Прочитај ми чланак

Звук као из пакла: АП о могућем коришћењу звучног топа у Београду

0

Америчка агенција вести АП данас пише о звуку који је прекинуо комеморативну тишину "током великог антивладиног митинга" у Београду 15. марта и преноси да је учесница тог скупа Ивана Илић Шундерић рекла да никада није чула ништа тако "алармантно и узнемирујуће".

– Било је тихо и мирно, а онда смо чули нешто што нисмо могли да видимо… као неки звук који се котрља према нама, фијук – рекла је она.

– Људи су почели да јуре ка тротоару, да траже сигурност осећајући да се нешто креће према нама низ улицу.

Био је то „пригушен звук који је трајао само 2-3 секунде, али веома необичан и веома застрашујућ, као звук из пакла“, рекла је она.

АП наводи да су „стотине људи рекле слично, што је изазвало оптужбе да су полиција, војска или безбедносне службе под строгом контролом ауторитарног председника Србије Александра Вучића користиле акустично оружје за контролу гомиле да гађају мирне демонстранте“.

Такво оружје које је илегално у Србији, објашњава АП, емитује звучне таласе који могу изазвати оштар бол у уху, дезоријентацију, пуцање бубне опне или чак неповратно оштећење слуха.

– Тај случај је повећао притисак на Вучића који је био узнемирен скоро петомесечним антикорупцијским протестима због рушења бетонске надстрешнице у новембру на Железничкој станици у Новом Саду у којој је погинуло 16 људи – констатује се у тексту.

Званичници Србије су, пише АП, оспорили да је акустично оружје било усмерено на демонстранте, али умножавају се позиви за одговор о томе шта је, ако не звучни уређај, изазвало изненадни метеж.

На снимку Асошиејтед преса виде се хиљаде демонстраната који у тишини држе мобилне телефоне с упаљеним светлима када изненада почињу да беже у паници и може се чути јак шумећи звук који пролази.

– Пркосни Вучић је одбацио оно што је назвао ‘лажима и измишљотинама’ – да су службе безбедности гађале демонстранте звучним уређајем“ и рекао „да су такве оптужбе део наводних трикова које је оркестрирао Запад да би га свргао – наводи АП додавши његову изјаву да – када би постојао и један једини доказ да је против демонстраната употребљен звучни топ, онда више не бих био председник.

АП преноси да су полиција, војска и Државна безбедносна агенција БИА у почетку негирале да имају акустични уређај дугог домета (ЛРАД), произведен у САД, који је илегалан у Србији и неким другим земљама, али када су им представљене фотографије уређаја постављеног на теренско возило распоређено на скупу стотина хиљада демонстраната, званичници су признали да поседују звучно оружје, али су инсистирали да није употребљено.

Звучно оружје користи звучне таласе да акустичном енергијом онеспособи, дезоријентише или повреди појединце, изазивајући и физичке и психолошке ефекте, као што су вртоглавица, дезоријентација или јаке главобоље, каже АП и додаје да, иако се често описује као несмртоносна, његова употреба у војсци, спровођењу закона и тајним операцијама изазвала је озбиљну етичку забринутост.

У скорије време, звучни уређаји су коришћени против сомалијских пирата, као и миграната у Грчкој и наводно у Србији, каже АП и да слике са београдског протеста показују нешто што изгледа као ЛРАД 450XЛ.

Калифорнијски произвођач, Генасис, рекао је на платформи X да „видео и аудио докази које смо до сада видели и чули не подржавају употребу ЛРАД-а током инцидента 15. марта у Београду“, али, пише АП, многи који су били у маси касније су се жалили на главобољу, збуњеност, притисак у ушима или мучнину.

Саша Цврковић, 23-годишњи студент политичких наука из Београда, описао је звук као „млазњак који је пролетео, као нека врста ветра“ што је изазвало панику и кратак метеж, а „један младић поред мене је сломио ногу“.

Цврковић је рекао да је осећао мучнину цео дан после демонстрација, а Илић Шундерић да је осетила притисак у глави и ушима.

Појавили су се и извештаји о притисцима на лекаре одељења ургентне помоћи у Србији да задрже евиденцију о стотинама људи који су после митинга тражили медицинску помоћ и савет, пише АП.

Томас Витингтон, стручњак за електронско ратовање, радаре и војне комуникације у Институту британског Краљевског удружења, рекао је да је прегледао неке од видео снимака из Београду и рекао за АП да такву панику није видео никада раније.

Рекао је да је јасно да је „нешто изазвало неколико стотина људи да се изненада успаниче и крену на врло специфичан начин, јурећи у заклон на тротоару и напуштајући средину улице“.

– Свакако, понашање које се види на снимку изгледа као масовна реакција на нешто због чега се осећају дубоко узнемирено или дубоко непријатно – рекао је он.

Предраг Петровић, менаџер истраживања у Београдском центру за безбедносну политику рекао је да се „с великом вероватноћом може тврдити да је коришћено неко неконвенционално оружје, нека верзија звучног топа“.

Рекао је за АП да има искуства у учешћу и праћењу уличних протеста и да „никада није видео да се метеж десио у секунди и по скоро правој линији“.

У онлајн петицији коју је потписало више од пола милиона људи, опозициони покрет Крени-Промени је тражио независну истрагу Уједињених нација, Савета Европе и Организације за европску безбедност и сарадњу, преноси АП.

Неколико група у Србији за људска права је у уторак саопштило да је то питање поднело Европском суду за људска права, рекавши да су прикупили више од 4.000 сведочења људи који су се жалили на физичке и психичке проблеме после 15. марта. Суд у Стразбуру је Србији дао рок до краја месеца да одговори, наводи се у заједничком саопштењу тих група.

АП на крају пише да је, „међутим, Вучићева про-руска влада позвала Федерални истражни биро САД и руску Федералну службу безбедности, ФСБ, да спроведу истрагу“ и да засад није било одговора тих служби.