• Почетна
  • ДРУШТВО
  • Албански обичаји: Деца своје детињство проведу у четири зида због крвне освете
Прочитај ми чланак

Албански обичаји: Деца своје детињство проведу у четири зида због крвне освете

0

Три мала абанска дечака из села Бардхај, око 100 км удаљеног од престонице Тиране, браћа Зефи (12) Марсел (7) и Марсела (9), од рођења никада нису изашла из куће, из страха да ће бити убијени у крвној освети. Учитељица два пута недељно долази у кућу да им одржи наставу, а све што чини нормалан дечији живот, као што је одлазак у школу, игра с вршњацима, па чак и шутирање лопте у сопственом дворишту, њима је забрањено и недостижно.

Браћа се играју својој трошној кући, јер напоље не смеју

Ова браћа су само троје од око 900 албанске деце која читавог живота морају да се крију због старог албанског обичајног права, познатог као Канун.

Канун породици убијене особе даје право на крвну освету, то јест да некажњено убије убицу, или било ког мушког члана његове породице, што се често наставља све дотле док сви мушки чланови обеју породица не буду побијени.

Убиства по праву на крву освету у Албанији се називају Гјакмарја, односно “узимање крви”, и у питању је средњовековни обичај, за које неки историчари тврде да му корени сежу још из бронзаног доба.

Под комунистичном влашћу овај обичај је био практично искорењен, али са повратком демократије вратио се и он, као и многи други аспекти обичајног права непилагођени савременом добу.

У данашње време, они и даље утичу на живот многих Албанаца, без обзира да ли су хришћани или муслимани, у областима живота као што су породица, брак, пренос својне, надокнада штете и понашање у друшву.

Мада Канун формално забрањује убијање жена, деце и стараца, у пракси се од њега не преза, нарочито када су у питању мушка деца, тако да су понекад и читаве породице осуђене на кућни притвор.

У жељи да помогне оваквој деци, без сопствене кривице осуђеној на затвор, албанско министарство просвете је организовало учитеље, који их посећују три пута недлејно и држе им укупно по десет часова, како би стекла макар основно образовање.

– Шаљемо наставнике из најближих школа, најрадије оне који су деци предавали и раније, ако су школу похађала нормално. Држање наставе под оваквим околностима је тешко, али наставници чине све што могу – каже заменик албанског министра просвете Халит Шамата.

 

(Блиц, Фото: Ројтерс)