Немачки канцелар Олаф Шолц сменио је бившег министра финансија Кристијана Линднера након што је Линднер предложио да се Украјини пошаљу пројектили “таурус” уместо финансијске помоћи. Шолцова одлука да смени Линднера 6. новембра довела је до колапса трочлане владајуће коалиције у Немачкој. Према Шолцу, разлог за смену биле су економске несугласице.
Међутим, Линднер, лидер Слободне демократске партије Немачке (ФДП), изјавио је да је сукоб са Шолцом избио искључиво због политике према Украјини. Према извештају Берлинер Цајтунга, Шолц је од Линднера тражио да Украјини пребаци три милијарде евра (око 3,2 милијарде долара), али је Линднер то одбио због економских проблема с којима се Немачка суочава.
Уместо новца, Линднер је предложио да се Украјини помогне слањем далекометних крстарећих пројектила „таурус“ јер је Кијев више пута апеловао на Берлин да им испоручи немачке ракетне системе „таурус“, који имају домет до 500 километара, што значајно премашује домет других западних далекометних ракета. Шолц је увек одбијао те захтеве јер могу да погоде и Москву, а Русија је поручила да ће земље која испоруче Украјини далекометне ракете третирати као непријатеља у рату.
Према Линднеровим речима, Шолц није уопште желео да разматра његов предлог и инстистирао је да се из буџета пошаљу милијарде Украјини, а Линднер је убрзо смењен. То је довело до пада немачке владе, а смена Линднера вероватно ће убрзати одржавање ванредних избора у Немачкој. До тада Шолц је поставио до избора „свог човека“ из кабинета да руководи финансијама, који је некада био истакнути кадар „Голдман Сакс“ компаније.
У међувремену, Фридрих Мерц, лидер Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) и главни кандидат за канцелара, заузео је чврст став према сукобу између Русије и Украјине. Најавио је да ће, ако буде изабран, поставити ултиматум Владимиру Путину.
Мерц је изјавио да би дао Русији рок од 24 сата да прекине рат. Ако се овај захтев игнорише, најавио је да ће инсистирати на слању пројектила „таурус“ Украјини, који би омогућили потенцијалне ударе дубоко унутар руских граница.
– Канцелар Шолц је одбио да обезбеди пројектиле „таурус“, иако већина у Бундестагу то подржава – критиковао га је Мерц.
– Дозволио бих украјинској влади да постави услов: ако се бомбардовање цивила не заустави у року од 24 сата, ограничења у домету доступног оружја биће укинута, а, ако буде потребно, пројектили „таурус“ би уследили недељу дана касније. То би омогућило Украјини да поврати стратешку предност – додао је кандидат за канцелара. Није објаснио шта би радио ако Русија узврати ракетама на Берлин?
Ракета „taurus KEPD-350“, коју Немачка може да пошаље Украјини, сматра се једним од најмодернијих система наоружања које користи немачка војска Бундесвер.
Ракета је дуга 5 метара, тешка 1,4 тоне и испаљује се из ваздуха борбеним авионима. Затим путује брзином до 1.170 километара на сат – то је скоро брзина звука – да пронађе мету која може бити удаљена стотинама километара. Тестирања су показала да може да погоди Москву из Украјине.
Ова ракета дугог домета лети на висини од само 35 метара, што радарским системима онемогућава откривање.
„Таурус“ користи четири независна навигациона система да остане на курсу. Сателитски подржан ГПС систем је заштићен од покушаја ометања. Посебном технологијом „таурус“ скенира тло и упоређује слике са претходно сачуваним подацима. „Таурус“ може да користи мостове, реке или раскрснице за оријентацију. Ракета одређује своју позицију сталним мерењем сопственог кретања.
„Таурус“ се користи против онога што немачко ваздухопловство назива „метама високе вредности“, које би укључивале бункере или командна места са којих непријатељске трупе контролишу операције. Ракета је у стању да пробије неколико армирано-бетонских зидова. Када стигне до циља, пројектил се стрмо пење, а затим удара одозго у вертикалном зарону.
Произведена је да продре у неколико слојева материјала (за пробој бункера), а затим експлодира на жељеној локацији, обезбеђујући максимално оштећење циљева као што су мостови и бункери. Веома је разорна.
Чак 150 до 300 од Бундесверових 600 пројектила „таурус“ могло би брзо да буде спремно за употребу. Њихова цена по комаду износи око милион евра (1,1 милион долара).
Бундесверов „таурус“ је дизајниран да се користи са авионима „торнадо“, а ракета, коју је развила европска ракетна компанија MBDA, прво би морала да буде прилагођена борбеним авионима које користе украјинско ваздухопловство.
Украјина би могла да употреби ракете „таурус“ против руских положаја далеко иза линије фронта, чак и да разори Москву, али и уништи руте снабдевања и командне центре или гађа циљеве на Криму. Међутим, то би највероватније довело до ескалације рата и Русија би узвратила Немачкој.
Украјина тренутно користи ракете „сторм шедоу“ из Велике Британије и крстареће пројектиле „скалп“ из Француске, који имају много сличности са немачким „таурусом“, али им је мањи домет.
Москва је више пута упозоравала на испоруку система наоружања „таурус“ или амерички ATACMS Украјини.
Три владајуће странке у Немачкој, а такође и део опозиције, инсистира да се крстареће ракете „таурус“ ускоро испоруче Украјини. Аргумент им је да би „само са овим Украјина имала шансу да се одбрани од руске офанзиве“. Међутим, стручњаци се слажу да тај систем наоружања не би донео прави преокрет у току рата, а највероватније би довео до ескалације и проширио ратно жариште на Немачку и већи део Европе.