Прочитај ми чланак

Вучићева „елита“: Дрогирани газе људе, отимају милионе, говоре: Знаш ти ко сам ја!

0

Ако возите под дејством алкохола и наркотика готово извесно ћете одговарати кривично, осим уколико нисте члан СНС, близак са том партијом или барем кум председника државе. Уједно, надлежни органи вас неће позвати ни на информативни разговор, нити ће вас процесуирати уколико вам криминалац поклони сат од 17.000 евра или ако сте зарадили и више од 600 милиона евра. Све ово можете ако сте миљеник власти, високи функционер странке и човек од поверења шефа државе. Све им је дозвољено јер се њихове оптужбе чувају у фиоци или искључују из судских списа ако се то некоме не допада.

Досадашње искуство показало нам је да се у Србији неретко примењују двоструки аршини када је реч о грађанима, њиховим прекршајима и проблемима са законом.

Са једне стране институције нису слепе на оне које крше норме и санкционишу их, али шта је са онима који крше закон, али су у странци која им гарантује место на дну судске фиоке? За њих се судске норме, праксе, закони примењују селективно, траже се рупе у систему како би остали некажњени или са минималном казном.

Неки је зову новом елитом, неки старим напредњим кадровима или личним пријатељима али ефекат је исти – они могу да буду изнад закона ако то пожеле.

Илустративан пример за то је кум председника државе и бизнисмен Никола Петровић, којег одлуком из марта ове године Прво основно тужилаштво неће гонити. Сетимо се, пре готово годину дана под дејством алкохола и наркотика изазвао саобраћајну несрећу на Дедињу, али ће одговарати само прекршајно.

Како су навели, није утврђено да је у тренутку удеса био пијан или дрогиран. С друге стране, полицајка Катарина Петровић својевремно је обелоданила јавности извештај са увиђаја несреће на којем се може видети да је Петровић у тренутку удеса имао 0,41 промил алкохола у крви и да је био позитиван на кокаин.

По свему судећи, он ће законски бити третиран као да није везао појас или да је прешао на црвено светло на семафору. Дакле, у његовом досијеу неће стајати да је кривично гоњен, а то што је возио под дејством алкохола и опијата је за институције обичан прекршај.

Ван домашаја правосуђа су били и кумићи председника, браћа Панићи против којих из непознатих разлога предуго није подигнута међународна потерница иако су полицији још у фебруару умакли само неколико сати пре хапшења.

Они су се теретили за организовање и посредовање у проституцији, али и трговини људима. Истрагу овог случаја покренуло је Треће основно јавно тужилаштво, да би напрасно предмет преузело Више јавно тужилаштво у Београду (ВЈТ). Ово и не би било тако чудно да ВЈТ није поменути предмет најпре месецима држао у фиоци, па се поставља питање, да ли је преузимање случаја имало за циљ да се Панићима омогући најбољи могући статус током истраге.

Наиме, полиција је цео случај открила још октобра прошле године, када је упала у један од станова породице Панић на Новом Београду и раскринкала шта се крије иза „салона за масажу“ који су рекламирали на друштвеним мрежама.

Обавештено је Треће ОЈТ, али је тада на сцену наступило ВЈТ које је од полиције затражило да се њима достави полицијски извештај о акцији како би наводно проверили да ли има основа да се осумњичени ставе на мере, писао је наш портал.

Део стручне јавности оценио је да ће Панићи проћи најбоље што су могли у датим околностима.

Тата Пана и његов пун досије

Име Петра Панића Пане, кума председника Србије Александра Вучића, протеклих дана налази се у фокусу пажње јавности након што је објавио снимак са надзорних камера своје куће, на којем се види како га посећује начелник Сектора унутрашње контроле (СУК) Горан Цолић. Пана је изнео низ оптужби, како на рачун Цолића, тако и на рачун другог полицијској службеника Марка Кричка.

Петар Панић је познат широј јавности одраније, што због сукоба за законом, што због познанства с људима из врха државе. Тако су се неретко на друштвеним мрежама појављивале фотографије Петра Панића Пане са политичарима, међу којима је и председник Србије Александар Вучић.

Панић је познат и по свом досијеу, у којем не мањкају кривичне пријаве. Тако је против њега својевремено било поднето 13 кривичних пријава – због насилничког понашања, наношења лаких и тешких повреда, изнуде, недозвољеног држања оружја, али и других кривичних дела.

Својевремено, Панић је означаван као особа која је раније била блиска вођи „земунског клана“ Душану Спасојевићу Шиптару.

Стефановић, Терзић, Кокеза…

Редакција КРИК објавила је да је још 2022. године полиција у кривичној пријави поменула Небојшу Стефановића и начелника БИА Марка Парезановића за помагање криминалцу Дарку Шарићу.

Стефановић је, према истрази, Шарићу доделио двојицу својих сарадника из полиције да помажу клану, али је и лично достављао поверљиве информације овој групи. Од Шарићеве групе добио је сат који вреди 17.000 евра, откривају поруке које су криминалци размењивали.

Ипак, ова информација није се нашла у тексту оптужнице. Стефановић, који је иначе бивши министар одбране и полиције, те био човек од најближег поверења Александра Вучића, довођен је и у везу са прислушкивањем шефа државе.

Институције не занима ни превише то што је застарио случај у којем је био окривљен директор Фудбалског клуба Црвена Звезда. Иако су у сваком тренутну могли да га пронађу у ложи највећег српског стадиона, Терзић се није појављивао на рочистима, случај је застарио, а он је постао у потпуности слободан човек.

Недавно је Апелациони суд у Београду потврдио првостепену пресуду и правоснажно ослободио Терзића од оптужбе за злоупотребе у вези са трансферима некадашњег играча ОФК Београд.

Није овде окончан списак оних напредњака и људи од поверења власти који су најпре оптуживани, да би затим њихови случајеви завршили „на дну фиоке“.

Славишу Кокезу, бившег функционера СНС и председника Фудбалског савеза Србије провладини таблоиди оптужили су га да је учествовао у афери прислушкивања председника државе и да је зарадио 640 милиона евра.

Након саслушања због наводних веза са кланом Вељка Беливука и оставке у Фудбалском савезу Србије 2021. године, Славиша Кокеза се повукао из јавности. Кокези се од тада губи сваки траг, а према незваничним информацијама налази се у иностранству.

Нови политички живот добила је и бивша државна секретарка Дијана Хркаловић, која је оптуживана да је имала блиске везе са члановима криминалних група, а да је отказ у МУП-у добила јер је „на одмор у Израел отишла са чланом кавачког клана и вођом навијача Партизана са Карабурме“.

Тужилаштво за организовани криминал саслушало ју је због трговине утицајем, али је она негирала кривично дело. Данас је формално без функције, али се често може видети на телевизијама са националном фреквенцијом, где здушно брани политику председника Александра Вучића.

На тим телевизијама чест је гост и Предраг Колувије, оптужен да је био власник „Јовањице“ – највеће фабрике за производњу марихуане о овом делу Европе. У међувремену Колувија твитује, прича о конопљи и ужива у слободи.

Овде није крај списку оних који су блиски врху државе и СНС, попут Милана Радоичића чији случај од јесенас стоји у фиоци тужилаштва.

Те фиоке све су пуније, али случајеви тапкају у месту. Наравно, све може ако имате добре конекције у власти.