Прочитај ми чланак

ВЕЛИКИ НАТО СКУП У БЕОГРАДУ – Београдски безбедносни форум почње са радом

0

liht

У Београду ће данас, уз учешће значајних политичара и експерата за спољну политику и безбедност, бити одржан Београдски безбедносни форум, један од првих првих скупова на те теме после недавног самита NATO, а директорка Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт истиче да су теме о којима ће се разговарати веома важне и за Србију.

Скуп под називом „Европа 2014: Крај и/или нови почетак?“, од 30. септембра до 2. октобра, може да помогне Србији у стицању бољег увида и дефинисању будућег деловања у области спољне и безбедносне политике, али и у стварању контаката са страним експертима, од којих многи утичу на спољну политику својих земаља и шире, истиче Лихт, чија организација је један од организатора.

„Форум је већ стекао одређено име у свету који се бави овим питањима, што мислим да је врло важно и за Србију и за њену улогу у међународним односима“, рекла је она, изразивши задовољство због великог одзива који је, како је истакла, сваке године све већи.

Лихт је најавила учешће стручњака за питања безбедности и међународних односа из САД, Европе, Русије, Турске, региона…

„Поред стручњака, активиста, људи из универзитетске средине, биће ту и неколико значајних имена с политичке сцене ЕУ: пре свега Елмар Брок, дугогодишњи председник Спољнополитичког комитета Европског парламента и један од најистакнутијих појединаца који се баве овим темама у Европи“, рекла је она, уз напомену да је Брок члан владајуће немачке CDU канцеларке Ангеле Меркел.

На Форуму ће, према њеним речима, учествовати и Кристијан Данијелсон, генерални директор Комесаријата ЕУ за проширење и суседске односе, и Карен Донфрид, председница немачког Маршаловог фонда у САД и бивша саветница за спољну политику председника Барака Обаме.

„Долази и професор (Владимир) Бароновски, с једног од најзначајних института у Москви који се баве међународном политиком и безбедношћу и који сигурно у појединим тренуцима и те како утиче на осмишљавање руске спољне политике“, рекла је Лихт.

Према њеним речима, скуп ће отворити премијер Србије Александар Вучић, што, како је истакла, упућује важну поруку домаћој и међународној јавности, а то је да, мада скуп организују три организације цивилног друштва, „највиши званичници државе препознају потребу да у њему учествују и да га чују“.

Организатори Форума су, поред Фонда за политичку изузетност, Београдски центар за безбедносну политику и Европски покрет у Србији.

„Мислим да је значај оваквих скупова у томе што се разговара пре свега о темама које су врло важне и за Србију, и цео наш регион, али и за свет“, рекла је она.

„Без обзира на све теме које нас интересују и којима ће конференција бити посвећена, тема Србије на путу евроинтеграција је за нас ипак тема број један, то је стратешки приоритет наше спољне политике, али и тема којом ћемо се доста бавити. Не само питањем проширења: један од великих панела управо ће бити посвећен Европи, ЕУ и њеној такозваној периферији, односно онима који су обухваћени суседском политиком.“

Једна од сесија, каже, биће посвећена украјинској кризи, како би учесници разменили мишљења о томе у којој ће мери она утицати на будућност евроинтеграција.

Она је истакла да ће и ове године расправа бити посвећена и ОЕБС-у, не само због тога што ће Србија 2015. године преузети председавање том организацијом, већ и зато што идуће године ОЕБС пуни 40 година.

ОЕБС је, према њеним речима, током украјинске кризе показао да је много значајнија организација него што је то у неким тренуцима изгледало и потврдио се као највећа постојећа безбедносна организација на свету.

„Председавање (Србије) ОЕБС-ом биће огроман изазов, али и шанса“, оценила је она и изразила наду да ће до тада бити разрешена украјинска криза и смањена ако не и отклоњена затегнутост у односима између ЕУ и САД, с једне стране, и Русије, с друге.

„Нажалост, није уопште сигурно да ће се тако десити, може да нас сачека ужасно велики изазов – како, као мала земља, ограничених капацитета, да се носимо с темом која је много већа од нас“, упозороила је Лихт.

„Зато мислим да овај скуп и те како може да буде значајан, јер ће и наши стручњаци и наши званичници имати могућност да не само разговарају са учесницима из света, већ и да, надам се, ако не буду лично пратили дебате, преко својих сарадника и саветника добију нове увиде у проблеме и то како они евентуално могу да се решавају.“

Лихт је изразила уверење да свака озбиљна дебата доприноси томе да Србија сазна више, да боље осмисли своју улогу у свету, као и да боље разуме саму себе у том свету.

Она је истакла и да је важно то што ће учесници Форума – како показује искуство – током тродневног боравка у Београду стећи уверење да Србија разуме своје одговорности и своју улогу.

Лихт је оценила да је Београдски безбедносни форум значајан и због тога што развија културу дијалога и што је то прилика за Србију и регион да покажу да се развијају и као друштво и као интелектуална заједница, чиме шаљу поруку да могу да разговарају и о најтежим темама.

„У три претходне године смо видели да је могуће разговарати о врло тешким темама, као што је, за нас, тема односа Београд-Приштина“, рекла је она.

„Пре Бриселског споразума је било још теже, сада дијалог постоји, али је још недовољно широк, недовољно укључује друге делова и једног и другог друштва. Зато смо му ове године дали још већи простор, управо да бисмо показали да смо спремни за дијалог и да имамо шта да кажемо, и једна и друга страна“, казала је Лихт.

Будућност ЕУ и Балкана у ЕУ

Генерална секретарка Европског покрета у Србији Маја Бобић изјавила је да ће у фокусу 4. Београдског безбедносног форума бити будућност ЕУ и Балкана у ЕУ.

„Као и ранијих година у фокусу нам је проширење, будућност ЕУ и Балкана у ЕУ, као једини и можда најбољи пут да се коначно спроведу политичке и економске реформе и додје до чланства у ЕУ“, рекла је Маја Бобић агенцији Бета.

Београдски безбедносни форум „Европа 2014: завршетак и/или нови почетак“, у организацији Београдског фонда за политичку изузетност, Европског покрета и Београдског центра за безбедносну политику биће одржан од данас до 2. октобра.

Она је рекла да Форум омогућава отворен разговор измедју оних који доносе политке, воде политке из државних институиција, Европе, САД, Русије, представника академске заједнице, медија и невладиног сектора.

„Нећемо се бавити само ситуацијом у Европи данас, 100 година после избијања Првог светског рата, не само историјским приступом него разматрањем модерних изазова и како они могу да се превазидју“, рекла је Маја Бобић.

Према њеним речима, на скупу ће бити речи и о другим јаднако важним и можда изазовнијим темама, као што су миграције и одговор ЕУ на миграције, будућност медјунардних организација као што је ОЕБС којим Србија ускора председава.

„Бавимо се и трансатлантском и евроазијском агендом која је данас често узрок сукоба и питањем да ли је на помалу нови али другачији хладни рат“, рекла је Маја Бобић.

Она је додала да ће бити речи и заштити жена у конфликтима, њиховим учесћем у изградњи мира, као и да ће бити организован панел Косову – „Да ли је могуће успоставити однос пријатељства и сарадње измедју Срба и Албанаца 2025. године“.

На скупу ће бити речи и о енергетској безбедности, регионалној сарадњи у кризним ситуацијама као што су поплаве, украјинској кризом, казла је Маја Бобић.

(Танјуг, Бета)