• Почетна
  • СВЕТ
  • ИСТОРИЈСКА ПРОМЕНА: Америчка амбасада на Куби након 50 година
Прочитај ми чланак

ИСТОРИЈСКА ПРОМЕНА: Америчка амбасада на Куби након 50 година

0

B5Ef9hUIAAE3Hm9Председник Кубе Раул Кастро и амерички председник Барак Обама истовремено су се обратили јавности поводом ослобађања из затвора једног америчког грађанина из кубанског затвора и тројице Кубанаца који су били заточени у САД. Обама оцењује да је реч о најзначајнијој промени у америчкој политици у претходних 50 година.

Американац Алан Грос ослобођен је из кубанског затвора после пет година – у оквиру договора који је укључио ослобађање тројице Кубанаца из америчког заробљеништва, потврдили су неименовани званичници САД, јављају агенције, а преноси Танјуг.

Грос је стигао у САД после скоро пет година проведених у затвору на Куби, а на аеродрому га је дочекала породица.

Обамина администрација је објавила документ у ком је представљен њен нови курс у политици према Куби. Како преноси Гардијан сажету верзију, једна од тачака нове политике је успостављање дипломатских односа са Кубом, који су прекинути 1961.

Такође, како се наводи, планира се поновно отварање амбасаде Хаване, у циљу контаката на високом нивоу, нарочито због миграција између ове две земље.

Стоји да треба обновити преговоре са Кубом у вези са темама као што су имиграција, људска права, трговина људима, борба против наркотика.

У документу се наводе нова правила која се тичу досадашње политике забране путовања, која ће подразумевати да се слободније путује. Такође подразумева се промена курса досадашње политике министарстава за финансије и трговину САД према тој земљи.

Такође на папиру стоји да ће политика помоћи, коју САД планирају да спроведу, омогућити већи проток информација, што подразумева да ће телекомуникације и интернет бити слободнији и да ће слободније радити на Куби.

Kритике нормализације односа с Кубом

Лидер републиканаца у америчком Сенату Мич Меконел критиковао је планове владе САД за нормализацију односа с Кубом, преноси Бета.
Истиче да поштује став о том питању републиканског сенатора Марка Рубија, који је пореклом с Кубе, јер је он, према његовим речима, стручњак за америчко-кубанске односе.
Рубио је рекао да ће приступ Обамине администрације помоћи влади Раула Кастра док с друге стане неће допринети људским правима и демократији на Куби.

Што се тиче омогућавања слободнијег путовања, оно ће подразумевати доступност виза за државне службенике и њихове породице, новинаре, научнике, истраживаче, религијске групе, хуманитарне организације, увознике и извознике итд.

„Политичке промене олакшавају Американцима да обезбеде пословну обуку за приватна кубанска предузец́а и мале фармере и као и да пруже другу подршку за кубанску привреду која се рађа”, наводи се у документу.

Најављено је повећање помоћи за кубанске држављане, осим кад су у питању поједини званичници владе и чланови Комунистичке партије.

Најављено је и да ће бити омогућен извоз за више роба на Кубу, као што су грађевински материјал и пољопривредне алатке.

Појединим институцијама САД ће бити дозвољено да отворе текуће раћуне у кубанским финансијским институцијама.

Посетиоцима Кубе ће бити дозвољена употреба кредитних и платних картица САД, наводи се.

Биће дозвољено да се пласира на Кубу много више производа из области модерне технологије, укључујући софтвере, хардвере, и остале компоненте потребне за телекомуникационе системе.

Биће дозвољено да се уради и инфраструктура за интернет и телефонске услуге између Кубе и САД, стоји у документу.

Што се дипломатије тиче, како је наведено, Куба и САД ће покушати да рашчисте нерешене проблеме у вези са поморском границом у Мексичком заливу, а у преговоре ће да буде укључен и Мексико.

Председник Обама је наложио државном секретару Џону Керију да преиспита то што је Куба означена као „држава спонзор тероризма“, какав статус ова земља има од 1982. године, у Америци.

САД неће опозвати учешће Кубе на Самиту Америке 2015. године, такође се наводи у деловима документа, које је пренео Гардијан.

Фото: Бета

Фото: Бета

Обама: Не могу променити много око ембарга

У свом говору данас, Обама је јасно рекао да он не може да промени много што се тиче ембарга. „Ембарго који је наметнут деценијама је кодификован у законодавству”.

„Гледаћу да охрабрим Конгрес за поштену и озбиљну дебату о укидању ембарга”, навео је Обама.

Амерички председник је рекао да се историја не може променити.

Али, додао је, да америчка влада верује да ниједан Куибанац не сме бити ухапшен или подвргнут батинама због својих уверења. Како је казао, кубански радници треба да буду слободни да формирају синдикате.

„Кубанци имају изреку : ‘Не ес фацил’ (није лако), али данас САД желе да буду партнер у томе да живот обичних Кубанаца буде мало лакши, више слободан и просперитетнији”, додао је Обама.

Говору је претходио телефонски разговор председника САД и Кубе. Један од покретача ове промене, која се може означити као историјска, је писмо папе Фрање, које је упутио обојици лидера.

Обама се у свом обраћању захвалио папи, који покушава, како је рекао, да свет направи онаквим какав треба да буде, а не да буде овакав какав јесте.

Он се такође захвалио свом дипломатском тиму који је био укључен у бројне, тајне контакте последњих месеци, како би до овог помака у односима две земље, и до ослобађања хуманиттарног радника Алана Гроса дошло.

Фото: Бета

Фото: Бета

Обама: Не могу променити много око ембарга

Истовремено са говором Обаме, јавности се обратио и Раул Кастро.

Председник Кубе Раул Кастро, с друге стране, обратио се кратко новинарима. Он је објавио да су њихова три агента пуштена данас.

„Као што је Фидел рекао у јулу 2011. године – они ће се вратити”, рекао је Кастро.

Кастро је рекао да је разговарао са америчким секретаром Керијем о нормализацији односа између две земље, додајуц́и да је одлука председника Обаме заслужила „поштовање и захвалност“. Он се такође захвалио Ватикану, папи Фрањи и Канади на подршци у читавом процесу, преноси Гардијан.

Али, нагласио је да има још много тога да се уради. „Економска блокада САД и даље остаје на снази, изазивајући огромну штету нашем народу… То мора да се заврши”, рекао је Кастро.

Он је потврдио речи америчког председника Барака Обаме да је блокада заснована на закону, али је додао да би председник Обама могао да их модификује својим захтевом. Кастро је позвао владу САД да усвоји мере које ц́е бити од користи за обе земље.

„Признајемо да имамо много фундаменталних разлика о темама као што су национални суверенитет, демократија, људска права и по питању спољне политике, али ми потврђујемо нашу спремност да разговарамо о свим овим темама”, навео је кубански лидер.

Кастро је позвао владу САД да уклони препреке између земаља, које, како је навео, деле породице – посебно је позвао на поновно успостављање директних летова, омогућавање слања поштанских пошиљки и успостављање телекомуникација.

„Напредак који смо вец́ направили показује да је могуц́е да се пронађу решења за наше проблеме014”, рекао је он.

Кастро је додао и да је Куба је ослободила Гроса из „хуманитарних разлога” .

(РТС, Б92)