Редакција Н1 је, заједно са појединим другим независним медијима, добила заједничко саопштење Српске напредне странке и организације Студенти који желе да уче, у којој се прети кривичним пријавама због нарушавања угледа председника Србије Александра Вучића и њихове организације. Тражили су да саопштење објавимо у целости иначе ће тужбе падати. Ево зашто нећемо.
Када су се окупили у Пионирском парку назвали су себе „Студентима који желе да уче“. Сада су постали „студенти који желе да туже“.
„С великом пажњом пратимо садржаје које објављујете, због тога осећамо обавезу да јасно укажемо на озбиљну забринутост због учесталих објава које садрже неосноване, тенденциозне и увредљиве коментаре на рачун председника Републике Србије господина Александра Вучића, Српске напредне странке, као и наше организације“, наводи се у саопштењу.
Опомена пред кривичну пријаву послата је са потписом у ком су коришћени званични државни симболи, што је само по себи спорно, каже адвокат Унитед Медије. Оно што су пропустили да кажу је – због ког тачно извештаја би тужили медије.
„Не кажу тачно којим су информацијама повређени и зашто заправо прете поступцима. Једноставно, допис личи на листање различитих правних поступака без практично икакве конкретизације“, објашњава адвокат Милош Стојковић.
Студенти из парка у допису су најавили да ће Н1 тужити и друштвеним мрежама, што би резултирало уклањанима налога. Оставили су контакт три наводна сарадника компаније Мета, којима смо се обратили. На првом кораку разоткривена је лаж – добили смо инфлуенсера који нема везе са тужбом.
„Не знам о чему се ради конкретно у овом случају, али неко користи моје име, за разне опомене, претње, наводне тужбе и тако даље, а ништа од тога није истина. Уколико су наведени и Даница и Лука, ни они немају везе са тим. Често користе и то да сам ја правник и да радим у Мети, што такође није истина. Тако да знаш, да су то само измишљотине које немају никакве везе са истином“, каже инфлуенсер Александар Лаштарић.
Због свега наведеног, уредник сатиричног портала Њуз.нет сматра да је ово више терен за спрдњу него за озбиљно схватање претњи.
„Мислим да мало треба да се ставимо у њихову кожу. Нико од нас не може да појми колико је њима тешко, спавати у шаторима по сунцу и по киши, имати, као, неке захтеве али свима њима је јасно да је то потпуно бесмислено. Тако да они морају да нађу неки смисао у свему томе, да попуне време ког доста имају како живе у шаторима“, каже Марко Дражић.
Док тврде да у шаторима уче, правници међу њима могли су да им скрену пажњу да кривично дело клевете, због чега прете тужбама, не постоји од 2012. године. Оно што може да им засмета је мишљење, али ни то није правнички појам.
„У било којим правним поступцима, та мишљења се не доказују. То је и пракса Европског суда за људска права, али и наших судова. Битно је такође напоменути да јавни функционери у чије име они тврде да иступају морају да трпе већи степен критике када се ради у извештавању медија“, објашњава адвокат Стојковић.
Ти функционери досад су показивали тенденцију да желе да уређују медије. Зато претње оних који их наводно заступају можда и нису последњји корак.
„Мислим да су могли, а можда ће већ у некој наредној фази захтевати не само ово што су захтевали, већ да све вести на Н1 и Новој чита, рецимо, Милош Павловић Ћаци. То би исто могло да буде један од подједнако смислених захтева као и ови које сада имају“, каже Дражић.
До следеће опомене пред кривичну пријаву.