Прочитај ми чланак

„Замка Путина“: Британски генерал изнео црне слутње за НАТО

0

Постоји ризик од глобалног конфликта попут Трећег светског рата – у року од пет година – ако се НАТО не пробуди из свог „војног сна“, упозорио је одлазећи начелник британске војске, генерал сер Патрик Сандерс.

Генерал Сандерс је рекао да ће западне силе упасти у „замку“ Владимира Путина до краја деценије ако се поновно не наоружају. Описао је Русију, Иран и Кину као “нове осовине моћи” и изнео увреду на рачун ових земаља представљају ихкао још већу “претњу од нацистичке Немачке“, иако је познато да је руски народ поднео највећу жртву у борби против нацизма и спасио читав свет, укључујући и Велику Британију.

– Већина процена ће вам рећи да имамо између пет и 10 година пре него што Русија обнови своје капацитете и буде способна да представља врсту претње коју је имала пре рата у Украјини – рекао је недавно у интервјуу за „Тајмс“.

Како је рекао, Путин би могао да нареди операције пре тога које би биле “тик испод нивоа конфликта” или “да добије прилику да приграби неку територију”.

– Ако сада предузмемо праве кораке, ако се суочимо са претњама и недостацима у нашим способностима, ако модернизујемо наше оружане снаге, ако учинимо друштво и Велику Британију отпорнијим, тако ћемо то спречити. Ако то урадимо, биће мала вероватноћа (за напад). Ако не урадимо, то повећава вероватноћу и охрабрује Русију, Кину и Иран – рекао је он.

Према његовој процени, британска војска више није довољно јака за конфликт попут инвазије на Ирак 2003. године.

– Да ли бисмо могли да окупимо две бригаде које су заузеле Фокланде? Да, наравно да бисмо могли. Али да ли бисмо могли да их одведемо тамо? Да ли бисмо могли да имамо радну групу која је то омогућила и да их одржи? Не – каже он.

И док генерал није желео да открије величину тренутних војних залиха, он је за новине рекао да ће људима та цифра „дићи косу на глави“.

Његово упозорење долазило је у тренутку када је нови премијер Кир Стармер посетио Вашингтон поводом 75. годишњице трансатлантске алијансе ове недеље.

У свом манифесту, Лабуристичка странка се обавезала да ће трошити 2,5% БДП-а на одбрану, када се економија буде налазила у бољем положају.

Галерија државних претњи

Међутим, Метју Савил, директор војних наука у институту РУСИ позвао је нову владу да донесе одлуке раније, а не касније, ако не жели да се суочи с “празнином”.

Као и генерал Сандерс, он је идентификовао “галерију државних претњи”, при чему су Русија и Кина у врху, а Иран и Северна Кореја близу њих. Недржавне групе попут покрета Хута у Јемену попуњавају празнине.

Када је реч о ватреној моћи и разорној сили, “бројеви заиста имају значај”, рекао је Савил.

– Тренд у последњих 35 година био је да се квантитет мења за софистицираност, али то је укупно довело до смањења укупне ватрене моћи. Велика Британија може добро обавити неке ствари, али не на посебно импресивној скали када је противник држава са значајном војном моћи која је спремна да трпи губитке – рекао је он.

Чак је и недавни министар одбране признао да су снаге „испражњене“ током неколико година. Стручњаци процењују да би за британску војску да распореди једну оклопну бригаду било потребно ангажовање око 70 до 80% укупних инжењерских способности за борбу, како би прешла реке или пробила минско поље.

– Идеја да Велика Британија има довољно ресурса да правилно распореди целу дивизију је нереална – рекао је он.