• Почетна
  • СВЕТ
  • ЗАПАД ЗАСТРАШЕН – ебола стигла у САД, ускоро и у Француској и Британији
Прочитај ми чланак

ЗАПАД ЗАСТРАШЕН – ебола стигла у САД, ускоро и у Француској и Британији

0

ebola 07

Расте ризик од ширења смртоносне болести изван западне Африке, упозоравају научници.

Томас Данкан, први пацијент у САД коме је дијагностификована ебола је у критичном стању и бори се за живот, пренеле су јуче агенције. Данкан који је вирус добио у родној Либерији, лечи се у болници у Даласу, у карантину Презбитеријанске болнице. Он је у престоницу Тексаса почетком прошле седмице стигао из Либерије путујући из Монровије прво за Брисел, где је променио авион и наставио за Вашингтон, а одатле за Далас.

Француску медицинску сестру излечили од еболе

Француска медицинска сестра, волонтер међународне организације Лекари без границе, која је заражена у Либерији вирусом ебола успешно је излечена, рекла је француска министарка здравља Марисол Турен.
У лечењу жене су кориштени експериментални јапански препарати, рекла је министарка.
Према последњим подацима, у Западној Африци је од еболе умрло три и по хиљаде људи.

Амерички центар за превенцију болести је јуче- након низа превида медицинског особља коме се Данкан пожалио на мучнину, пошто је пријавио да је управо допутовао из Либерије- сузио број ризичних особа из његовог најближег окружења са првобитних 100 људи на само девет.

Данкан је иначе прикрио од аеродромских власти у Монровији да је тамо недавно боравио са рођаком која је у међувремену умрла од еболе. Званична Монровија најавила је да ће због прикривања истине тужити Данкана!

Како је јуче саопштено у Даласу је току вишедневна акција локалних власти да дезинфикују његов стан у сиромашној четврти у којој иначе живе углавном имигранти. У Либерији је иначе заражено још америчких хуманитараца и фоторепортер.

Амерички доктор Ричард Сакра који је недавно отпуштен из болнице у Масачусеца пошто је проглашен излеченим од еболе, јуче је поново стављен у карантин због обновљених симптома те смртоносне болести од које је у западној Африци од избијања епидемије прошлог децембра, умрло преко 3400 људи, од преко 7500 званично пријављених случајева оболења.

„Лутрија је када ће се ебола појавити у Француској и Великој Британији”, проценио је јуче Дерек Гартер, истраживач на универзитету у Ланкастеру за Ројтерс. Експерти процењују да постоји 75 одсто шанси да први случај еболе у Француској буде регистрован до 24. октобра, док је ризик да се високозаразна болест појави у Великој Британији истог датума око 50 одсто, наводи та новинска агенција.

Ове драматичне процене изведене су на основу упоређивања фреквенције летова авиона на линијама између француских и британских градова и жаришта у западној Африци, и учесталости ширења те болести у приобаљу Гвинејског залива. Према том упоредном моделу, ризик да ће се ебола пре зиме појавити у Белгији износи 40 одссто, док је за Шпанију и Швајцарску далеко мањи ( 14 одсто).

У међувремену, неколико хиљада Американаца потписало је протеклих дана петицију са захтевом за обуставу летова из САД према западној Африци, упркос апелима УН и Светске здравствене организације да се тај нафтоносни регион не стави у глобалну изолацију.

Ебола се иначе шири контактом с телесним течностима заражене особе и једини начин да се спречи ширење вируса је да се изолују инфицирани.

Најугроженија подручја погођена вирусом еболе су Гвинеја, Сијера Леоне и Либерија.

zaraza ebola _k
Амерички новинар заражен кобним вирусом

Новинар и камерман који је у Либерији радио за њујоршку телевизију Ен-Би-Си њуз позитиван је на еболу, што га чини првим америчким медијским радником и петим Американцем који се у западној Африци заразио овим вирусом.

МВС Русије ће помоћи афричким земљама у борби против еболе

Уколико је то потребно, Русија је спремна да помогне земљама Западне Африке које страдају од епидемије еболе, рекао је министар за ванредне ситуације Владимир Пучков током саветовања поводом почетка вежби цивилне одбране.
Јединице МВС Русије имају неопходну опрему и спремне су да раде у тешким условима.
Спасиоци су тренирани за рад у поларним и пустињским условима, на копну и под водом, рекао је Пучков.

Вест да је Ашока Мукпо (33) оболео и да је приватним летом кренуо на лечење у САД стигла је само неколико дана након информације о првом случају еболе на америчком тлу.

Чланови ТВ екипе Ен-Би-Си њуза, која је са Мукпом покривала епидемију у Либерији, не показују знаке болести, али се, како је јавио Ројтерс, такође враћају у домовину, где ће 21 дан, то јест период инкубације, провести изоловани.

Случај америчког сниматеља показује да је новинарским екипама све теже да покривају епидемију, а да се саме не заразе.

Њујоршка телевизија хонорарно је ангажовала слободног репортера и сниматеља који неколико година живи у Африци и одлично јео бавештен о мерама заштите.

У екипи на новинарском задатку је и др Ненси Снајдерман, која је изјавила да медијски посленици знају да морају да дезинфикују руке и избегавају да се рукују и грле.

„ Али, ако не желите никакав ризик, онда не смете доћи у Либерију”, оценила је она.

Америчке власти прогнозирају да би само у Либерији и Сијера Леонеу до јануара идуће године од еболе могло да оболи између 550 000 и 1,4 милиона људи.

УН истичу да је потребно милијарду долара да би се зараза зауставила, али је до сада у целом свету за ту сврху прикупљено само 388 милиона долара.

(Политика, Глас Русије)