Повратак Доналда Трампа на место председника Америке итекако ће се одразити на стање у Европској унији
Зашто Европска унија о Доналду Трампу говори попут клинаца забринутих да ће тата упасти у њихову собу и искључити њихов „икс бук“, пита се новинарка РТ Рејчел Медисон, покушавајући да открије какви ће бити одјеци америчких председничких избора на ситуацију с друге стране Атлантика.
„Естаблишмент блока осећа да би Трампов поновни избор могао бити крај ‘журке’ за њих. Он је онај који је својевремено био и велика забава за елиту ЕУ, али им је и потпуно уништио кућу“, оцењује новинарка РТ из Америке.
Она наводи да није баш да европски лидери „заиста знају колико би Трамп био гори за ЕУ од његове демократске противнице Камале Харис“, будући да се она није показала неко ко је способан да решава проблеме из места. Штавише, подсећа нас новинарка, она само прави „салате од речи“ миксујући изјаве Бајденове администрације, и не објашњавајући шта то заправо то значи.
Избори у Америци: Седам разлога зашто би Камала Харис могла да изгуби трку за Белу кућу
Избори у Америци: Седам разлога зашто би Камала Харис могла да изгуби трку за Белу кућу
Медисон подсећа и на „заклетве“ на оданост Украјини, како америчког државног секретара Ентонија Блинкена, тако и европских лидера. Па указује у чему је разлика.
„САД су у најмању руку бацале свој новац ‘за Украјину’ у сопствену производњу оружја и профит, док је ЕУ била превише глупа да би и то учинила, своју подршку више оријентишући на финансирање једне од најкорумпиранијих земаља. Срећно у враћању тих кредита. И када је Бајден одлетео у Европу, навијајући за антируске санкције и обећавајући да ће санкционисани јефтини руски гасоводни гас заменити америчким течним гасом, ЕУ је пристала на то. Али, они и даље купују руску нафту и гас сада, само плаћају више јер је узимају, преко трећих земаља попут Индије и Турске. Зато што очигледно сматрају да то више није руско ако се натурализује негде другде пре путовања у Европу“, саркастична је Медисон.
Она подсећа да је, од како је ЕУ забранила „сирову“ руску нафту, заправо „још више руских молекула нафте добило индијски пасош на путу ка Европи“, а и да је „рафинирани“ индијски извоз млазног горива и дизела у Европу такође порастао.
„Све ово се од почетка сукоба претворило у 196 милијарди евра из џепова ЕУ у руске џепове због набавке нафте, гаса и угља, наводи западна штампа“, поручује Рејчел наводећи да је ЕУ тако заправо наштетила сопственим грађанима, уместо Владимиру Путину.
Подсећајући на извештаје да у Немачкој производња стагнира, новинарка РТ наводи да је „стагнирање“ занимљива реч за прекидање сопственог јефтиног снабдевања енергије.
Медисон наводи и како је Бајден понудио пореске олакшице немачким индустријским играчима који се селе у САД, те да „Фолксваген“ затвара фабрике први пут за готово један век.
„Можда би ‘Фолксваген’ могао да уђе у посао производње оружја, попут немачког ‘Рајнметала’, чија је вредност скочила са 96 евра по акцији на преко 500 евра од почетка сукоба“, уверава новинарка додајући да су Европљани „одушевљени“ да учине све што је потребно да подрже Зеленског.
Ипак, има неких гласова у Европи који штрче и сагласни су са незадовољним Европљанима, и то на шок естаблишмента. Тако је, каже, у Аустрији, где је на изборима у септембру победила популистичка Слободарска партија.
„Та партија је одмах упоређена са познатим аустријским лидером из Другог светског рата. Јер ако не гласате за естаблишмент који је све зезнуо, ви сте у суштини симпатизер нациста. Мађарска и Словачка такође позивају да се прекине ова идеја покушаја постизања мира подстицањем још рата“, наводи Медисон, подсећајући на изјаве Роберта Фица и Виктора Орбана о, по мир контрапродуктивној европској политици.
Чак је, додаје, и бивши председник Европске централне банке Марио Драги рекао у недавном извештају да ЕУ треба да престане да буде „толико глупа“ када је у питању профит од рата, купујући огромну већину свог оружја од САД.
Можда ће, оцењује новинарка РТ, Бајденовим изласком из политике, ЕУ бити принуђена да искључи „аутопилота“ и престане да слепо прати америчку администрацију.
„Није ни чудо што су лидери ЕУ уплашени. Ако Трамп поново буде на челу САД, звучи као да би они коначно морали да почну да следе његово вођство у стављању европских, односно сопствених интереса и људи на прво место“, закључује Рејчел Медисон.