Прочитај ми чланак

Зашто Русија раскида Споразум о конвенционалним оружаним снагама у Европи

0

Русија раскида Споразум о конвенционалним оружаним снагама у Европи јер га чланице НАТО-a крше у сваком смислу. По овом Споразуму, Русија и Алијанса треба да имају једнаку количину оружја и oружаних снага. Међутим, НАТО не поштује Споразум. Он појачава наоружавање јер има жељу да доминира над Русијом, оцењују за Спутњик руски војни експерти.

Они сматрају да раскид Споразума о конвенционалним оружаним снагама у Европи иде у корист Русији. За ову земљу, како кажу, неће постојати никаква ограничења. Русија ће радити на повећању броја оружаних снага, наоружања, војне опреме и конвенциалног оружја.

Председник Русије Владимир Путин именовао је заменика министра спољних послова Сергеја Рјабкова за свог представника када се то питање буде разматрало у парламенту.

Споразум о конвенционалним оружаним снагама потписан је у Паризу 1990. године, а у Истанбулу је 1999. године потписана обновљена верзија документа, али су га ратификовале само четири државе – Русија, Белорусија, Казахстан и Украјина.

Алијанса жели да доминира над Русијом

Како каже за Спутњик руски војни експерт Алексеј Леонков, Русија раскида Споразум о конвенционалним оружаним снагама јер земље-чланице НАТО не поштују правила Споразума.
„Па, ствар је у томе што се овај Споразум односио на оружане снаге источне Европе, НАТО-а, као и оружане снаге оних држава које су настале након распада Совјетског Савеза. По овом Споразуму, стране нису имале право да повећавају број оружаних снага како не би нарушиле баланс који је требао да постоји. Међутим, треба узети у обзир број земаља које су сада на страни НАТО блока. Овде се ради о њиховом великом војном потенцијалу у смислу наоружања, војне технике, људства..“, објашњава саговорник Спутњика.

Према речима стручњака, Споразум о конвенционалним оружаним снагама подразумевао је да Алијанса и Русија имају једнак број војне технике, артиљерије, авиона…

„Односно, цео НАТО блок је требало да има, на пример, 40.000 тенкова, 60.000 борбених оклопних возила, 40.000 артиљерије, 13.000 авиона и 4000 јуришних хеликоптера. Међутим, Алијанса има далеко више од тога…И то, наравно, њима иде у корист. Они једноставно не поштују правила Споразума. Од 2007. до 2023.године земље-чланице НАТО-а нису уопште почеле да смањују број својих оружаних снага, већ их, напротив само повећавају…Прва од њих је Пољска која планира да повећа број људства и војне опреме у својим оружаним снагама“, констатује наш саговорник.
Са овом оценом се слаже и руски војни експерт Виктор Литовкин, који каже да Алијанса у сваком смислу крши Споразум о конвенционалним оружаним снагама у Европи.

„Не поштују се никаква ограничења за распоређивање одређених врста наоружања у појединим земљама које су предвиђене овим Споразумом. Русија и европске земље имале су могућност да контролишу једна другу. Овде се ради о тенковима, борбеним оклопним возилима, самоходној артиљерији, авионима, хеликоптерима… Државе су имале право да информацију о количини наоружања саопште војном комитету у Бечу. Међутим, земље-чланице НАТО нису хтеле да их Русија контролише. Они су имали жељу да доминирају над Русијом и по броју оружја и у политици…Али, наша земља то није дозволила. Због тога и раскидамо овај Споразум“, констатује наш саговорник.
За Русију неће постојати никаква ограничења

Према речима Алексеја Леонкова, руски председник Владимир Путин донео је исправну одлуку.
„Потребно је узети у обзир критичан дисбаланс снага и средстава, јер број конвенционалног оружја НАТО премашује руско конвенционално оружје. Поред тога, све земље НАТО-а усвојиле су програм повећања војних трошкова и повећања набавке опреме за Оружане снаге. Такође, у току су и мере за повећање људства, односно састава Оружаних снага. Такође, не треба заборавити ни да је НАТО добио још једног члана – Финску“, објашњава стручњак.

На питање шта у пракси значи то што Русија раскида Споразум о конвенционалним оружаним снагама, руски војни експерт Игор Коротченко истиче да руска држава више неће поштовати никаква ограничења у погледу састава трупа и њиховог распореда у одређеним регионима Русије.

„С обзиром на то да је НАТО данас прави војни противник Русије, наша земља ће распоредити трупе тамо где сматра да је потребно. За нас више не постоје никаква ограничења за стварање одређене групације војске. То је, пре свега, због агресивне политике НАТО-а, уласка Финске у Алијансу и предстојећег уласка Шведске у овај блок“, објашњава саговорник Спутњика.

Подсетимо, Русија је 2007. године суспендовала учешће у Споразуму док земље НАТО не ратификују документ и не почну да га испуњавају.