Прочитај ми чланак

Амерички пилоти се извињавају због рата са Србијом

0

Пилот САД: Бомбе на Србију су наша срамота
Уз присуство више од 100.000 посетилаца, државног и војног врха Србије, као и бројних делегација из света, на војном аеродрому Батајница код Београда у недељу је, поводом 100 година српског војног ваздухопловства, одржан велики аеромитинг.

У присуству премијера Дачића и комплетне Владе, патријарха Иринеја и председника РС Милорада Додика, митинг је отворио председник Србије Томислав Николић који се у Батајници појавио са супругом Драгицом.

Он је нагласио да организовањем аеромитинга Србија показује праву слику пријатељске, добронамерне и гостољубиве земље.

– Дух мира, пријатељства и гостопримства је уткан у ваздух који дишемо и небо које нас окружује – казао је Николић и нагласио да Србија има снажну војну индустрију, нарочито у области авијације.

Аеромитингу је присуствовао и велики број званица из јавног и културног живота Србије, а међу њима је био и некадашњи хашки оптуженик и бивши председник Србије Милан Милутиновић.

– Очекујем леп догађај, а дошао сам на позив званичника државе – казао је кратко Милутиновић који се срдачно поздравио са већином званица ВИП ложе.

Шутановац са Митровићем

Митингу је присуствовао и бивши министар одбране Драган Шутановац који је дошао у пратњи деце. За разлику од осталих гостију који су прошли кроз шпалир високих војних званичника Србије, њему се једино обрадовао власник ТВ Пинк Жељко Митровић с којим се срдачно изгрлио.

 

На аеромитингу је учествовало 27 ваздухопловних организација из Србије са чак 58 летелица, као и авиони и представници из 16 земаља са 27 летелица, укључујући и САД, Русију, Аустрију, Данску, Италију…

Људи су били и око летелица са Запада, а посебно америчких: два авиона Ф-16, као и великог транспортера у који је било могуће ући и направити фотографије за успомену.

– А ви сте, дакле, ти што сте нас бомбардовали – упитао је 27-годишњег пилота Ф-16 Скејта Колина, осам година старији Мирослав Опријан из места Војка.

– Није он, није он – наслућујући могући инцидент, брзо је додао, на српском, један од званичника америчке амбасаде који се случајно ту нашао.

Мирослав признаје да није ни био вољан за кавгу, већ му је био гушт да се слика испред два јуришна ловца, поноса америчке ратне авијације.

– Ма, знам ја да тај момак није учествовао у бомбардовању Србије, али није било шансе да га не питам и мало „штрецнем“. Чисто да знају где су дошли – објашњава за „Вести“ овај младић који се 13 година од НАТО агресије на Србију тог рата сећа кроз шалу.

– И ја сам био на тој војној вежби – каже иронично.

С друге стране, пилот једног од најмоћнијих америчких ловаца који је на служби у 510. ловачкој ескадрили стационираној у Авијану, каже да је велика срамота што је до бомбардовања Србије уопште дошло.

Амерички амблеми – 20 евра
На једном, од укупно два пункта на којима су биле изложене америчке летелице: фајтер Ф-16 и боинг стратотанкер КЦ-135 Р, посетиоци су могли да купе и разне сувенире америчког ратног ваздухопловства.  Мајица и шал су се могли купити за 2.400 динара, а ознаке за 600 динара. Занимљиво је да је у понуди „сувенира“ био и отварач за флаше који је коштао 1.200 динара.

Руси су одушевили публику
У летачком делу програма највећа атракција био је наступ руске акро групе Стрижи за коју бригадни генерал Предраг Бандић каже да ретко наступа ван граница своје земље.

– Отуда је ово јединствена прилика да се види део њиховог програма – казао је Бандић.

 – Када је бомбардована ваша земља ја сам још похађао школу. Али сматрам да је велика срамота што су и САД и Србија дозволиле да до тога дође, јер су те државе увек биле савезници – каже Колин.

 Мада је први пут у Србији и Београду, овај пилот је одушевљен српском престоницом.

 – Посетио сам Калемегдан, ноћу обишао неколико београдских сплавова, одушевљен сам овим градом. Рећи ћу свима да дођу у Србију, а ја ћу, чим будем слободан, доћи поново и повести и супругу.

Колин нам је открио и да ће посетити Музеј ваздухопловства код аеродрома Београд, и то са посебним циљем.

– Чуо сам да се тамо налази парче нашег авиона, летелице, Ф-16 и планирам да то сликам, а затим зафркавам своје колеге у Америци – открио је Колин.

 

Начелник Управе Министарства одбране за односе с јавношћу пуковник Миливоје Пајовић изјавио је да је аеромитинг пратило чак 538 новинара, од којих је чак 220 новинара из региона. Јавни сервис Србије директно је преносио највећи део аеромитинга, а стручни консултант је био војнополитички коментатор Мирослав Лазански који је за ову прилику био обучен у пилотски комбинезон.