Прочитај ми чланак

ЖЕЛЕЗЊАК: Добро наоружана Србија једини гарант стабилности Балкана

0

Истина је да војнотехничка сарадња Русије и Србије постаје кључни фактор за очување мира и стабилности на Балкану, али и шире

Сергеј Железњак, најближи страначки сарадник руског председника Владимира Владимировича Путина, упозорава да НАТО пакт на силу увлачи Црну Гору у своје чланство и да је ових дана у току анексија те државе противно вољи њених грађана!

Коментаришући вести да је Сенат САД одобрио улазак Црне Горе у НАТО и да сада више нема препрека за пуноправно чланство ове земље у западној војној алијанси, Железњак у интервјуу за Информер каже да се наставља „погубна, агресивна политика Запада у региону“.

Крајњи циљ те политике, према његовим речима, јесте рушење стабилне, независне, економски јаке и војнонеутралне Србије.

— Само добро наоружана Србија јесте гарант мира и стабилности на Балкану. Русија и председник Путин спремни су да максимално помогну Србији да остане на путу независности, економског оправка и војне неутралности – каже Железњак, који је јуче допутовао у Србију да би на митингу у Крагујевцу још једном дао подршку Путинове партије „Јединствена Русија“ Александру Вучићу.

Војнотехничкој сарадњи Србије и Русије даје се приоритетан значај. Зашто?

— У данашње, сложено време, наша војнотехничка сарадња се, силом прилика, налази у центру пажње не само наше две пријатељске земље. Можемо издвојити четири најважнија фактора која сада озбиљно дестабилизују регион Балкана. Први је покушај косовских Албанаца да организују агресивне и неконтролисане оружане формације. Други је процес насилног увлачења Црне Горе у НАТО, што је практично анексија, пошто се све дешава упркос вољи већине грађана који се не слажу са таквим одлукама и инсистирају да се одржи референдум. Резултат тога је да је друштво подељено и да земља упада у системску кризу са непредвидивим последицама… Трећи фактор је повећавање напетости у БиХ и непрекидни покушаји ограничавања права Срба која гарантује Дејтонски споразум. Четврти фактор је дуга македонска политичка криза и наметање туђих решења споља, која су усмерена на раскол државе.

Шта све то показује?

— Сви ови фактори јесу доказ погубног утицаја застареле западне идеолошке блокаде, која намерно формира конфликтну средину и околности које дестабилизују читав овај регион. Сличним поступцима се ствара стратешки ризик не само за Балкан него и за целу Европу.

Неки кажу да Русија спрема Србију за рат, српски и руски лидер одговарају да је војнотехничка сарадња заправо припрема за мир…

— Истина је да војнотехничка сарадња Русије и Србије постаје кључни фактор за очување мира и стабилности на Балкану, али и шире. Само добро наоружана Србија, која располаже савременом авијацијом, оклопним возилима, средствима ПВО и другим оружјем, може данас да заштити свој суверенитет и да гарантује регионални мир и стабилност на Балкану. Као регионални лидер, Србија треба да обезбеди не само безбедност за себе већ и да сачува народе у региону од ескалације сукоба и да допринесе стварању цивилизованих, поштених и равноправних међусобних односа међу земљама на Балкану.

Какав је руски став по питању војне неутралности Србије?

— Испорука руске војне технике за Србију нипошто не значи излаз из режима војне неутралности. Напротив, заштита војне неутралности савременим оружјем омогућиће Србији да и даље ефикасно спроводи мирољубиву политику на Балкану, не страхујући од опасности са стране. Упркос пријатељству са руским оружаним снагама, српско Министарство одбране и Генералштаб реализују своје активности искључиво у интересу обезбеђивања националне безбедности српске државе и народа. У условима пораста напетости, са којима се тренутно среће регион, оваква политика српских власти представља основу јачања стабилности међу земљама групе Б-4 (Србија, БиХ, Македонија и Црна Гора, прим. ур.).

Осим наоружања, помиње се и заједничка производња борбених система…

— Сарадња Русије и Србије у производњи наоружања, пре свега оклопних возила, има не само војни него, што је још важније, економски значај за наше две земље. Оваква тенденција пружа могућност отварања нових радних места у војној индустрији и пружа нам могућност да изађемо са конкурентним производима на трећа тржишта. Такав важан значај има и кооперација у области ремонта хеликоптера.

Када већ говоримо о економији, какву перспективу имају Србија и Русија?

— Наше две земље тренутно стварају повољне услове за прелазак са класичног увоза и извоза на нове квалитетне форме које предвиђају дуготрајну индустријску сарадњу. Србија има добру научну основу и квалификован кадар. Ваши трговински режими и механизми за сертификацију омогућавају успешно промовисање конкурентних производа на тржишту Европске уније и других земаља. То је шанса коју морамо заједно да искористимо.

САРАДЊА У ПРИВРЕДИ И ЕНЕРГЕТИЦИ

— Поред заједничке војне производње, можемо развијати и индустријску производњу у областима машинства, енергетике и привреде. Ресорна министарства и политичари наших земаља треба да раде на мерама за стварање повољних услова за локализацију производње на територији Србије и Русије и да размотре шири списак заједничких пројеката и циљних програма. То ће бити озбиљна подршка за развој економске сарадње наших братских земаља.

НОВА РАДНА МЕСТА

Војнотехничка сарадња наших земаља даје могућност отварања нових радних места у војној индустрији

ЗАПАД СТВАРА ХАОС

Покушај косовских Албанаца да направе оружане формације, насилно увлачење Црне Горе у НАТО, рушење Дејтона и македонска криза доказ су погубних западних утицаја у региону