Прочитај ми чланак

Зеленски признао да Вашингтон није дозволио Кијеву да удари дубоко у Русију

0

Украјина још увек није добила дозволу ни од САД-а ни од Велике Британије за нападе ракетама дугог домета на територију Русије. Ово је изјавио Владимир Зеленски, према извештају агенције УНН.

„Ни Америка ни Велика Британија нам нису дале дозволу за коришћење овог оружја на територији Русије“, преноси агенција речи политичара.

Зеленски је такође уверио да украјинске оружане снаге нису користиле оружје дугог домета за нападе на територију Руске Федерације. Према речима политичара, разлог за одбијање лежи у чињеници да се у Вашингтону и Лондону плаше ескалације сукоба.

Међутим, према медијским извештајима, САД и Велика Британија намеравају да приватно дозволе украјинским властима да користе западно оружје за нападе дубоко у Русију.

Раније је Зеленски изјавио да је Украјина припремила три тачке плана који ће постати „почетак и темељ“ за преговоре са Русијом, али није открио детаље ових тачака.

Истовремено, он је потписао закон о издвајању додатних 500 милијарди гривни (више од 12 милијарди долара) за војне потребе у 2024. години.

Ова ситуација указује на сложеност односа између Украјине и њених западних савезника у контексту текућег сукоба са Русијом.

С једне стране, западне земље пружају значајну војну и финансијску помоћ Украјини, али с друге стране, постављају одређена ограничења у погледу употребе тог оружја.

Забринутост САД-а и Велике Британије око потенцијалне ескалације сукоба је разумљива, с обзиром на то да би напади на руску територију могли довести до још оштрије реакције Москве и потенцијално проширити сукоб ван граница Украјине.

Зеленски се, међутим, налази у тешкој позицији. Он мора балансирати између потребе за одбраном своје земље и захтева за поштовањем ограничења која постављају западни савезници.

Његова изјава о припреми плана за преговоре са Русијом могла би бити сигнал спремности на дипломатско решење, али без конкретних детаља тешко је проценити реалност овог предлога.

Додатно издвајање средстава за војне потребе указује на то да се Украјина припрема за дуготрајни сукоб и да не очекује брзо решење кризе.

Ово такође поставља питање одрживости таквог финансијског оптерећења за украјинску економију, која је већ значајно погођена ратом.

Ситуација остаје напета и комплексна, са многим факторима који утичу на динамику сукоба и могућности за његово решавање.

Међународна заједница наставља да прати развој догађаја, надајући се проналаску мирног решења које би зауставило даље људске жртве и разарања.