Прочитај ми чланак

Вухан и још 28 градова у Кини стављени у карантин

0

Кинески град који се наводи као епицентар ширења ковида, данас је поново стављен у карантин. Више од 800.000 људи у Вухану речено је да се изолују код куће до краја недеље, након што је град забележио 25 случајева дневно током недељу дана.

Сматра се да најмање 208 милиона људи у 28 градова широм Кине живи под ограничењима из ере пандемије, као што су наредбе за боравак код куће, масовно тестирање и затварање продавница.

Строги повратак драконским правилима долази након што је земља данас пријавила 1.000 случајева трећи дан заредом, мала бројка по стандардима других земаља.

Кинески приступ „нултог ковида“ довео је до тога да се примењују агресивна ограничења током целе године, због чега су људи месецима у карантину.

И даље остаје Кина изузетак, која скоро три године примењује исту политику откако је ковид први пут забележен, иако је већина света укинула ограничења.

Статистике истраживачке платформе Универзитета Оксфорд „Наш свет“ у подацима показују да је Кина 26. октобра забележила 1.412 инфекција, што је пораст од 51 одсто за недељу дана.

Међутим, цифра је мала у поређењу са популацијом од 1,4 милијарде становника. То значи да се евидентира само 0,76 случајева на милион људи.

Поређења ради, европске нације живе без ограничења упркос томе што су забележиле стотине случајева. Стопе су највише у Немачкој (781), затим у Француској (612) и Италији (553).

Велика Британија региструје око 120 позитивних тестова на милион људи, док су стопе сличне у САД (108).

Међутим, бројке су у великој мери утицале на то колико се људи дневно тестира у свакој земљи – при чему нације које тестирају мање људи пријављују мање случајева.

Од 24. октобра, људи у 28 кинеских градова били су подвргнути различитим мерама затварања.
Вухан, где је ковид први пут откривен крајем 2019, ове недеље је забележио 20 до 25 нових инфекција дневно.

Као одговор на мали број случајева, локалне власти су наредиле да више од 800.000 људи у једном округу остане код куће до недеље.

Један становник Вухана је рекао: „Не знам шта да радим. Ако и даље можемо да преживимо овакав живот, претпостављам да ћемо то учинити.“

Када видимо ове вести о ковиду, сада се осећамо помало отупели. Осећамо се све више и више утрнуло.

Званичници су такође забранили продају свињског меса у деловима града, према сликама и објавама на друштвеним мрежама, након што је један случај повезан са локалним ланцем снабдевања свињетином.

Сматра се да је пијаца у овом кинеском граду извор избијања ковида. Неколико радника и купаца на пијаци морских плодова Хуанан оболело је од мистериозног грипа. Међутим, неки верују да је вирус процурио из оближњег Института за вирусологију у Вухану, који је у то време интензивно радио на корона вирусима слепих мишева.

Гуангџоу, четврти по величини град у Кини по економској производњи, данас је затворио улице и квартове.

Људима је речено да остану у својим домовима јер су нови делови града сматрани високо ризичними због поновног избијања ковида који је сада у четвртој недељи.

Лили Ли, 28, која живи у Гуангџоуу, рекла је: „Многи моји пријатељи и сарадници били су у изолацији код куће.

Ситуација је и даље нестабилна. Многа места су под блокадом.

Настава је заустављена, а простори за забаву такође су обустављени. Затворена је и теретана у коју често идем.

Постови на друштвеним мрежама сугеришу да у Синингу, главном граду провинције ћингај, постоји несташица хране и растуће цене основних производа.

Повратак случајева долази након једнонедељног празника Дана државности почетком октобра.

Званичник владе Шининг је јуче рекао: „Да би се смањио ризик од преношења, неке продавнице поврћа и воћа су затворене и стављене у карантин.“

Други велики градови широм Кине, укључујући Џенгџоу, Датонг и Ксјан, увели су ове недеље нова ограничења како би обуздали локалне епидемије.

У Пекингу је тематски парк Universal Resort затворен у среду након што је један посетилац био позитиван на корона вирус.

Кина је више пута обећавала да ће се држати свог одговора нулте толеранције на ковид и применити оно што власти кажу да су неопходне мере за обуздавање вируса.