Прочитај ми чланак

Врбашке васпитачице у тоталној обустави рада: 15 година немају редовна примања!?

0

Запослени у обустави у ПУ "Бошко Буха" у Врбасу одбили су да их представљају синдикати на састанцима који се поводом ситуације са кашњењем плата у јавном сектору организује у Општини.Организовани су у Збор запослених и представљаће сами себе. Од захтева не одустају.

ВАСПИТАЧИЦЕ ПРЕДШKОЛСKЕ УСТАНОВЕ „БОШKО БУХА“ ИЗ ВРБАСА 06. МАЈА СУ У ПОТПУНОЈ ОБУСТАВИ РАДА

„Васпитачице, медицинске сестре и комплетно ваннаставно особље, укупно више од 210 радника Предшколске установе „Бошко Буха“, и даље чекају зарађене плате. Будући да последњих 15 година немају редовна примања, група од преко стотину запослених након неформалног састанка, донела је радикалну одлуку да свих 12 вртића Предшколске установе у општини Врбас буду закључани за више од 1300 деце са територије општине Врбас.
Руководству Предшколске установе је предато саопштење са пет захтева у којем се наводи да ће, док се не испуни тражено, вртићи бити затворени. У захтевима се траже исплате свих плата, путних трошкова, дневница и јубиларних награда које касне, али и уговори на неодређено за велики број вишегодишњих хонорараца и унапређење услова рада у вртићким групама.
Зарада запослених у вртићима исплаћује се из два дела, од којих један део исплаћује надлежно Министарство, а други део општина и тај део који би требало да стигне из локалног буџета у просеку касни око два месеца. И док на рачуне леже априлска плата, они и даље чекају заосталу из марта, а ни из управе, ни из општине, већ по традицији, не знају да им кажу када ће их исплатити, нити колико ће им новца на име зараде лећи на рачун овог месеца. Незванично, разлог је у томе што због дугова општине, касне плате свим запосленим у јавним установама чије се плате исплаћују са рачуна локалне самоуправе.
Васпитачице су покушале више пута да проблем закаснелих зарада и недоследности у исплатама реше састанцима са општинским властима, протестима, појединачним тужбама, али до сада ништа није донело резултат. Легални штрајк у предшколским установама подразумева минимум рада, а у случају вртића то је да приме децу и брину о њима пуно радно време, али да не раде васпитно-образовни рад, што у великој мери обесмишљава штрајк. Због тога запослени у врбаским вртићима ступају у нелегални штрајк и затварају вртиће до испуњења захтева, што није забележено у историји општине Врбас.“