Прочитај ми чланак

Вучићев друг – фашиста Ердоган: Новинарка у затвору због цитирања народне изреке!

0

Турско тужилаштво тражи да се Седеф Кабаш осуди на једанаест година затвора због „напада” на председника Ердогана и двојицу министара

Јавно тужилаштво у Истанбулу затражило је од надлежног суда да због „увреде председника Турске” и двојице чланова владе осуди новинарку на 11 година и осам месеци затвора. Седеф Кабаш (52) нашла се на удару зато што је јавно изговорила познату пословицу о волу и палати, у којој су у полицији, правосуђу и влади препознали напад на Реџепа Тајипа Ердогана иако она у том телевизијском наступу није поменула његово име.

Та позната изрека каже:

Крунисане главе постају мудрије када уђу у палату. Али то није увек случај, казала је на приватној телевизији Теле 1 новинарка Кабаш и додала: „Када во уђе у палату, он не постане краљ, али палата постаје штала.„ Позната новинарка и уредник те телевизијске станице Фират Сакар одмах су се нашли на удару владајућих структура.

Полиција је Кабашову исте вечери, два сата иза поноћи, одвела у затвор пошто, како је објашњено, постоји опасност да побегне из земље. Искусна новинарка као да је осуђена пре суђења, те се нашла на удару критика са више страна.

„Она ће добити оно што је заслужила”, поручују из министарства правде.

„Част председника и председниковог кабинета је част наше државе. Оштро осуђујемо новинарку због вулгарних увреда председника и његовог кабинета”, изјавио је Фахретин Алтун, директор за комуникације.

Оптужбама се придружио и Девлет Бахчели, лидер Партије националистичког покрета, коалициони партнер председника Ердогана: „То је неопростиви напад на шефа државе, који нема ништа заједничко са демократијом, новинарством и етиком.”

Јавно тужилаштво у Истанбулу је предложило да се новинарка Кабаш осуди на 11 година и осам месеци затвора због напада на председника као и двојицу министара, за унутрашње послове – Сулејмана Сојлуа и за инфраструктуру – Адила Караисаоглуа.

„Коментар новинарке Кабеш поводом председника Тајипа Ердогана превазилази границе критицизма и њене примедбе нису у интересу јавности. Она ће одговарати и због напада на двојицу чланова владе”, истиче се у оптужници.

Захтев њеног адвоката да се уз кауцију брани са слободе није прихваћен. У Удружењу турских новинара одбацују оптужбе против колегинице Кабаш и истичу да „ово је озбиљан напад на слободу јавног изражавања”.

„Ово је покушај да се застраше људи који критикују садашњу власт. Слобода мишљења у Турској је у великој опасности – или ћутиш или идеш на суд”, преносе медији речи борца за људска права Јамана Акдениза.

„Уметници се не могу ућуткати”, сматра Екрем Имамоглу, градоначелник Истанбула, политичар опозиционе Републиканске народне партије.

Али то није све. Адвокат шефа државе Ахмет Озел поднео је посебну тужбу против новинарке и главног уредника Теле 1 у којој тражи компензацију од 250.000 лира (18.400 долара) због угрожавања угледа шефа државе, открива истанбулски „Хуријет”.

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели SEDEF KABAŞ (@sedefkabas)

Кривично дело увреда шефа државе није измислио Ердоган, оно је постојало и раније, али је много ређе коришћено. Према анализи опозиционе Републиканске народне партије, Ердоган је за осам година, колико седи у тој фотељи, подигао 38.608 тужби, од којих је већина одбачена. У време владавине тројице његових претходника – Сулејмана Демирела, Ахмета Неџета Сезера и Абдулаха Гула – поднето је 1.169 тужби због напада на углед шефа државе.

Према Удружењу новинара Турске, тренутно се у затворима налазе 34 запослена у медијима. После покушаја државног удара средином 2016. године тај број је једно време био много већи, због чега се Турска нашла на удару критика у Европској унији и група које се боре за поштовање људских права и слободе медија.

Тада је стављен катанац на више непослушних редакција, укључујући у то време водећи лист „Заман”, под оптужбом да су подржавали пучисте имама Фетулаха Гулена. Сада је скоро 90 одсто медија у Турској у власништву државе или су под њеном контролом, тврде у опозиционим странкама.

Према анализама „Репортера без граница”, Турска је у прошлој години била на 153. месту од 180 посматраних земаља по (не)слободи медија.