Прочитај ми чланак

ЗАХАРОВА ПОРУЧИЛА: Делимо ставове Кине по питању украјинске кризе

0

МОСКВА високо цени настојања Кине да пружи допринос решавању украјинског сукоба мирним путем, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова поводом плана у 12 тачака који је раније данас објављен у Пекингу.

Она је додала да Москва дели ставове Пекинга о украјинској кризи.


-Што се тиче украјинске кризе, Русија је отворена за то да циљеви специјалне операције руске војске буду постигнути политичко-дипломатским путем. То подразумева прекид испорука западног оружја и слање плаћеника са Запада, окончање борбених дејстава, повратак Украјине на неутрални ванблоковски статус, признавање нових територијалних реалности насталих као резултат остваривања права народа на самоопредељење, демилитаризацију и денацификацију Украјине, као и отклањање свих претњи које долазе са њене територије, навела је Захарова.

Она је додала да Москва дели ставове Пекинга.

-Привржени смо принципима поштовања Повеље УН, норми међународног права, укључујући хуманитарно, недељивости безбедности, према којој безбедност једне земље не сме да се јача на штету безбедности друге државе, што је примењиво и на безбедност појединих група држава. Као и наше кинеске колеге, сматрамо да су све ограничавајуће мере које није одобрио Савет безбедности УН нелегитимне. То је бруталан инструмент нелојалне конкуренције и економског рата, истакла је портпаролка руског Министарства.

Захарова је додала и да грађанима Украјине, укључујући становништво које говори руски језик, морају бити гарантована сва неотуђива права као што је право да говоре и да се школују на матерњем језику.

-Потребно је укинути све незаконите ограничавајуће мере и повући политизоване тужбе пред међународним судским инстанцама. Уверени смо да напредак у том правцу води ка свеобухватном, праведном и одрживом миру, закључила је Захарова.

Министарство спољних послова Кине објавило је раније данас документ од 12 тачака у којем детаљно износи свој став о решавању конфликта у Украјини, а као најважнија ставка наводи се моментални прекид непријатељстава и прелазак на мировне преговоре.