Кијев очекује да им ускоро стигне смртоносно оружје – амерички ловци Ф-16, за које украјински председник Володимир Зеленски каже да су од суштинског значаја за рат.
У међувремену, и руске снаге се припремају за долазак Ф-16 авиона. Гађали су низ украјинских војних аеродрома и расте забринутост да ће ови дугоочекивани авиони бити нападнути и уништени убрзо након што стигну, пише ББЦ, а преноси Блиц.
Само су у јулу нападнута најмање три аеродрома: Миргород и Криви Рог у централној Украјини и један на југу Одеске области.
Москва тврди да је уништила пет украјинских борбених авиона „Су-27“ и један „МиГ-29“, заједно са радаром и драгоценим ПВО системом „патриот“. Власти у Кијеву углавном ћуте, а њихово ваздухопловство је одбило да коментарише на захтев ББЦ-а, тврдећи на друштвеним мрежама да су уништени авиони и ПВО систем заправо били мамци који су Русију коштали неколико скупих ракета „искандер“.
Мамци или не, савезници Украјине, као и многи Украјинци, страхују да можда нема довољно заштите за Ф-16 који се производе у САД.
Јер, како се наводи, авиони Ф-16 захтевају глатку писту без каменчића и другог ситнијег отпада ако не желе да ризикују квар мотора. А сваки покушај да се побољша инфраструктура на постојећим базама постаће видљив руским очима.
Русија се донедавно ослањала на надзорне или сателитске снимке како би шпијунирала украјинске ваздушне базе, тако да никада није знала са сигурношћу да ли су њени пројектили погодили своје мете.
Сада има шпијунске дронове попут „зале“, „суперкама“ и „орлана“ који могу да шаљу слике у реалном времену из дубине украјинске територије, избегавајући електронске системе за детекцију и ометање Кијева.
Подсећа се да је Украјина на обећане Ф-16 чекала 18 месеци, с тим да није јасно да ли су они већ стигли у Украјину. Потребно је најмање 65 таквих летелица за извођење кључних типова мисија, попут сузбијања непријатељске ПВО, операција забране саобраћаја и дефанзивних мера заштите украјинске територије од руских авиона и пројектила
Како пише ББЦ, ове одбрамбене мисије су тренутно можда најважније. Украјина је ове година била под огромном претњом од руских клизних бомби, суштински ненавођених бомби опремљених крилцима и модулима за навођење за прецизне нападе. Русија производи ове додатне комплете и њене надограђене бомбе изазивају пустош на линијама фронта.
Само је у марту избачено око 3.000 тих бомби, углавном из ловаца-бомбардера Су-34.
Ако Украјина може да заштити своје Ф-16 на земљи, они би могли да одиграју важну улогу у потискивању руских авиона до тачке на којој клизне бомбе више не могу да гађају украјинске копнене снаге, наводи ББЦ.
Амерички борбени авиони биће наоружани ракетама ваздух-ваздух АИМ-120 АМРААМ, које могу да постану „аутономне“ и да се самонаводе до циља након одређене удаљености од лансирања.
Украјински авиони из совјетске ере тренутно користе ракете које захтевају стално „закључавање“ мете, руског авиона, током фазе циљања и лансирања. То ставља украјинске авионе у већу опасност, јер не могу да испале пројектил и потом оду – што Ф-16 може да уради.
Ипак, не верују сви да ће авиони Ф-16 моћи да заштите украјинске градове на линији фронта. Наиме, ако лете високо, биће рањиви на руске ПВО системе. Ако лете ниско, мораће да уђу дубље у руску територију да би својим пројектилима омогућили довољан домет. А то носи још веће ризике.
Како закључује ББЦ, авиони Ф-16 неће нужно преокренути ток рата, али ће имати значајан утицај у нападима на земљи и у ваздуху. Питање је само да ли ће их бити довољно – и да ли се могу заштитити на терену.