Конфискација руске имовине од стране земаља Г7 могла би да их кошта скоро 83 милијарде долара – толико је уложено у руску економију, израчунала је РИА Новости на основу података националних статистичких служби.
Према прорачунима агенције, обим директних инвестиција у руску економију чланица Г7 на крају 2022. године (тренутно нема новијих података) износио је 82,8 милијарди долара.
Највећи инвеститор у руску економију била је Британија – према последњим доступним подацима, величина имовине процењена је на 18,9 милијарди долара.
Следе Немачка (17,3 милијарде), Француска (16,6 милијарди) и Италија (12,9 милијарди долара).
Улагања америчких инвеститора у руску привреду износила су 9,6 милијарди долара, јапанских – 4,6 милијарди, а канадских – 2,9 милијарди.
Лидери земаља Г7 су у петак, у саопштењу након самита у Италији, званично потврдили намеру да Украјини до краја године обезбеде зајмове у вредности од око 50 милијарди долара, који ће бити отплаћени из прихода од руске замрзнуте имовине.
Такође су позвали Москву да плати 486 милијарди долара за штету коју је наводно нанео Кијеву, запретивши да до тада неће одмрзнути блокирана руска средства.
Од почетка руске војне операције у Украјини, ЕУ и земље Г7 замрзле су скоро половину руских девизних резерви, у вредности од приближно 300 милијарди евра.
Више од 200 милијарди налази се у ЕУ, углавном на рачунима белгијског Еуроцлеар-а.
Министарство спољних послова је замрзавање руске имовине у Европи назвало крађом, напомињући да је Брисел циљао руску државну имовину.
Министар спољних послова Сергеј Лавров упозорио је да ће Русија адекватно одговорити ако јој резерве буду заплењене.
Према његовим речима, Москва такође има могућност да не враћа средства која су западне земље држале у Русији.