Званична представница Министарства иностраних послова Русије, Марија Захарова, издала је саопштење поводом најава о могућности да Кијев користи западне далекометне ракете за ударе у дубину руске територије.
Њене речи јасно указују на озбиљност ситуације и потенцијалне последице оваквих потеза.
Промена природе сукоба
Захарова је изјавила да би употреба далекометних ракета од стране Украјине за нападе на територију Русије означила директно укључивање Сједињених Америчких Држава и њихових савезника у борбена дејства против Русије.
„То би радикално променило суштину и природу сукоба“, истакла је. Ове речи указују на то да би Русија такав потез сматрала ескалацијом конфликта на потпуно нови ниво, што би могло имати далекосежне последице по регионалну и глобалну стабилност.
Одговор Русије: адекватан и одлучан
Захарова је подвукла да би одговор Русије на овакав чин био „адекватан и опипљив“. Иако није прецизирала конкретне мере које би Русија предузела, јасно је да Москва не би остала пасивна према оваквој провокацији.
Захарова је додала да још није сасвим јасно на којим основама медији преносе информације о наводном допуштењу Вашингтона Украјини за коришћење ракета АТАЦМС против Русије, али је изразила забринутост због тежњи Запада ка ескалацији сукоба.
Запад и украјински порази
У свом обраћању, Захарова је скренула пажњу на чињеницу да Запад, суочен са војним поразима украјинских снага на бојном пољу, прибегава додатној ескалацији сукоба кроз снабдевање Кијева оружјем.
Према њеним речима, циљ ових потеза је покушај да се Москви нанесе стратешки пораз, што Захарова сматра илузорним.
Посебно је истакла да се Кијев и његови савезници ослањају на „чудо-оружје“, али је нагласила да ниједно оружје, па ни далекометне ракете, неће моћи да промене ток специјалне војне операције.
Реакција Владимира Путина
Руски председник Владимир Путин је већ раније упозорио да би дозвола Кијеву за употребу далекометног наоружања значила улазак НАТО-а у сукоб с Русијом.
Према његовим речима, овакав потез би био виђен као радикална ескалација и директно учешће Алијансе у сукобу, чиме би се конфликт додатно интернационализовао.
Позадина и америчка одлука
Подсећамо да је 17. новембра лист The New York Times известио да је амерички председник Џо Бајден дао Украјини зелено светло за употребу ракета АТАЦМС за ударе у дубину руске територије.
Овај потез изазвао је бурне реакције у међународној заједници, посебно у Русији, где се оваква одлука тумачи као директан изазов. АТАЦМС ракете су високо прецизне и далекометне, а њихова употреба у руској унутрашњости би могла да изазове озбиљне политичке и војне последице.
Анализа ситуације
Ескалација сукоба кроз увођење далекометних ракета отвара низ питања о будућности конфликта у Украјини. Јасно је да Запад покушава да помогне Кијеву у тренутку када украјинска војска бележи велике губитке на фронту.
Оружје попут АТАЦМС-а могло би омогућити Кијеву да напада циљеве дубоко унутар Русије, укључујући важне војне базе, индустријске објекте или комуникационе чворове.
Међутим, овакав потез би без сумње изазвао снажан одговор Русије, не само на војном, већ и на политичком и економском плану.
Руски капацитети за одговор
Важно је напоменути да Русија располаже напредним хиперсоничним оружјем, попут система Авангард, Кинжал и Циркон, за које Запад нема адекватну одбрану.
Ови системи пружају Русији могућност да реагује на провокације са великом прецизношћу и ефикасношћу. Такође, руска одбрамбена индустрија тренутно ради у четири смене, што омогућава брзо прилагођавање новим изазовима.
Употреба далекометних ракета од стране Украјине представља значајан ризик за ескалацију сукоба у Украјини и потенцијално ширење конфликта ван граница региона.
Русија јасно ставља до знања да неће толерисати такве потезе и да ће одговорити одлучно и адекватно. Остаје да се види како ће се ситуација даље развијати, али је очигледно да даља ескалација може имати несагледиве последице за све стране укључене у овај сукоб.