство је прописало да пољопривредници у два наврата у 2013 години треба да купе 120 литара дизел горива и то после 01 априла када је већина пролећних радова завршено. То гориво остаје на залихи  и сваки пољопривредник има у дворишту потенцијалну бомбу у виду горива . Успут држава која кроз таксу, порез, и  акцизу има приход од близу 100 динара по литри што је у ствари 120х100 = 12.000,00 колико износи субвенција. Ратари су неписмени  и невиде да им Држава касни у давању оног што им је већ узела .

Асоцијација се залаже и за давање 10 хектара државне земље у закуп прве године без накнаде  оним младим газдинствима која се региструју први пут у виду подстицаја.

afa2
На сатанку су ратари  указаи  и на ИСКОНСТРУИСАН проблем око АФЛАТОКСИНА где су ратари извукли дебљи крај у виду пада цена њихових призвода. На констатацију од стране људи из Министарства да се треба обратити за то покраинским властима ратари су ставили до знања да су сви они заједно  део једне власти и да смо свесни и тога да се опозиција и власт привидно свађају као да су најљући противници али да се исто тако врло брзо уједине нажалост увек против обичних грађана који испаштају и када се они свађају , па и када се договоре .

На састанку је било и оштрих речи,било је и позива на протесте. Жалосно је то да нас ратаре озбиљно свтају једино када смо на улици у протесту а не када смо у својим пољима .

 Договорили смо се да уколико нас Министарство несвати озбиљно, дата су нам нека обећања још 19 марта и то директно  од министра господина Горана Кнежевића која су бар за сада испала шарена лажа није искључена сељачка буна.

ЖАО НАМ ЈЕ АКО ТО ЛОШЕ УТИЧЕ НА РЕЈТИНГ ДРЖАВЕ ПРЕД ЕВРОПОМ .О ТОМЕ НЕКА РАЗМИШЉА ДРЖАВА  .   ДАЛИ СРБИЈА  ТРЕБА ЕВРОПИ  АКО СЕ ЦЕЛА ПОЉОПРИВРЕДА ПРЕДА ДЕСЕТИНИ СПАХИЈА А СВА ГАЗДИНСТВА ПРЕТВОРЕ  У СОЦИЈАЛНЕ СЛУЧАЈЕВЕ.

СЕКРЕТАР  АСОЦИЈАЦИЈЕ  НЕНАД МАНИЋ