Прочитај ми чланак

Земље Европске уније се полако разоружавају пумпајући оружјем украјинску војску

0

Због интензивног пумпања Кијева оружјем европска складишта су опустошена, а залихе су на измаку. Без обзира на то, Европска унија се не смирује — наставља да снабдева Украјину оружјем из арсенала активних војски. Узалуд се надајући да ће исцрпети Русију, Европљани наносе штету сопственој безбедности и економији.

Високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ изјавио је да због сукоба у Украјини чланицама Уније понестаје оружја. Он је нагласио да Кијев војну помоћ више не добија из резерви, већ из арсенала активних трупа европских земаља. Једноставно речено, како наводе руски експерти, наоружавајући Оружане снаге Украјине, земље ЕУ се полако разоружавају.

Европске залихе на измаку

Како каже водећи истраживач за безбедносне студије Руске академије наука и војни експерт Константин Блохин, није искључено да Западу понестаје залиха старог и јефтиног оружја којим пумпа Кијев током борбених дејстава на територији Украјине.

„Захваљујући својим војним буџетима за све ове године Запад је успео да створи велики арсенал наоружања. Међу њима се налазе борбени авиони, хеликоптери. Већина овог оружја је скупа и доброг квалитета. Због тога је њима вероватно жао да га испоручују Украјини, па су досад ову земљу снабдевали старим оружјем које не може да промени стратешки однос снага. И складишта оваквог оружја су опустошена“, објашњава саговорник.

Европске залихе оружја заиста понестају, каже и руски војни експерт Алексеј Леонков.

Европљани су, објашњава Леонков, у почетку планирали да испоручују Украјинцима само совјетску опрему и муницију која је преостала у неким земљама бившег источног блока.

„Међутим, те залихе су се брзо исцрпеле па су морали да посегну за оружјем по НАТО стандардима. Сада проблем није само у томе што су европске залихе наоружања на измаку, већ и у томе што локални војно-индустријски комплекс не може да их попуни. Резултат је да, ако се 90-их и 2000-их европска војна индустрија такмичила са америчком, сада значајно губи тло под ногама“, констатује стручњак за РИА Новости.

Запад ће наставити да подржава Украјину на своју штету

Ипак, без обзира на све, према мишљењу Блохина, Запад ће наставити да подржава Украјину.

„Све док имају наду да је могућа победа над Русијом у Украјини, они ће снабдевати Кијев оружјем. Њихов циљ је да ослабе Русију за шта не жале пара. Укупна финансијска помоћ украјинској држави од стране Запада од почетка специјалне операције достиже можда и 92 милијарде евра. Међутим, они гаје толику мржњу према Русији да су спремни и да раде себи на штету, да се ако треба и смрзавају, само да би напакостили Русији и руском председнику Владимиру Путину“, објашњава наш саговорник.

Алексеј Анпиголов, председник фондације „Основаније“, слаже се да Запад снабдевајући Украјину оружјем наноси штету пре свега себи а не одустаје од тога јер је убеђен да може да победи Русију.

„Ова подршка Украјини скупо их кошта, узимајући у обзир инфлацију у Европској унији. Што се тиче САД, Пентагон пробија буџетске оквире и не осврће се на парламентарну контролу трошкова а све то како би обезбедио за Украјину оружје које јој је потребно“, констатује саговорник Спутњика.

Иначе, Кијев ни следеће године неће остати без подршке Европске уније. Борељ је у понедељак увече најавио да ће за Украјину бити издвојено две милијарде евра за 2023. годину.

Осим новчане помоћи, од почетка године САД, као и друге западне земље повећале су испоруке оружја и муниције Украјини. Поред борбених возила, кијевски режим добија велике количине противваздушних ракетних система „Стингер“ и „Старстрик“, ракете „Џавелин“ и „НЛАВ“, лаке противтенковске топове и хаубице, дронове-камиказе, малокалибарско оружје, шлемове и панцире.