Прочитај ми чланак

СРБИ ЗНАЈУ ВЛАДИМИР ПУТИНА, ал‘ сад су чули и за Владимир

0

Неколико руских области — Астраханска, Калушка, Владимирска, Вологодска, Московска, Јарославска и Република Коми, дошли су на београдски Сајам туризма како би представили туристичке потенцијале. Ево шта неки од њих нуде српским туристима.

Да ли сте знали да се у Калушкој области налази први музеј космонаутике на свету? Kо је народ Коми и где живи? Шта је Златни прстен?

До овогодишњег београдског сајма туризма мало ко у Србији је могао да дâ тачне одговоре на ова питања. Српским туристима су, када је реч о Русији, углавном нуђени пакет-аранжмани посета Москви, Санкт Петербургу или крстарење Волгом. Последњих година у туристичкој понуди јавио се и Сочи.

a

Међутим, Русија је за српске туристе и даље неоткривена земља. То је и повод што Русија ове године први пут организовано представља туристичку понуду неких својих региона за које је у Србији мало ко чуо, а који су одавно познати међу светским глобтротерима. Такав је случај са Владимирском облашћу.

У овој области налазе се бисери Златног прстена, групе руских средњовековних градова, Владимир и Суздаљ. Поред Владимира и Суздаља, групу историјских градова који припадају Златном прстену чине и Сергијев Посад, Ростов Велики, Јарослављ, Кострома, Иваново, Переслављ-Залескиј, Александров и Углич.

„Владимирска област дичи се са десет споменика који су под заштитом Унеска — то су Покров на Нерли из 12. века, Успенски и Дмитријевски храмови, Златна капија, град Суздаљ, који је проглашен за бисер Златног прстена Русије. Историјски део Суздаља налази се на десет квадратних километара, тамо има шест манастира, тридесет храмова, сваки део суздаљске земље део је културног наслеђа“, објашњава Сергеј Лафковски, који је из Владимира допутовао на београдски Сајам туризма како би промовисао туристичке потенцијале Владимирске области.

Златни прстен одавно је познат као светска туристичка дестинација, а сам Владимир годишње посети око четири милиона туриста.

s

Ако је неко у Србији и чуо за Златни прстен или за Владимир и Суздаљ, за републику Коми, област Русије на крајњем северу, мало ко зна. И поред тога што се тамо налази један од великих центара гасне и нафтне индустрије, Коми је велика територија богата природним лепотама.

„Пре свега, туристима из Србије нудимо еколошки и авантуристички туризам“, каже Ирина Борисова, која је у Београд допутовала из Сиктивкара, престонице Комија, како би ову туристичку дестинацију промовисала у Србији, „То је планинарење, сплаварење, на нашој територији налази се национални парк ’Југ 2‘. Нудимо и видове екстремног туризма“.

d

Поред Руса, у Комију живи и угрофински народ Коми, по коме је република и добила име. Одликују се живописним ношњама и богатом народном културом.