Прочитај ми чланак

Вучић је управо сам потврдио да му је рејтинг на низбрдици

0

Најава председника Србије Александра Вучића да ће избора бити у наредних годину и по дана није дошла као претерано изненађење, али је још једном покренуло причу у јавности о томе да је рејтинг Српске напредне странке у паду од почетка студентске блокаде. Томе у прилог говоре и истраживања која су објављена у претходна два месеца, али и очигледно избегавање власти да у овом тренутку, када то студенти коначно изричито траже, изађу на биралишта. Саговорници Нове сматрају да постоје и други разлози зашто се Вучић одлучио на овакав потез.

Вучић је у петак изјавио да ће избора бити „у наредних годину и по“ дана, а да ће бити расписани када „надлежне институције донесу одлуку о томе“. Он је додао да до сада ни од једне „надлежне“ институције није добио захтев за расписивање ванредних парламентарних избора „ни у писменој ни у усменој форми“. Такође је навео и да је увек спреман да “размотри све захтеве”.

Ванредне парламентарне изборе су студенти тражили још прошлог понедељка, због “очитог одсуства воље да се испуне захтеви”, а првобитне реакције власти су биле отворене критике на рачун студената. Потом је, пар дана касније, у циничном маниру Вучић рекао да не траже изборе од “ненадлежне, предметне институције”, а потом је у истом разговору себе демантовао речима да ће “изборе добити ускоро”, те да буду спремни на њих.

Колики су Вучићеви “мишићи”?

Колико је Вучић спреман да размотри све захтеве, тренутно није очигледно, јер када се погледају последња истраживања, спроведена у априлу и марту ове године, статистика говори своје. Да величина незадовољства није неутемељена, говоре и истраживања које су спровеле Нова српска политичка мисао (НСПМ), као и организација ЦРТА. Истраживање организације ЦРТА, каже да је незадовољство у друштву велико. То је истраживање које је одрађено на нешто више од 2.000 испитаника. Ипак, податак који највише искаче од свих је чињеница да чак 59 одсто грађана подржава протесте, док само 36 одсто њих супротно мисли. Такође, питање веровања режиму није најсигурније, јер је само 33 одсто њих рекло да више верује председнику, док је 51 одсто испитаника пружило поверење студентима.

Слични резултати се могу видети и у истраживању НСПМ-а из марта ове године, а податак који највише искаче је да би чак 85.7 одсто младих грађана, старосне доби од 18 до 40 година, подржава студенте. Са друге стране, у тој старосној категорији би само 9.1 одсто њих не подржава студентски протест. Ово истраживање је одрађено током марта, на нешто више од 1.000 испитаника.

Међутим, према Бојану Вранићу, професору Факултета политичких наука, ова истраживања нису дефинитивна, а додаје да им недостаје најважније питање.

“Нема ниједног истраживања које је у последњих минимум три месеца рекло какав је рејтинг странака, оно што ми имамо јесу нека општа питања попут, да ли подржавате студентски покрет или да ли подржавате партије на власти. Да ли Србија иде у овом или оном правцу, али што се рејтинга тиче нико од истраживача није изашао са тим. Најважније питање је да нико није изашао са предикцијом излазности. Дакле, ако излазност остане оваква каква је била до сада, ја не видим ту да ће доћи до било каквог померања у гласовима, осим што би нови актери могли да преузму нешто од опозиције”, каже Вранић.

Јасна порука

Са друге стране, Драган Поповић из Центра за практичну политику верује да је Вучићу важно да покаже да је “господар ситуације” и даље, односно да је он тај који се пита да ли ће уопште бити избора или не. Додуше, према Поповићу, председник се налази у једној врло деликатној ситуацији.

“Није му лако у овом тренутку јер са једне стране очигледно би да избегне изборе, што вероватно значи да му рејтинг пада, а са друге стране није му лако да их избегне јер би морао да призна да није више толико јак као што је био. Једина порука коју може да пошаље, било да распише изборе или не, је да је он тај који о томе одлучује. Ја тако читам његове све изјаве”, објашњава Поповић.

Саговорник Нове ипак изражава сумњу у вези чињенице да ли је Вучић уопште донео одлуку да распише изборе.

“Просто мислим да је то она класична политичка игра где он пре свега шаље својим бирачима поруку да је и даље тај који одлучује о свему, па и о томе када се расписују избори. Мислим да у том контексту треба читати то, а питање је да ли је још увек донео одлуку да ли ће се ићи на изборе или не”, каже Поповић.

Питање (не)надлежности

Ипак, Вранић напомиње да је велики део ове приче и чињеница да Вучић, који је у овој ситуацији надлежан, није добио ниједан званичан захтев од стране студената или опозиције. То се могло и чути у изјави председника, који је био у Тирани.

„Никакав захтев нисам добио, ни од једне надлежне институције, ни од кога. Изгледа да неко није надлежан, али би да буде надлежан за нешто. А, надлежној институцији се нису обратили“, наводи Вучић.

Додуше, Вранић напомиње да је СНС реторика врло пажљива, јер већ месецима понавља да ће “ако опозиција буде тражила изборе, да ће их расписати”. Он напомиње да се до сада тако нешто није могло чути од опозиције.

“Ми нисмо баш чули да опозиција тражи изборе, има неких појединачних гласова који кажу „подржавамо студенте“, али то није исто као и рећи тражимо изборе. Значи, не постоји званична иницијатива у парламенту, за расписивањем избора. Мислим да када до тога дође, када актуелни политчки актери буду тражили изборе, да ће тада СНС расписати ванредне парламентарне изборе”, закључује Вранић.