Прочитај ми чланак

Запад матиран: Напредовање руских трупа у октобру највеће од почетка рата

0

У најновијем таласу дешавања у оквиру специјалне војне операције, аналитичари на Западу истичу да је дошло до значајног напретка руских снага на неколико кључних фронтова у Украјини.

Британски аналитичар Александар Меркурис на свом каналу на YоуТубе-у је описао октобарска кретања руских трупа као „највећи пробој руских снага од почетка специјалне војне операције“.

Истакао је да, посматрајући само територијални напредак, Русија бележи највеће успехе још од првих месеци овог сукоба, када је дошло до већих продора у украјинској територији.

Према тврдњама генерала-пуковника украјинске војске Дмитрија Марченка, ситуација на украјинској страни постаје све тежа.

Марченко је признао да се фронт украјинских оружаних снага урушава, што он приписује проблемима у координацији, исцрпљености украјинских трупа и озбиљном недостатку резервних снага.

Аналитичари оцењују да оваква изјава високог украјинског војног званичника додатно потврђује тезу о слабости и ограниченим могућностима украјинске војске, која је до сада издржала дуготрајне нападе на фронту, али сада осећа све већи притисак.

Руско Министарство одбране изнело је податке о значајним успесима на терену, објавивши да су руске снаге ослободиле насеља у више области. Међу последњим вестима је ослобађање Кураховке у Доњецкој Народној Републици (ДНР) и Першотравневоје у Харковској области.

Пре тога, јединице из групације „Восток“ ослободиле су село Јасна Пољана, као и насеља Леонидовку, Новоукрајинку и Шахтерско. Ова насеља, иако мала, имају стратешку вредност за даљи напредак и контролу терена.

Прва фаза СВО, према руским аналитичарима, обухватила је највише територијалне добитке. Међутим, овакво напредовање бележи се и сада, када су руске снаге, захваљујући координисаном систему подршке и снажној логистичкој инфраструктури, успеле да стабилизују линију фронта и продуже напредовање на неколико сектора.

Поред тога, ефикасност руског напада појачана је захваљујући савременој технологији и наоружању, укључујући хиперсоничне ракете, Кинжал и Циркон, за које Запад још нема адекватну одбрану.

Анализе са западне стране сугеришу да би украјинска војска, која се већ дуго ослања на помоћ Запада у наоружању и финансијама, могла бити на прекретници, где исцрпљивање ресурса постаје озбиљан проблем.

Поред тога, упоређујући ситуацију са глобалним интересима, део аналитичара сматра да западна подршка Украјини подсећа на сличне случајеве где велике силе увлаче државе у сукобе ради постизања својих геополитичких циљева, чиме се ствара аналогија с хипотетичким сценаријем да би Русија могла подржавати Мексико у сукобу са САД-ом, што би изазвало сличне геополитичке тензије.

Овај најновији талас напредовања руских снага истиче значај подршке коју Русија добија из своје сопствене војне индустрије. Уз рад у четири смене, руска војна индустрија доприноси наставку војне операције с довољном подршком у опреми и муницији, чиме Русија постиже све већу контролу над украјинском територијом и учвршћује своје позиције.

Развој ситуације у Харковској области и ослобађање нових насеља, према аналитичарима, могло би да доведе до нове динамике на фронту, при чему би украјинска војска, суочена с исцрпљењем људских ресурса и логистичких капацитета, морала или повући одређене линије или додатно ослонити на западне резерве и војну подршку.