Прочитај ми чланак

Анкета: Европљани скептични да ће Украјина победити у сукобу са Русијом

0

Анкета, које је објављена данас, неколико дана пре НАТО самита који ће бити одржан од 9. до 11. јула у Вашингтону, показује ставове о сукобу у Украјини и још 14 земаља ЕУ

Иако већина Украјинаца мисли да ће Кијев изаћи из сукоба са Русијом као победник, Европљани су скептичнији по том питању, показује нова студија Европског савета за спољне односе.

Анкета, које је објављена данас, неколико дана пре НАТО самита који ће бити одржан од 9. до 11. јула у Вашингтону, показује ставове о сукобу у Украјини и још 14 земаља ЕУ. Рад на терену је обављен у мају.

Испитивање је открило да Европљани верују да Украјина неће победити Русију на бојном пољу, при чему отприлике трећина до половине испитаника верује да ће се сукоб завршити споразумом, а до 31 одсто њих (Грчка) види победу Русије као највероватнију.

Од анкетираних земаља ЕУ, само у Естонији је преовладавало мишљење да ће Украјина победити (38 одсто), преноси „Политико“.

Супротно томе, већина Украјинаца (58 одсто) је уверена да њихове трупе могу да победе и да могу да наставе да рачунају на подршку својих међународних савезника. Само један одсто Украјинаца верује да ће Русија победити у сукобу, док 30 одсто види споразумно решење као највероватнији исход.

Анкета је такође открила значајне разлике у мишљењима међу земљама ЕУ о томе како помоћи одбрани Украјине и о приступању Кијева ЕУ и НАТО-у.

Лидери НАТО-а „мало је вероватно да ће наћи домаћу подршку за распоређивање трупа“ међу становништвом земаља чланица, показује истраживање (резултати у земљама су се кретали од 4 до 22 процента у прилог томе).

Што се тиче потрошње за одбрану, подаци су показали да је већина земаља против повећања доприноса. Изузеци су Пољска (где 53 одсто подржава повећање потрошње за одбрану), Естонија (45 одсто), Шведска (41 одсто) и Немачка (40 одсто).

Међутим, већина Европљана и даље подржава учешће у сукобу на друге начине, као што је пружање техничке подршке и повећање снабдевања оружјем и муницијом.

Само у Бугарској, Грчкој и Италији већина становништва – 63 одсто, 54 одсто и 53 одсто, сматра да је повећање испоруке муниције и оружја Украјини „лоша идеја“.

Европљани су такође подељени око пријема Украјине у ЕУ. Земље са највећом подршком су Португал, Естонија, Шведска, Шпанија и Пољска, док су најскептичније Немачка, Бугарска, Чешка и Француска.

Међу Украјинцима, скоро две трећине (64 одсто) верује да је чланство у ЕУ кључно као и чланство у НАТО-у за будућност њихове земље.

Украјина је поднела захтев за чланство у блоку фебруару 2022. и добила је статус кандидата за чланство у ЕУ у јуну исте године. Пре отприлике недељу дана, 25. јуна, ЕУ је отворила званичне преговоре о придруживању и са Украјином и са Молдавијом.