Прочитај ми чланак

За ЕКОНОМСКУ КРИЗУ су крива беспотребна ЗАКЉУЧАВАЊА због короне не рат у Украјини

0

Велика инфлација и криза трошкова живота углавном су резултат одлуке о затварању економије, а не рата у Украјини који се често узима за правдање колапса, речено је британским законодавцима.

Драстичан потез – инспирисан комунистичком кинеском политиком – да се угаси британска економија током кризе са корона вирусом, главни је узрок економске катастрофе која је задесила земљу, саопштено је на састанку Свестраначке парламентарне групе за одговор на пандемију и опоравак (АППГ).

Говорећи пред комисијом, професорка здравствене економије на Универзитету Nottingham Marilyn James напоменула је да је извештај Imperial College из марта 2020., чији је аутор осрамоћени професор Neil Fergusson , који је позвао на увођење карантина, признао кривицу.

Професор индустријске економије на Пословној школи Универзитета Ноттингхам Давид Патон објаснио је да су „суме новца које данас недостају су оне“ које је влада потрошила током карантина да подупре затворена предузећа и „плаћање здравих људи да не раде.

“Многи наши тренутни проблеми могли су се избећи да је влада извршила ефикасну анализу трошкова и користи од карантина и других ограничења”, рекао је професор Патон.

Даље је рекао да су људи и корпорације, као резултат онемогућавања да нормално троше, остварили значајне уштеде, које су, када су рестрикције ублажене, преплавиле тржиште готовином. Ипак, када су покушали да потроше капитал, то се поклопило са проблемима у ланцу снабдевања такође узрокованим закључавањима што је додатно подстакло инфлацију.

Професор је рекао да је то питање додатно отежано, јер је влада потрошила стотине милијарди долара током карантина, па је била ограничена у својој способности да пружи олакшање за кризу трошкова живота која тренутно захвата земљу.

Власник британског бизниса Adam Cunningham рекао је да је његов стартуп изгубио више од 120.000 фунти прихода у периоду од 12 месеци због изолације. Додајући критику повреди, јер је његов мали бизнис био превише нов, није се квалификовао ни за једну од шема државне подршке, што га је приморало да подигне кредит како би остао отворен.

„Узео сам други посао и истражио све могућности да останем на површини, али сам морао да вратим кредит и у априлу ове године нисам имао избора осим да затворим свој посао,“ жалио је он.

“Потребна су нам уверавања да се закључавања никада више неће поновити. Штета је огромна и непоправљива. Банкроти, људи који губе куће, одузимају себи животе за нешто што је доказано да не функционише”, рекао је Cunningham.

Упркос економској девастацији која је резултат одлуке о затварању земље, премијер Boris Johnson је у априлу рекао да неће оклевати да уведе још једну изолацију британској јавности ако се појави “нова варијанта”.

Упитно је, међутим, хоће ли се Британци придржавати следећих карантина, посебно у светлу самог премијера, заједно са особљем Downing Streeta, које је метрополитанска полиција казнила због кршења самих ограничења карантина које је наметнуо остатку земља.

Председавајућа одбора, посланица Торијеваца Esther McVey, рекла је: „Обавезни карантини код куће оштетили су економију и смањили приступ великим нивоима у животу: образовању и здравственој заштити. Потребне су нам гаранције да се то више неће поновити и влада сада треба да призна да је криза трошкова живота почела са изолацијом.”