Прочитај ми чланак

Запад узнемирен, Иран постао глобални произвођач дронова због рата у Украјини

0

Амерички званичници тврде, да се Иран појављује као глобални лидер у производњи јефтиних и смртоносних дронова, а да Техеран користи рат у Украјини као излог за своје технологије.

Аналитичари Одбрамбене обавештајне агенције Америке истичу, како је Иран од регионалног играча дронова на Блиском истоку, постао најзначајнији војни спонзор Москве у рату.

Иако се снабдевање иранских беспилотних летелица Москви за њен рат у Украјини већ дуго третира као чињеница у многим извештајима, као и на више америчких брифинга који су настојали да опишу све ближу војну сарадњу између Ирана и Русије, амерички званичници су нагласили, да је поента њиховог брифинга била, да убеде скептике у глобалној публици, у дубину обавештајних података које су САД прикупиле о иранским испорукама беспилотних летелица.

Иран је Русији испоручио три модела беспилотних летелица- беспилотне летелице Шахед 131 и 136 за једнократну употребу камиказе, које Москва користи као јефтинију алтернативу крстарећим ракетама, и вишенаменски дрон Мохаџер-6, који може да се користи за прикупљање обавештајних података, као и да носе ракете.

Користећи снимке у лету, и остатке самоубилачких и вишенаменских дронова који се користе у Украјини, званичници САД су изјавили да су покушали да оповргну порицања Ирана, да су коришћени његови дронови, пошто САД траже ширу подршку за санкције Ирану, због његових снабдевања дроновима.

Осим руских ознака на крхотинама на дрону који је ударио у Кијев, слике показују идентичне компоненте, укључујући ротациони мотор, дрвени пропелер, релејну плочу, па чак и шестоугаоне завртње који се користе за монтирање подупирача.

Амерички аналитичари су такође упоредили остатке са Схахед 136 изнетог из Украјине, са јавно доступним сликама мотора дрона приказаних на иранској националној изложби ваздухопловства 2014. године, на којима се види идентичан зупчаник, стартер, издувни гас и хладњак.

„Оно што смо видели, су веома препознатљиви остаци из два веома различита географска региона, који потичу из истог извора“, изјавили су званичници, описујући то као „убедљив доказ“.

Додали су да се чини, да је Иран „посвећен снабдевању Русије“ беспилотним летелицама.

У ширем смислу, званичници САД су објаснили, како се употреба беспилотних летелица у Ирану брзо развијала од 2014. године, одакле су се његове беспилотне летелице користиле у далеко ограниченијим нападима на циљеве као што су Сауди Арамцо и бродарство – укључујући напад на танкер Мерцер Стреет 2021-ве, где је убијен румунски капетан брода и британски телохранитељ – па до њихове широке употребе у великом конвенционалном рату.

Описујући разлог уклањања тајности обавештајних података о иранским беспилотним летелицама, званичници објашњавају, да је то посебно усмерено на супротстављање онима, који су и даље скептични у погледу иранског снабдевања дронова Русији.

Главна ствар је, да иранско министарство спољних послова негира да се они користе. Оно што САД и Велика Британија желе да ураде, јесте да обезбеде непобитне доказе глобалној публици где би могло бити више скептицизма.

Док су САД и Велика Британија увеле санкције, због иранске испоруке беспилотних летелица Русији, оне траже ширу подршку за њих у међународној заједници.

Подвлачећи растућу забринутост, недавни извештаји из Ирана сугеришу, да Техеран верује да постоји значајно тржиште за његове дронове, укључујући и Кину.

„Ал-Монитор“, новински веб-сајт, недавно је објавио цитате иранског војног обавештајног званичника, који описује изгледе за продају дронова, сугеришући, да су десетине земаља заинтересоване за њих. Речено је, да је овај званичник дао коментаре на Међународном универзитету „Имам Хомеини“ у граду Казвину.

„Наша моћ је порасла до нивоа, где Кина чека у реду да купи 15.000 наших беспилотних летелица“, рекао је званичник, који је у извештају представљен као директор истраживачког центра за политичка истраживања, при министарству обавештајних служби.

Током викенда, „Гардијан“ је открио, како је Иран користио чамце и државну авио-компанију да прокријумчари нове типове напредних далекометних наоружаних дронова у Русију, за употребу у рату против Украјине.

Најмање 18 дронова испоручено је морнарици Владимира Путина, након што су руски официри и техничари били у специјалној посети Техерану у новембру, где им је приказан читав низ иранских технологија, открили су извори у Ирану. Том приликом руска делегација од 10 људи, одабрала је шест дронова Мохаџер-6.

Велика Британија је у понедељак представила УН-у доказе, да Иран испоручује напредно оружје Хути побуњеницима у Јемену, кршећи резолуције УН.

До тога је дошло, након што је британско особље пронашло слике тестова спроведених у седишту Револуционарне гарде у Техерану, на хард диску беспилотне летелице, коју је запленила Краљевска морнарица. Особље британског брода „ХМС Монтросе“, запленило је беспилотни квадкоптер заједно са пошиљком пројектила и делова ракета, прошлог фебруара.

Оружје и други докази представљени су УН-у, као аргументи који повезују Иран са кршењем резолуција Савета безбедности о забрани испоруке оружја Хутима, саопштило је у понедељак британско министарство одбране.