Прочитај ми чланак

Зашто Бајден може да ризикује и пристане на украјинске ударе НАТО оружјем…

0

Тема могућности да Сједињене Америчке Државе (САД) одобре украјинским оружаним снагама употребу НАТО оружја за ударе у унутрашњост Русије изазива велику пажњу и полемике.

Амерички председник Џо Бајден, заједно са британским премијером Киром Стармером, одржао је састанак у Белој кући на коме су разговарали о следећим корацима у рату у Украјини.

Међутим, оно што је привукло највише пажње је недостатак званичних изјава о могућој одлуци о дозволи коришћења НАТО оружја, конкретно британских ракета Сторм Схадоw, за нападе дубоко у руску територију.

Ова тема, иако осетљива, није без основа, јер је британски The Guardian објавио вест да је Лондон већ одлучио да одобри Кијеву употребу ових ракета.

Сада се пажња усмерава на друге кључне војне спонзоре Украјине, а нарочито на САД. Одлука НАТО савеза о овом питању очекује се најраније крајем септембра, када ће Бајден имати прилику да се састане са украјинским председником Владимиром Зеленским на заседању Уједињених нација у Њујорку. Ту ће Бајден директно од Зеленског очекивати представљање плана за победу на бојном пољу.

Разлог за опрез Беле куће у вези са овом темом није тешко разумети. Удари на унутрашњост Русије носе значајне ризике, који би могли ескалирати сукоб на ниво директног НАТО учешћа у рату.

Руски председник Владимир Путин је на крају протекле недеље отворено указао да НАТО, разматрајући овакве опције, заправо одлучује да ли ће се директно укључити у борбе. Путин је јасно ставио до знања да ће Русија доносити одлуке о одговорима на основу тога колику претњу по њу представљају овакве акције.

Руски амбасадор у Вашингтону, Анатолиј Антонов, потврдио је да су упозорења Москве пажљиво забележена у Сједињеним Државама. Како је Антонов изјавио у интервјуу за руски канал „Русија 24“, бивши амерички званичници су га контактирали и тражили објашњења о стварним намерама иза Путинових речи.

Антонов им је одговорио: „Немојте се играти ватром“. Међутим, Антонов је такође признао да не постоје индикације да су САД спремне да смање тензије или иницирају преговоре о Украјини. Према његовим речима, разговор на ову тему је непријатан за америчке власти, а тренутно не постоји интересовање за мировне преговоре.

Бајден, који је раније потврдио да се ради на разматрању ове одлуке, није пружио конкретан одговор када су га питали о руским упозорењима. Са дозом самоуверености је одговорио да „не размишља много о Владимиру Путину“.

Његов саветник за националну безбедност, Џејк Саливан, истакао је да ће Бајден у преостала четири месеца мандата бити фокусиран на даљу војну подршку Украјини, што додатно потврђује значај који Бајден придаје украјинском сукобу као кључном елементу његовог председничког наслеђа.

Важно је напоменути да је Бајден уложио значајан политички и финансијски капитал у подршку Украјини, и да је питање руског „стратешког пораза“ један од његових главних спољнополитичких циљева.

Ипак, неуспех украјинских снага у напредовању на Донбасу, покушај компензације тих неуспеха терористичким акцијама у Курској области, као и неизвесност око будућег приступа САД-а украјинској кризи због предстојећих председничких избора у САД-у, подстичу Бајденову администрацију да што пре донесе нове одлуке.

У светлу политичких промена и опадајуће подршке рату у САД-у, Бајден се налази под притиском да покаже резултате пре него што заврши свој председнички мандат.

Украјински конфликти, који се не развијају у корист Кијева, могли би озбиљно угрозити Бајденов имиџ пред домаћом и светском јавношћу.

Због тога је његова администрација под све већим притиском да донесе одлуке које би могле променити ток рата у корист Украјине, чак и по цену озбиљних ризика као што су напади на унутрашњост Русије.

Такође, потенцијалне импликације употребе ракета Сторм Схадоw унутар руске територије нису само војно-стратегијске. Могуће је да би овакав потез натерао Русију да предузме оштре контрамере, које би могле ескалирати сукоб на још опаснији ниво, што додатно компликује већ крхку ситуацију.

Бајденов приступ овом питању је делимично мотивисан политичким потребама, јер сваки озбиљнији успех украјинске војске у наредним месецима може бити кључан за Бајденову администрацију пред изборе.

У коначници, одлука о томе да ли ће НАТО оружје бити употребљено за нападе на унутрашњост Русије зависиће од политичких и војних процена савезника, али је јасно да се сукоб између Запада и Русије наставља без назнака скорог смиривања или дипломатског решења.