Прочитај ми чланак

Зашто би украјинска офанзива могла да разочара Запад

0

Жељно ишчекујући први напад Украјинаца, "Вашингтон пост" поставља питање — какав ће исход бити довољан да импресионира Запад, а посебно Вашингтон

Високи украјински званичници покушавају да смање очекивања која западна јавност има од најављиване офанзиве, у страху да их њен исход можда неће оправдати, пише „Вашингтон пост“.

Украјински министар одбране Алексеј Резњиков претходно је изјавио да је Кијев углавном спреман за контраофанзиву, иако, како је навео, обука војника за баратање појединим системима наоружања које су добили од Запада и даље траје.

„Очекивања од наше кампање су прецењене у свету“, рекао је Резњиков у интервјуу прошле недеље и додао да „већина људи… чека нешто огромно“ а што би, како је оценио, могло довести до „емоционалног разочарења“, цитира амерички лист.

Жељно ишчекујући почетак украјинске офанзиве, „Вашингтон пост“ поставља питање — какав ће исход бити довољан да импресионира Запад, а посебно Вашингтон.

Даље цитирајући Резњикова, „Вашингтон пост“ пише да је украјинском министру одбране на Западу речено да им је сада потребан „конкретан успех који се може представити људима…“

Ипак, како наводе, не може се прецизирати колике би могле бити размере овог успеха.

„Десет, 30, 100 или 200 километара“, наводи се.

Стручњаци сматрају, пише „Вашингтон пост“, да је потискивање руских снага на територије на којима су биле пре почетка Специјалне војне операције у фебруару тешко, ако не и немогуће.

Офанзивне војне операције обично захтевају огромну предност, а руске снаге се сада налазе иза снажно утврђене линије одбране дуж целог фронта, па је тешко је проценити докле ће Украјина стићи, наводе Американци додајући да и сам Резњиков признаје да руска страна тренутно поседује и географску и бројчану предност.

„Неки страхују да би, ако Украјинци не успеју, Кијев би могао да изгуби међународну војну помоћ или да се суочи са новим притисцима да сукоб реши на преговарачком столу са Москвом, а не на бојном пољу“, пише „Вашингтон пост“. Такви преговори, како наводе, готово сигурно би се одвијали под руским условима.

Кијев је до сада у више наврата одбијао позиве Москве на преговоре, истичући намеру да освоји четири територије чији су се становници након референдума прошлог септембра јасно одлучили за сједињење са Руском Федерацијом, док су украјински званичници у више наврата говорили и о „заузимању“ Крима.

Украјински председник Владимир Зеленски је у септембру прошле године потписао закон којим се забрањују преговори са руским председником Владимиром Путином.