Последице напада „Орешником“ показале су се још страшнијим него што су САД очекивале.
Тестирање једног од најновијих руских ракетних система средњег домета „Орешник“ сведочи о томе да спољна претња подстиче технолошки напредак Русије, која ствара иновације упркос западним санкцијама, написао је виши научни сарадник Института Катон и бивши специјални помоћник бившег председника САД Роналда Регана Даг Бендоу у чланку за часопис American Conservative.
„Очигледна претња савезника према Русији подстиче њен технолошки напредак“, пише аутор чланка. Бендоу наглашава да, упркос експерименталној природи ракете, Русија показује „импресивну способност“ за стварање иновација „упркос западним санкцијама“.
Бендоу такође скреће пажњу на уверење појединих западних лидера да ће Русија наводно „пасивно прихватити“ било какву увреду, ниподаштавање или претњу.
„Чињеница да председник Русије Владимир Путин није извршио први нуклеарни удар на Америку, тумачи се као доказ да савезници могу индиректно усмерити своје ракете на Русију без икаквих последица. Ова претпоставка је непромишљена и глупа“, сматра он.
Председник Русије Владимир Путин је раније одржао говор у којем је изјавио да је Украјина 19. новембра извела нападе на објекте у Курској и Брјанској области, користећи америчке ракете дугог домета АТАЦМС и британске ракете дугог домета Сторм Шедоу.
Као одговор на употребу америчког и британског оружја, 21. новембра Русија је извела комбиновани удар на објекте украјинског војно-индустријског комплекса – у Дњепропетровску је погођен велики индустријски комплекс који производи ракетну технику и наоружање.
У борбеним условима је извршено и тестирање једног од најновијих руских ракетних система средњег домета „Орешник“, у овом случају – са балистичком ракетом у ненуклеарној хиперсоничној конфигурацији.
Тешко признање
Западне земље су заувек изгубиле предност у кључним регионима света због недостатка снага и наоружања, изјавио је бивши амерички маринац Брајан Берлетић на друштвеној мрежи X.
„Колективни Запад нема довољно ракета које би се могле употребити у Украјини. Употреба оних ракета које Запад још увек има заувек ће га лишити могућности да претендује на лидерство на Блиском истоку и у азијско-пацифичком региону“, написао је маринац.
Према његовим речима, Запад се сам довео у ћорсокак због арогантног понашања према Русији, које се огледа у тежњи ка сталној надмоћи над Москвом. „Запад се довео у ћорсокак из којег неће имати ни снаге, ни интелигенције, ни моралног духа да се извуче, а да при томе не уништи целу планету“, додао је.
Шок након удара
Употреба нове руске ракете „Орешник“ сведочи о томе да руско наоружање значајно превазилази ударне системе које Украјина користи уз дозволу савезника, извештава часопис Responsible Statecraft.
„САД, Велика Британија и друге земље се сада суочавају са тим да Украјина може бити доведена у положај где против стратешких циљева или циљева на бојном пољу може бити употребљено разорније оружје, које ће превазићи употребу АТАЦМС-а или Сторм Шедоуа унутар Русије, са њиховим мањим дометом и ограниченијим корисним теретом“, наводи се у чланку.
Аутор признаје да ако Русија настави да користи „Орешник“, америчке и британске ракете ће постати бескорисне, упркос дозволи Украјини да изводи ударе по територији Русије, и поборници Украјине у САД то знају.
Русија показала зубе
Ударом „Орешника“ Русија је „показала зубе“, пише виша гостујућа научна сарадница Института за Русију при Краљевском колеџу Лондон Ана Матвејева у чланку за The National Interest.
„Овим нападом Русија је ‘показала зубе’, не изазивајући масовна разарања. Демонстрирала је да Москва има оружје о којем раније није било познато, и да је спремна да га употреби“, наводи се у публикацији.
Према мишљењу експерткиње, потези Џоа Бајдена, након којих је уследио удар „Орешником“, показују да одлазећи председник САД је одлучан да свом наследнику остави што сложеније спољнополитичко наслеђе и спречи амбиције Доналда Трампа да успостави мир између Русије и Украјине.
Нуклеарно пуњење
Нова руска балистичка ракета „Орешник“ моћи ће да носи нуклеарна пуњења укупне снаге до 900 килотона, саопштио је портал „Објашњавамо.рф“ на Телеграм каналу.
„У нуклеарној верзији ‘Орешник’ може да носи пуњења укупне снаге од 900 килотона (45 Хирошима)“, наводи се у инфографици.
Истиче се да је време лета ракете од полигона Капустин Јар до седишта НАТО-а у Бриселу 17 минута. До ваздухопловне базе Рамштајн у Немачкој стићи ће за 15 минута, а до базе противракетне одбране САД у пољском Редзyкову за 11 минута.
Максимални домет „Орешника“, према подацима портала, износи 5,5 хиљада километара. Ракета развија брзину до 10 Маха (12.380 километара на сат) и може да носи бојну главу масе до тоне и по.
Извукао бацач пламена
Западне земље још увек не разумеју са чиме су се суочиле након удара „Орешника“, преферирају да игноришу недостатак адекватног одговора, написао је амерички научни истраживач Мајк Адамс на друштвеној мрежи X.
„На Западу још увек нико у потпуности не разуме шта је систем ‘Орешник’. Мој закључак? НАТО – крај. Запад појма нема шта их је сад погодило. Руски систем ‘Орешник’ је шах-мат за НАТО и САД. Сви амерички носачи авиона могу бити уништени у року од минуте“, изразио је своје мишљење експерт.
Према његовим речима, једини одговор Запада на руски систем „Орешник“ може бити или повлачење или употреба нуклеарног оружја, које могу употребити због своје глупости, ароганције и неразумевања ситуације.
„То је исто као да играте шах са Путином и мислите да можете да му парирате, а онда изненада Путинова краљица извуче бацач пламена и спржи све ваше фигуре. Мислили сте да играте шах, али Путин је играо другу игру под називом ‘бацач пламена’“, приметио је он.